Przewodniki
ISLANDIA - przewodnik, porady, informacje
-
kontynent:
Europa
Europa
Stolica: Reykjavik
Powierzchnia: 103,000.00 km. kw.
Języki: islandzki, angielski
Waluta: korona islandzka
Ważne informacje dla podróżnych z Polski:
Obywatele polscy, przybywający do Islandii w celach turystycznych na okres do trzech miesięcy, nie potrzebują wiz. Do powyższego okresu wlicza się również pobyt w innych krajach skandynawskich, jeśli miał on miejsce w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Paszport powinien być ważny przez co najmniej trzy miesiące od daty planowanego wyjazdu z Islandii. Turysta musi okazać bilet powrotny oraz wystarczające środki finansowe na pobyt w Islandii - minimum 800 USD na miesiąc, tj. ok. 30 USD na dzień pobytu.
Przyjazd w innym celu niż turystyczny (np. do pracy) wymaga uprzedniego otrzymania wizy w Ambasadzie Islandii w Warszawie.Nie ma obowiązku meldunkowego dla turystów. Nie ma też obowiązku posługiwania się międzynarodowym prawem jazdy - polski dokument jest honorowany. Polacy mieszkający na stałe w Islandii muszą wymienić polskie prawa jazdy na islandzkie. Niezależnie od pory dnia i roku istnieje obowiązek używania świateł mijania, ewentualnie świateł drogowych. Wszystkie osoby podróżujące samochodem mają obowiązek zapięcia pasów bezpieczeństwa. Zimą istnieje obowiązek korzystania z zimowych opon.
Nie występują żadne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie istnieje obowiązek szczepień. Koszt wizyty u lekarza, w zależności od rodzaju pomocy medycznej, kształtuje się od kilkudziesięciu USD (w lokalnej walucie). Wskazane zatem jest uprzednie wykupienie ubezpieczenia na wypadek choroby. (Na terenie Islandii istnieje zintegrowany system łączności pogotowia ratunkowego, policji i straży pożarnej - numer telefonu 112).
Zasady celne nie odbiegają od powszechnie stosowanych, wyjątkiem jest zakaz wwozu nie gotowanego mięsa i wędlin (np. wędzonych parówek lub salami). Łączna waga przywożonej żywności nie może przekroczyć 3 kg na osobę. Osoby, podróżujące do Islandii ze zwierzętami domowymi, muszą się liczyć z obowiązkiem sześciotygodniowej kwarantanny dla zwierząt. Brak jest polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Islandii. Kraj ten znajduje się w obszarze kompetencji Ambasady RP w Królestwie Norwegii (Oslo). W Reykjaviku znajduje się jedynie polski konsulat honorowy. Znajomość języka angielskiego jest na Islandii powszechna.
Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:
Konsulat Generalny Islandii w Gdańsku
ul. Słowackiego 30 m.17, 81-872 Sopot
tel./fax (0-58) 551 58 40
godziny otwarcia: 09.00-11.00 i 13.00-14.00 od poniedziałku do piątku
Konsulat Islandii w Warszawie
al. Niepodległości 177, 02-555 Warszawa
tel. 825 36 06; fax 825 06 58
godziny otwarcia: 09.00-17.00 od poniedziałku do piątku
Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:
Brak placówki dyplomatycznej.
Ambasador RP w Norwegii akredytowany jest również w Republice Islandii.
Konsulat RP w Reykjaviku
Ánanaust 1, P. O. Box 506, 121 Reykjavik, Iceland
tel. (0-03541) 26-122; fax 623-810; tlx 2073 velasal is
e-mail: velasala@centrum.is
ISLANDIA - forum, opinie, porady i informacje
ISLANDIA - artykuły i relacje z podróży
kraje: ISLANDIA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 396
liczba komentarzy: 0
Zielone wzgórza Islandii
Geologicznie Islandia to najmłodszy kraj Europy. Jest to też kraj o najniższym wskaźniku zaludnienia w Europie, nie licząc Grenlandii. Nieduża, choć jak na Europę całkiem spora, Islandia jest krajem bogatym – nie tylko, jeśli chodzi o PKB. Na krajobrazowy kapitał zimnej wyspy składa się ponad sto wulkanów i lodowców, mnóstwo wzgórz, majestatycznych fiordów, skał wulkanicznych, gorących źródeł i gejzerów, kamiennych i żwirowych pustyn i około dziesięciu tysięcy wodospadów. Jeśli dodamy do tego najczystsze z możliwych powietrze (dzięki położeniu blisko arktycznego kręgu i wykorzystaniu czystych energii), przyjaznych mieszkańców, brak biurokracji, bezpieczeństwo, wysoki standard życia , najnowsze technologie, fascynującą i wielowiekową kulturę, zorzę polarną, wieloryby... to nasz wybór celu podróży jest w pełni uzasadniony.
kraje: ISLANDIA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 2053
liczba komentarzy: 0
Wiosenna wyprawa wokół Islandii
Opis tygodniowego wyjazdu na Islandię w maju 2019. Objazd wyspy turystyczną drogą nr 1 i kilka ciekawostek w Islandii Zachodniej.
kraje: ISLANDIA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 2665
liczba komentarzy: 0
Wakacje na Islandii - pomoc w organizacji podróży
Z czym kojarzy Ci się Islandia? Z nieograniczoną przestrzenią wypełnioną potężnymi lodowcami, aktywnymi wulkanami, bulgoczącymi gorącymi źródłami? Z biegającymi samopas owcami, maskonurami gniazdującymi na stromych klifach i fiordami, które w swoich głębinach skrywają pozostałości po Wikingach? Tak, nam też:) Dodatkowo dodalibyśmy do tej listy aktywności dostępne jedynie na wyspie, które wywindują Twoje wczasy na Islandii na kompletnie inny poziom
kraje: ISLANDIA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 3338
liczba komentarzy: 1
Islandia i polowanie na zorzę polarną
Tygodniowy wyjazd na Islandię. Celem głównym była obserwacja zorzy polarnej. Celem dodatkowym było maksymalne poznanie tego kraju, zachowując niezbyt wysoki koszt wyjazdu
kraje: ISLANDIA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 2719
liczba komentarzy: 3
Reykjavik i okolice
Weekendowy wyjazd na Islandię. Zwiedzanie Reykjaviku, Keflaviku oraz wycieczka Golden Circle Classic. Ponadto łowienie i smażenie fląder i dorsza :)
ISLANDIA - pozostałe materiały w serwisie
Dodaj komentarz
Komentarze
Najaktywniejsi Użytkownicy
Nowi użytkownicy
Nowości
04-18 Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?
Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?
04-15 Podróż w czasach zarazy
Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.