Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Słowenia – narty, snowboard i zwiedzanie > SłOWENIA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
artykuły partnerskie

Zdjęcie SłOWENIA / --- / --- / Słowenia – narty, snowboard i zwiedzanieZe wszystkich miejsc popularnych wśród narciarzy, Alpy biją na głowę każdy kierunek. Piękne widoki, setki tras narciarskich o każdym poziomie zaawansowania i mnóstwo atrakcji. Ale czy Alpy to tylko Austria i włoskie Dolomity? Kto chce połączyć narciarstwo ze zwiedzaniem, powinien spróbować Słowenii i zobaczyć Alpy Julijskie!

Czasem, gdy przegląda się oferty wycieczek narciarskich, można odnieść wrażenie, że wyjeżdżając na narty powinniśmy być zainteresowani tylko tym. A przecież Alpy i ich okolice mają o wiele więcej do zaoferowania miłośnikom podróży! Dlatego wraz z ekspertami od wycieczek narciarskich z Nev-Dama, przyjrzeliśmy się jednemu z ciekawszych, a często pomijanych alpejskich regionów – malowniczej Słowenii.

Zdjęcia: ---, ---, Słowenia – narty, snowboard i zwiedzanie, SłOWENIA
---, ---, Słowenia – narty, snowboard i zwiedzanie, SłOWENIA
Słowenia i wycieczki

Wbrew pozorom, niewielka powierzchnia Słowenii, to jej duża zaleta. Nie tylko dlatego, że „małe jest piękne”! Wybierając się na kilkudniowy wypad do tego malowniczego kraju, możemy zwiedzić go właściwie w całości. Przejechanie z jego jednego końca na drugi, zajmuje niewiele ponad 2 godziny, dzięki czemu możemy bez problemu wybrać się na wycieczkę nad Adriatyk, zwiedzić Jaskinie Szkocjańskie, przetestować prozdrowotne właściwości kąpieli w źródłach termalnych, zwiedzić zabytki w stolicy – Ljubljanie, spróbować wyjątkowego słoweńskiego wina z winnic w pobliżu granicy z Węgrami, a wciąż zostanie nam jeszcze dość urlopu, aby poszaleć na nartach w rejonie alpejskim. Jeśli wybieramy się na ferie zimowe z dziećmi, to mamy zapewnioną rozrywkę na czas całego pobytu!

Zdjęcia: ---, ---, Słowenia – narty, snowboard i zwiedzanie, SłOWENIA
---, ---, Słowenia – narty, snowboard i zwiedzanie, SłOWENIA
Dlaczego na narty w Słowenii?

Jeśli naszym celem jest odpoczynek i zwiedzanie, zaś narty traktujemy jako dodatkową rozrywkę w otoczeniu pięknych widoków, to Słowenia jest świetnym wyborem. Dzięki mniejszej popularności tych okolic, stoki nie są zatłoczone, a warunki narciarskie w niczym nie ustępują tym, które spotykamy w Alpach włoskich lub austriackich. Mnogość różnorodnych tras zadowoli każdego, jednak (szczególnie w niższych partiach gór) przeważają stoki oznaczone jako średnie lub łatwe. Z tego powodu słoweńskie kurorty narciarskie stanowią dobrą bazę wypadową dla rodzin z dziećmi lub osób, które wciąż jeszcze oswajają się z butami narciarskimi lub wręcz szukają okazji do nauki jazdy na nartach.
Również ceny zachęcają do odwiedzenia tego małego kraju. Są porównywalne do polskich cen (może jedynie odrobinę wyższe), ale trzeba przyznać, że Karpacz, to nie Alpy i zestawianie ich ze sobą nie ma najmniejszego sensu. Za to gościnność Słoweńców mogłaby być przysłowiowa! Są wyjątkowo otwarci, w większości mówią po angielsku, co znacznie ułatwia kontakty – ale Polacy chcący wypróbować podobieństwa słowiańskich języków raczej też źle na tym nie wyjdą. Mieszkańcy Słowenii nie uciekają na widok turystów, a wręcz chętnie polecają swoje ulubione miejsca, co daje niepowtarzalną okazję spróbowania prawdziwej lokalnej kuchni lub zobaczenia jakiegoś ciekawego zakątka w jednej z wielu malowniczych, małych uliczek.

Zdjęcia: ---, ---, Słowenia – narty, snowboard i zwiedzanie, SłOWENIA
---, ---, Słowenia – narty, snowboard i zwiedzanie, SłOWENIA
Ośrodki narciarskie w Słowenii

Do wyboru mamy kilka bardzo ciekawych miejsc, które często nazywane są ukrytym diamentem Alp. Jednym z takich ośrodków jest Krvavec w Alpach Kaminicko-Sawińskich, których najwyższym szczytem jest Grintovec o wysokości 2259 m n.p.m. Krvavec może pochwalić się również tym, że ze wszystkich ośrodków narciarskich w Europie, jest położony najbliżej międzynarodowego lotniska (do Ljubjany jest zaledwie 8 km). Czyni go to bardzo dobrym miejscem na weekendowe wycieczki lub bazę wypadową dla tych, którzy chcą przy okazji pozwiedzać trochę kraju. Narciarstwo rekreacyjne i profesjonalne można uprawiać tam na około 30 km tras zjazdowych i biegowych, które rozciągają się wysokości od 1450 do 1971 m n.p.m. Deklarowany sezon trwa w słoweńskich Alpach około 100 dni, co w praktyce pozwala na zimowe szaleństwa od listopada aż do maja.
Bardzo popularne, choć o wiele bardziej zatłoczone i położone dalej od centrum kraju (a tym samym stanowiące nieco gorszy punkt startowy przy wyprawach w inne regiony), są okolice najwyższego szczytu Słowenii – Triglavu (2864 m n.p.m.). Tu doświadczymy już klimatu podobnego do tego, znanego nam wycieczek na narty w Austrii czy we Włoszech. Tu, w Alpach Julijskich, warto odwiedzić takie ośrodki narciarskie, jak Kanin lub Kranjska Gora, w których często możemy wykupić skipassy pozwalające na korzystanie ze stoków również po drugiej stronie granicy z Austrią i Włochami.

Słowenia latem przyciąga pięknymi lasami, które pokrywają ponad połowę jej powierzchni, zabytkami, takimi jak piękne miasteczko nad Adriatykiem – Piran, przypominające swoją architekturą Wenecję oraz wieloma innymi atrakcjami, ale to z gór Słoweńcy są najbardziej dumni, czego wyraz dali umieszczając najwyższy szczyt swojej części Alp na fladze narodowej.

Zdjęcia: ---, ---, Słowenia – narty, snowboard i zwiedzanie, SłOWENIA
---, ---, Słowenia – narty, snowboard i zwiedzanie, SłOWENIA


Zdjęcia

SłOWENIA / --- / --- / Słowenia – narty, snowboard i zwiedzanieSłOWENIA / --- / --- / Słowenia – narty, snowboard i zwiedzanieSłOWENIA / --- / --- / Słowenia – narty, snowboard i zwiedzanieSłOWENIA / --- / --- / Słowenia – narty, snowboard i zwiedzanie

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl