Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Islandia cz. III - trekking przez Góry Tęczowe > ISLANDIA


Agnieszka123 Agnieszka123 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ISLANDIA / Park Narodowy Fjallabaki / Landmannalaugar / Brennisteinsalda - góra tęczowaZafascynowanych Islandią zapraszamy do lektury III część relacji,, tym razem z całodziennej wycieczki szlakiem dookoła Landmannalaugar.

Początkowo mieliśmy w planach dwudniowy trekking na trasie Landmannalaugar – Hrafntinnusker. Jednak nadchodząca zmiana pogody oraz i tak bardzo napięty program wyprawy pokrzyżowały nasze zamiary. A szkoda, bo Góry Tęczowe są jednym z moich ulubionych miejsc na Islandii i na pewno kiedyś jeszcze tam wrócę :) Wybraliśmy szlak dookoła Landmannalaugar którego czas przejścia idealnie pasował na jednodniową wędrówkę.

Zdjęcia: Landmannalaugar, Park Narodowy Fjallabaki, Brennisteinsalda - góra tęczowa, ISLANDIA
Landmannalaugar, Park Narodowy Fjallabaki, Brennisteinsalda - góra tęczowa, ISLANDIAGóry są niesamowite, drugich takich chyba nie ma na świecie. Masywy zbudowane z różnokolorowych skał poprzecinane są czarnymi wstęgami zastygłej lawy oraz szerokimi dolinami w których codziennie inaczej płyną rzeki roztokowe. Roślinności tu jest nie wiele, jedynie karłowate krzaczki przypominające nasze borówki oraz mchy i porosty. Te ostatnie występują licznie w okolicach wyziewów gorących gazów wulkanicznych i siarki. Wyziewy są malowniczym urozmaiceniem krajobrazu, można się przy nich ogrzać jednak moją jedną wadę – okropny zapach ;)

Zdjęcia: Landmannalaugar, Park Narodowy Fjallabaki, Burza pyłowa, ISLANDIA
Landmannalaugar, Park Narodowy Fjallabaki, Burza pyłowa, ISLANDIAWdrapaliśmy się na szczyt Brennisteinsalda skąd doskonale widać było sąsiednią, równie malowniczą, choć o zupełnie nie tęczowej kolorystyce, górę Bláhnúkur. Na szczycie Brennisteinsalda strasznie wiało, zeszliśmy więc szybko i schowaliśmy się za skarpą. Jedynie nasz ekipa latawcowa cieszyła się z tego wiatru. Kiedy zaczęliśmy schodzić do Doliny Vondugil za chmur wyszło słońce oświetlając kolorowe masywy. Szlak prowadził wygodną, szeroką drogą.

Zdjęcia: Landmannalaugar, Park Narodowy Fjallabaki, Burza pyłowa, ISLANDIA
Landmannalaugar, Park Narodowy Fjallabaki, Burza pyłowa, ISLANDIAW dolinie czekała na nas niespodzianka – piesza przeprawa przez rzekę roztokową Namskvísl. Niektóre z odnóg można było spokojnie przejść prawie nie mocząc butów, inne można było przeskoczyć, ale były i takie które nie dość, że były szerokie, to jeszcze głębokie na jakieś 0,5m i do tego płynęła w nich gorąca woda. Trzeba było sporo pokrążyć po wysepkach by przedostać się na drugą stronę. W końcu wszystkim się udało.

Zdjęcia: Landmannalaugar, Park Narodowy Fjallabaki, Burza pyłowa, ISLANDIA
Landmannalaugar, Park Narodowy Fjallabaki, Burza pyłowa, ISLANDIAWdrapaliśmy się na masyw Suđurnámur znajdujący się po przeciwnej stronie doliny. Granią prowadził wygodny szlak, dookoła rozciągały się wspaniałe widoki, szło się bardzo przyjemnie dopóki nie nadciągnęła burza pyłowa. Zjawisko to polega na tym, że choć wulkan wybuchł kilka miesięcy temu, to silny wiatr unosi z powrotem do góry osiadły na polach lawowych pył wulkaniczny tworząc z niego chmury. Kiedy znajdziemy się w takiej chmurze to z ogromną siłą uderza w nas ściana pyłu, a nie rzadko i błota. Wprawdzie piorunów nie było, ale poruszanie się w takiej chmurze przy ogromnym wietrze i słabej widoczności do przyjemnych nie należy. W pyle mieliśmy wszystkie rzeczy, na policzkach grubą warstwę „pudru” (naturalne kosmetyki prosto z Islandii ;) ), a obiektywy i wizjer aparatu trzeba było wycierać przed każdym zdjęciem. Pył nie ominął naszych oczów, nosów a nawet zębów – dopiero po powrocie na camping zobaczyłam w lustrze jak upiornie wyglądam z szarym paskiem na zębach ;)

Zdjęcia: Landmannalaugar, Park Narodowy Fjallabaki, Dolina Jökulgilskvísl, ISLANDIA
Landmannalaugar, Park Narodowy Fjallabaki, Dolina Jökulgilskvísl, ISLANDIABurza przeszła i znów wyjrzało słońce. Z góry widać było już nasz camping oraz całą dolinę Jökulgilskvísl. Na dole można było zdjąć zapylone ubrania i trochę umyć się z pyłu w rzece. Ostatni fragment szlaku prowadził wygodną ścieżką prosto na camping. Nawet rzekę można było przejść mostem, patrząc jak samochody i motory pokonują ją w pław. Fajnie jest dotrzeć na camping o w miarę wczesnej godzinie i nie musieć rozkładać namiotu ;) Do tego koledzy którzy pognali szybciej zdążyli przygotować kolację :)

Zdjęcia: Landmannalaugar, Landmannalaugar - Góry Tęczowe., ISLANDIA
Landmannalaugar, Landmannalaugar - Góry Tęczowe., ISLANDIAWieczorem przeszłam się po campingu. Niestety sklep i restauracja w starych autobusach były już zamknięte. Szkoda, bo strasznie byłam ciekawa jak wyglądają w środku.


Zdjęcia: Landmannalaugar, Landmannalaugar - Góry Tęczowe., ISLANDIA
Landmannalaugar, Landmannalaugar - Góry Tęczowe., ISLANDIAGdyby ktoś się wybierał w te okolice to polecam stronę:
http://www.landmannalaugar.info/

Zdjęcia: Landmannalaugar, Landmannalaugar - Góry Tęczowe., ISLANDIA
Landmannalaugar, Landmannalaugar - Góry Tęczowe., ISLANDIAZdjęcia: Landmannalaugar, Landmannalaugar - Góry Tęczowe., ISLANDIA
Landmannalaugar, Landmannalaugar - Góry Tęczowe., ISLANDIAZdjęcia: Landmannalaugar, Landmannalaugar - Góry Tęczowe., ISLANDIA
Landmannalaugar, Landmannalaugar - Góry Tęczowe., ISLANDIAZdjęcia: Landmannalaugar, Landmannalaugar - Góry Tęczowe., ISLANDIA
Landmannalaugar, Landmannalaugar - Góry Tęczowe., ISLANDIAZdjęcia: Landmannalaugar, Landmannalaugar - Góry Tęczowe., ISLANDIA
Landmannalaugar, Landmannalaugar - Góry Tęczowe., ISLANDIAZdjęcia: Landmannalaugar, Landmannalaugar - Góry Tęczowe., ISLANDIA
Landmannalaugar, Landmannalaugar - Góry Tęczowe., ISLANDIA

Zdjęcia

ISLANDIA / Park Narodowy Fjallabaki / Landmannalaugar / Brennisteinsalda - góra tęczowaISLANDIA / Park Narodowy Fjallabaki / Landmannalaugar / Burza pyłowaISLANDIA / Park Narodowy Fjallabaki / Landmannalaugar / Burza pyłowaISLANDIA / Park Narodowy Fjallabaki / Landmannalaugar / Burza pyłowaISLANDIA / Park Narodowy Fjallabaki / Landmannalaugar / Dolina JökulgilskvíslISLANDIA / - / Landmannalaugar / Landmannalaugar - Góry Tęczowe.ISLANDIA / - / Landmannalaugar / Landmannalaugar - Góry Tęczowe.ISLANDIA / - / Landmannalaugar / Landmannalaugar - Góry Tęczowe.ISLANDIA / - / Landmannalaugar / Landmannalaugar - Góry Tęczowe.ISLANDIA / - / Landmannalaugar / Landmannalaugar - Góry Tęczowe.ISLANDIA / - / Landmannalaugar / Landmannalaugar - Góry Tęczowe.ISLANDIA / - / Landmannalaugar / Landmannalaugar - Góry Tęczowe.ISLANDIA / - / Landmannalaugar / Landmannalaugar - Góry Tęczowe.

Dodane komentarze

Menhir dołączył
02.11.2015

Menhir 2016-02-16 14:11:29

Cóż za wspaniałe widoki! Marzenie! Dziękuję za ten cykl i obudzenie chęci zobaczenia Islandii.

gastropoda dołączył
19.05.2011

gastropoda 2015-07-30 16:45:02

Artykuł konkretny, tylko nie pytajcie Islandczyków o Góry Tęczowe - trzeba zapamiętać nazwę Landmannalaugar...

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 2015-06-24 17:32:09

widzę , że jest więcej Twoich relacji z Islandii,
świetnie, ze opisałaś swoje trasy, mogą być cenną wskazówką przy planowaniu podróży tam:) pozdrawiam

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl