Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Pociąg do Indii. > INDIE


alchemia_momentu alchemia_momentu Dodaj do: wykop.pl
porady praktyczne

Zdjęcie INDIE / Goa / Pociąg / najlepiej się sypia w indyjskim pociąguIndie, przedziwne jest to miejsce. Z jednej strony szepty prastarych modlitw, mantry i kadzidła a z drugiej prosta, brudna codzienność.
Tutaj więc o tym jak podróżować po tym niezwykłym kraju.

Pierwszy raz leciałam do Indii prawie trzy lata temu. Zbiegło się to z głośnym gwałtem studentki Delhi.Od wszytski wokół słyszałam,że pomysł samotnego, kilkumiesięcznego wyjazdu jest irracjonalny. Pewne taki był, ja jednak czułam,że to miejsce ma mi wiele do zaoferowania. Zaczęłam w Kalkucie, skończyłam na Kearla. Po trzech spędzonych tam miesiącach wiedziałam, że ten kraj pozostanie stałą częścią moje życia. Nie dawno wróciłam ponownie, w półtora miesiąca objechałam pociągiem druga część Indii. Na następny raz zostały mi góry północy.
Więc tutaj o tym, jak podróżować po najpiękniejszym z krajów orientu.

Zdjęcia: Pociąg, Goa, najlepiej się sypia w indyjskim pociągu, INDIE
Pociąg, Goa, najlepiej się sypia w indyjskim pociągu, INDIE1) Negatywne informacje podziel przez dwa

Indie to dwie rzeczywistości: hinduska i turystyczna. To co widzisz w telewizji i czytasz w gazetach dotyczy zazwyczaj świata w którym żyją hindusi. W tej przestrzeni jest gigantyczna bieda i brutalnie gwałcone kobiety. Jest to niesamowicie ciężka codzienność, która Ciebie będzie dotykać tylko pośrednio. Podróżując po Indiach, będziesz się poruszał po tej części kraju, która jest dostosowana do turystów. Nigdy nie będziesz miał potrzeby,żeby jechać na przedmieścia Delhi czy Mumbaju, w te miejsca gdzie jest niebezpiecznie. No chyba,że potrzebujesz ekstremalnych emocji lub doznań.

2) Daj sobie czas.

Indie nie są krajem pod typową turystykę objazdową. Oczywiście możesz wykupić dwutygodniową wycieczkę, podczas której odwiedzisz Taj Machal, Varanasi i pustynie Radżastanu. Będą to jednak tylko miejsca. Zobaczysz architekturę, budynki i nagabujących Cię sprzedawców. Żeby w pełni poczuć ten kraj potrzeba czasu. Potrzeba spęczenia 30 godzin w pociągu, jedzenia obiadów na ulicy, nocy na dachu i wielogodzinnych rozmów z hindusami.

Zdjęcia: Varanasi,  Uttar Pradesh, poranek nad Gangesem, INDIE
Varanasi, Uttar Pradesh, poranek nad Gangesem, INDIE3) Okaż Szacunek

W Mumbaju za kilkaset rupii możesz wykupić wycieczkę na slamsy lub pralnię. Możesz popatrzeć sobie z boku na indyjską biedę, pstrykną kilka zdjęć dziecku bez ręki lub mężczyźnie bez nogi . Pieniądze nie dają Ci prawa do tego, aby odpierać komuś resztę jego godności. Indyjska bieda nie jest wdzięcznym materiałem do fotografowania, jest częścią czyjejś codziennością, którą należy uszanować.

4) Nie zapominaj,że jesteś tylko gościem, podróżnikiem, kimś na chwilę.

Jesteś gościem, więc dostosuj się do zwyczajów panujących w domu gospodarza.
Jesteś podróżnikiem, więc obserwuj, doświadczaj i staraj się nie oceniać.
Jesteś kimś na chwilę,więc nie próbuj na siłę zmieniać świata, który w swoim porządku trwa kilka tysięcy lat

5) Odrzuć uprzedzenia.

Jadąc do Indii musisz odrzucić uprzedzenia, inaczej nie ujrzysz piękna tego kraju.
Zobaczysz kobietę kopiąca rów na jakiejś ulicy. Pomyślisz więc , jak ciężka jest jej sytuacja i jak bardzo nieszczęśliwa musi być mając takie życie. Faktycznie jej sytuacja jest ciężka, jednak pomimo tego, jest ona pewne dużo bardziej szczęśliwa niż Ty. Hindusi są ludźmi, posiadającymi dostęp do dodatkowego stanu świadomości a dzięki temu potrafią być szczęśliwi w prawie każdych warunkach.

Zdjęcia: Varanasi,  Uttar Pradesh, święta trójca , INDIE
Varanasi, Uttar Pradesh, święta trójca , INDIE6) Przestań planować.
W Indiach plany się nie sprawdzają i im szybciej przestaniesz się do nich przywiązywać tym lepiej dla Ciebie. Masz pięknie zaplanowaną trasę, wiesz co chcesz zobaczyć i kiedy. Wchodzisz na stację kolejowa aby kupić bilet na pociąć. Nagle okazuje się,że nie ma miejsc na kilka najbliższych dni. Musisz zostać tu gdzie jesteś i czekać. Na początku się wkurzysz, bo może przepadnie Ci rezerwacja albo jakieś indyjskie święto, które chciałeś zobaczyć nad brzegiem Gangesu. Później jednak Ci przejdzie. Później stopkach ludzi z którymi być może pojedziesz dalej albo zobaczysz najpiękniejszy wschód słocza w swoim życiu.

Najlepszy plan to brak planu a w Indiach wszystko dzieje się z jakiegoś powodu
.
7) Zaufaj intuicji

Indyjski świat zawsze będzie z odbiciem tego co masz w środku, najgłębszych marzeń, pragnień i lęków. Właśnie dlatego intuicja jest jedyna rzeczą której powinieneś zaufać. Spotykasz człowieka z którym spędzasz tydzień, zjedliście razem wiele obiadów i wypiliście jeszcze więcej herbat. W pewnym momencie proponuje Ci abyście dalej jechali razem. Kierując się logiką, nie masz mu nic do zarzucenia. Czujesz jednak,że wspólna podróż nie jest właściwym pomysłem, po prostu coś Ci nie gra. Mówisz więc: Nie, dziękuję. Dalej jadę sam.
Jedno przeczucie jest tutaj ważniejsze niż tysiąc logicznych argumentów.


8)( Dla kobiet) Nigdy samej po zmroku i nigdy w zbyt odważnym ubraniu.

Dla każdej podróżującej po Indiach kobiety powinny być to zasady świętsze niż dekalog. Jest to niezbędne minimum, które wystarczy aby czuć się bezpiecznie.

Zbyt mocno odkryte ramiona mogą oznaczać ,że nie masz do siebie szacunku .
Chodząc wieczorem możesz wejść w tą uliczkę, gdzie wszyscy będą upaleni haszem. Nie unikniesz więc wulgarnych tekstów i niemiłych spojrzeń.
Należy porostu pamiętać,że jest to kultura w której kobieta jest zakryta i stoi zazwyczaj w trochę za mężczyzną.Podróżując w tym roku po Indiach zauważyłam,że jest tu dużo mniej turystów niż było poprzednio. Mam nadzieję,że jest to sytuacja chwilowa, spowodowana naszymi wewnętrznymi problemami w Europie,że w następnym sezonie wszystko już wróci do normy.

Indie potrzebują turystów mają im do zaoferowania naprawdę bardzo wiele

Zdjęcia

INDIE / Goa / Pociąg / najlepiej się sypia w indyjskim pociąguINDIE /  Uttar Pradesh / Varanasi / poranek nad GangesemINDIE /  Uttar Pradesh / Varanasi / święta trójca INDIE /  Uttar Pradesh / Varanasi / Ulice Varanasi

Dodane komentarze

Margaret57 dołączył
13.10.2016

Margaret57 2017-10-14 23:39:16

Czesc. Skoro masz duzo doswiadczenia w Indiach, mozesz poradzic czy mozna na poczatku grudnia znalesc latwo dobry hotel w goa zaraz po przyjezdzie? Ceny package holiday na 2 tyg sa koszmarne i nie chce placic operatorowi strony fortuny wiec myslalam o wykupieniu tylko przelotu i hotelu na miejscu. czy to dobry pomysl?
Margaret

[konto usuniete] dołączył
00.00.0000

[konto usuniete] 2016-12-21 16:33:45

W kwestii języka - rozgraniczyłabym pisownię Hindusi i hindusi - wielką literą jako nazwę obywateli Indii, zaś małą tylko wyznawców hinduizmu. :)

[konto usuniete] dołączył
00.00.0000

[konto usuniete] 2016-12-21 16:31:06

Bardzo trafne spostrzeżenia. Zaś punkty 3-4-5 odnoszą się do kazdej podróżniczej rzeczywistości, nie tylko indyjskiej. Brawo.

Marco99 dołączył
27.03.2013

Marco99 2016-07-26 14:47:39

http://indianadventure.eu/pol/warto-wiedziec/delhi-na-rowerze/

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl