Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

"8 dni w Rumunii"- Globtroter.pl Inspiracje > RUMUNIA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
magazyn

Zdjęcie RUMUNIA / --- / --- / Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 5Karpaty i Transylwania są w zasięgu naszych możliwości! Przekonajcie się jakie miejsca warto odwiedzić, aby poczuć w pełni klimat tego kraju oraz czego spodziewać się po mieszkańcach.

Zdjęcia: ---, ---, Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 5, RUMUNIA
---, ---, Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 5, RUMUNIARozpieszczeni wygodnym życiem w Dubaju i stęsknieni za barwami jesieni, decydujemy się spędzić październikowy urlop przemierzając samochodem Rumunię. W osiem dni pokonujemy, tzn. mój mąż i ja, ponad 1500 kilometrów na wskroś kraju. Celem podroży były dziewicze Karpaty i Transylwania. Co znajdujemy po przyjeździe? Sielskie widoki, doskonałe jedzenie, śliczne miasteczka, wiele tradycji oraz bardzo przyjaznych mieszkańców.

Piątek-Sobota, 3-4 październik

Zaczynamy od Bukaresztu. W piątek po południu lądujemy na lotnisku Henri Coandă, które znajduje się ok. 20 minut od centrum stolicy. Stąd dojeżdżamy taksówką do naszego schroniska Hostel Miori?a przy ulicy Lipscani 12, jest to bardzo piękny rejon starego miasta. Nie najtaniej, ale centralne położenie wygrywa. Śniadania serwowane są w sąsiedniej restauracji City Grill, gdzie wieczorem kosztujemy wspaniałych, tradycyjnie przyrządzonych mięs, grillowanego szpiku kostnego oraz ciorby (zawiesistej zupy). Nie obyło się też bez obowiązkowego aperitifu w postaci morelowej palinki. Zwiedzanie miasta, zaczynamy od radosnych pląsów z trupą teatralną paradującą po wąskich uliczkach starego miasta. Nie bez powodu w okresie międzywojennym Bukareszt otrzymał miano Małego Paryża (Micul Paris). Przechadzamy się wśród imponujących neoklasycystycznych budynków, mijamy Bank Narodowy (BNR) którego fasadę zdobią korynckie kolumny oraz Muzeum Historyczne przy ulicy Calea Victoriei.

Nie daleko od brzegów rzeki Dambovita, przecinającej miasto wpół, trafiamy na świetny butik URBN przy ulicy Caldarari 3 z ubraniami projektowanymi przez lokalnych designerów. Kupujemy tu koszulki pamiątkowe z bardzo charakterystycznym motywem graficznym kolumny ze stacji metra Politehnica.

Po obfitym posiłku i długim spacerze odnajdujemy przystanek turystycznego autobusu piętrowego i z przyjemnością odbywamy widokową przejażdżkę po pięknie oświetlonym mieście. Autobus sprawnie pokonuje spore odcinki trójpasmowych arterii miasta, mijamy kolejne place: Piata Presei, Piata Victoriei, Piata Revolutiei, Piata Unirii, Piata Romana, itd. Co prawda lokalna wersja łuku tryumfalnego jest właśnie w remoncie, ale nie narzekamy na brak atrakcji. Przejeżdżamy obok gigantycznego budynku parlamentu mieszczącego się w pałacu wybudowanym przez komunistycznego lidera Nicolae Ceau?escu w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Stwierdzamy, że nocny widok na parlament z perspektywy podświetlonych fontann przy bulwarze Bulevard Unirii jest nawet całkiem znośny.

W sobotę kontynuujemy odkrywanie starego miasta, podziwiamy pięknie zachowane secesyjne wille sprzed I wojny światowej oraz śliczne zabytkowe cerkwie które niemal cudem przetrwały trzęsienia ziemi, wojnę i okres komunizmu. Cieszymy się na widok wszędzie obecnego Banca Transilvania gdyż jego nazwa ciągle przywodzi nam na myśl hrabiego Drakulę. Nie możemy też sobie odpuścić jednej z najpopularniejszych jadłodajni w mieście. Restauracja Caru' cu bere, przypominająca wnętrze katarynki, jest oblegana w porze obiadowej. Po długim oczekiwaniu na stolik zamawiamy lokalne specjały z karafką domowego wina, koszem chleba i deską doskonałych ostrych serów m.in. kaszkawałem i owczą bryndzą.

Odnieśliśmy wrażenie, ze Bukareszt pod względem atrakcyjności starego miasta ma szansę zająć miejsce Pragi. Luźna atmosfera, festiwale teatrów ulicznych, liczne kawiarnie i restauracje, nadal przystępne ceny i dobra komunikacja miejska czynią to miejsce niezwykle atrakcyjnym dla turystów.


-> dalszy ciąg relacji Dominiki Durtan z podróży po Rumunii znajdziecie w najnowszym Magazynie Globtroter.pl Inspiracje nr 5!

Zdjęcia: ---, ---, Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 5, POLSKA
---, ---, Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 5, POLSKAMagazyn do bezpłatnego pobrania z konta każdego zarejestrowanego użytkownika, a dla pozostałych osób ze strony Globtroter.pl Inspiracje

Zdjęcia

RUMUNIA / --- / --- / Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 5POLSKA / --- / --- / Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 5

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl