Przewodniki

INDIE - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Azja



INDIE

INDIE
(Republika Indii)
Stolica: Delhi (New Delhi)
Waluta: rupia indyjska (INR), 1 INR = 100 pais (paisa);
Języki urzędowe: hindi, angielski oraz 21 lokalnych języków urzędowych

INDIE


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy udający się do Indii są objęci obowiązkiem wizowym. W sprawie bliższych szczegółów dotyczących procedury ubiegania się o wizę oraz wymaganych dokumentów, należy kontaktować się z przedstawicielstwem dyplomatycznym Republiki Indii w Warszawie. Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty środków pieniężnych na każdy dzień pobytu. Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy jest traktowane jako poważne wykroczenie, a cudzoziemcy na okres prowadzonego dochodzenia podlegają zatrzymaniu w areszcie.
W przypadku utraty paszportu i otrzymania nowego dokumentu podróży istnieje obowiązek uzyskania nowej wizy na dalszy pobyt i/lub wyjazd z Indii. Zaleca się wykonanie kopii paszportów i indyjskich wiz wjazdowych, co znacznie przyspiesza uzyskanie nowych dokumentów, w tym wizy indyjskiej, w przypadku utraty oryginalnych dokumentów podróży.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń co do wysokości kwot przewożonych pieniędzy. Należy zgłaszać gotówkę równą lub przewyższającą kwotę 10 tys. USD, zaleca się jednak zgłaszanie nawet niższych sum. Bez wcześniejszej deklaracji wwozu można wywieźć bez zezwolenia do 2500 USD. Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu.
Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku.
Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmiotów mających ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.

PRZEPISY PRAWNE
Zabrania się wwozu i wywozu narkotyków. Za samo posiadanie małej ilości środków odurzających na potrzeby osobiste grozi kara pozbawienia wolności na okres min. 6 miesięcy. Osoby zatrzymane za próbę przemytu narkotyków podlegają karze pozbawienia wolności nie mniejszej niż 10 i więcej lat. Powolne procedury sądowe powodują, że oczekiwanie na wyrok oznacza przebywanie w areszcie przez okres kilku lat.
Istnieje bezwzględny zakaz korzystania z satelitarnej łączności telefonicznej. Za łamanie zakazu grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, grzywna oraz przepadek sprzętu telekomunikacyjnego.
Nabywanie miejscowych kart SIM typu "pay as you go" do telefonów komórkowych przez turystów, podlega w Indiach ścisłej kontroli. W celu nabycia karty niezbędne jest m.in. wypełnienie kwestionariusza, dostarczenie fotografii, okazanie paszportu z ważną wizą, dostarczenie dowodu miejsca pobytu w Indiach (hotel, adres znajomych, zaświadczenie od biura turystycznego). Karta SIM jest każdorazowo wydawana nie dłużej niż na trzy miesiące i tylko do okresu ważności wizy.Korzystanie z lornetek, teleskopów oraz aparatów fotograficznych z silnymi transfokatorami może wzbudzać zainteresowanie służb policyjnych i porządkowych i wymagać składania wyjaśnień przez osobę korzystającą z takiego sprzętu. Odradza się korzystanie z tego sprzętu w pobliżu miejsc objętych zakazem fotografowania oraz innych typu: porty morskie, porty lotnicze, obiekty wojskowe, dworce kolejowe, przejścia graniczne. 

MELDUNEK
Wymóg dokonania meldunku w ciągu 14 dni od przybycia do Indii, obowiązuje cudzoziemców posiadających długoterminowe wizy wielokrotne. Bez uprzedniego spełnienia obowiązku meldunkowego nie jest możliwe opuszczenie Indii. Cudzoziemcy, którzy nie dokonali meldunku są przy próbie wyjazdu z Indii zawracani z granicy, celem wywiązania się z nałożonego obowiązku.

UBEZPIECZENIE
Bezwzględnie należy mieć tzw. carnet de passage. Polisy ubezpieczeniowe uznawane są zgodnie z przyjętymi na świecie zasadami. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.
Osoby udające się w góry powinny być w posiadaniu polis ubezpieczeniowych  obejmujących trekking na poziomie powyżej 2400 m.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie występują szczególne zagrożenia epidemiami, choć należy się liczyć ze wzrostem zachorowań na malarię i dengę w okresie bezpośrednio po monsunie. Nie są wymagane żadne szczepienia. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno - epidemiologiczną. W niektórych rejonach, np. Mumbaju, uzasadnione jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Zaleca się przestrzeganie higieny, picie wody wyłącznie przegotowanej lub płynów z zamkniętych fabrycznie pojemników. Nie należy spożywać owoców i warzyw bez ich uprzedniego wymoczenia w płynach dezynfekujących. Należy unikać żywienia się w ulicznych punktach gastronomicznych lub lokalach gastronomicznych niższych kategorii. W przypadku problemów żołądkowych należy udać się do lekarza (mając na uwadze specyficzną florę bakteryjną stosowanie środków powszechnie używanych w Europie nie jest zalecane). Należy powstrzymywać się od picia napojów z lodem (niewiadome pochodzenie wody). Dostęp do opieki medycznej zależy od miejsca pobytu. W dużych miastach nie ma problemów z uzyskaniem fachowej pomocy w prywatnych ośrodkach zdrowia i szpitalach. Koszt wizyty lekarskiej waha się od 10 do 20 USD, doba w szpitalu kosztuje od 30 do 120 USD (bez zabiegów i badań). W mniejszych miastach ceny tych usług są odpowiednio niższe. Apteki są dobrze zaopatrzone w lekarstwa.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Turyści zmotoryzowani muszą legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Obowiązuje ruch lewostronny. Na trasach między miastami dochodzi do częstych kolizji. W razie wypadku drogowego, zwłaszcza gdy poszkodowanym jest człowiek lub krowa, może dojść do konfliktu z miejscową ludnością.
Zaleca się powstrzymanie od samodzielnego kierowania pojazdami drogowymi z uwagi na specyfikę ruchu drogowego (fatalny stan nawierzchni dróg, nieprzestrzeganie przez kierowców zasad ruchu drogowego, zły stan techniczny wielu pojazdów, lekceważenie podstawowych zasad korzystania z pojazdów zmechanizowanych).

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Wymagane jest specjalne zezwolenie (wydawane za pośrednictwem biur rejestracji cudzoziemców lub przez przedstawicielstwa stanowe) na wjazd do Sikkim, Arunaćal Pradeś, Nagaland, Manipur, Mizoram, oraz archipelag Andamanów i Nikobarów.
Poza podróżowaniem po głównych szlakach prowadzących do punktów kontroli granicznej, należy unikać podróżowania w pobliżu granicy z Pakistanem. W niektórych regionach z uwagi na ukształtowanie terenu brak jest widocznego oznakowania granicy państwowej, co może prowadzić do nieświadomego, nielegalnego przekroczenia granicy pomiędzy dwoma państwami.
Przed podróżowaniem po Indiach należy upewnić się, że region do którego się udajemy nie będzie w tym czasie miejscem pielgrzymek religijnych. Uroczystości religijne potrafią sparaliżować komunikację, uniemożliwiając wydostanie się z regionu.
Pomiędzy grudniem a kwietniem wszystkie połączenia lotnicze na trasie z Indii do Europy są przepełnione. Zdarza się, że nawet dla pasażerów posiadających rezerwacje nie starcza miejsc w samolotach i są oni przenoszeni na loty w dniu następnym. Celem uniknięcia takich sytuacji zaleca się potwierdzanie rezerwacji u przewoźnika na 72 godziny przed planowanym lotem oraz przybywanie na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.
W miesiącach od grudnia do lutego pasażerowie podróżujący przez lotnisko w Delhi muszą liczyć się z częstymi, wielogodzinnymi opóźnieniami w lotach. W okresie tym w Delhi występują bardzo gęste mgły paraliżujące pracę lotniska.Osoby udające się w góry powinny być świadome tego, że na obszarach górskich  nie ma komercyjnych usług ratunkowych operujących na wysokościach powyżej 3000 m. W niektórych przygranicznych regionach górskich pomoc może być świadczona wyłącznie przez siły powietrzne Indii, które mają ograniczone możliwości logistyczne w tym względzie, a świadczenie pomocy ratunkowej nie należy do ich obowiązków.      

BEZPIECZEŃSTWO
W ostatnim czasie odnotowuje się zwiększone zagrożenie zamachami terrorystycznymi i przestępczością pospolitą. Szczególnie uważać należy na kradzieże kieszonkowe w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów. Problemem są też nieuczciwi sprzedawcy, kierowcy riksz i taksówek (szczególnie na lotniskach zaleca się korzystanie wyłącznie z tzw. pre-paid taxi lub radio-taxi). W przypadku korzystania z taksówek i ryksz przy poruszaniu się po mieście ustalanie przed rozpoczęciem podróży opłaty za przejazd i waluty płatności).
Szczególnie zagrożone atakami terrorystycznymi są miejsca odwiedzane przez turystów w mieście New Delhi oraz tereny Dżammu i Kaszmir, Assam oraz pozostałe stany północno-wschodnie. Ze względu na zamieszki na tle religijnym wskazane jest zachowanie ostrożności w miejscach skupisk mniejszości wyznaniowych.

PRZYDATNE INFORMACJE: 
Walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach i u uprawnionych dealerów.
Indusi chętnie widzą uczestnictwo turystów w uroczystościach religijnych. Należy jednak pamiętać, że dostęp do niektórych świątyń może być ograniczony.
W miejscach uczęszczanych przez turystów należy liczyć się z żądaniem drobnej opłaty.
Należy wystrzegać się propozycji sprzedaży wysyłkowej biżuterii i kamieni szlachetnych za zaliczką. Zazwyczaj w zamian za zaliczki nie otrzymuje się zakupionego towaru lub jest to towar bezwartościowy. Odzyskanie pieniędzy od nieuczciwych sprzedawców jest sprawą bardzo trudną i wymagającą czasu oraz niejednokrotnie dodatkowych nakładów finansowych.
Indie leżą na obszarze sejsmicznie aktywnym.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indii
ambasador: Piotr Kłodkowski
Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
Tel.: +91 11 41496900 Tel. dyżurny: +91 11 41496955 Faks: +91 11 26871914
newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl

Instytut Polski w New Delhi
Dyrektor: Anna Tryc-Bromley
Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
Tel.: +91 11 41496900 Faks: +91 11 26871914


Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Mumbaju
KONSUL GENERALNY: JANUSZ WACH
Indie, Mumbaj, 5 Altamount Road, 3A Rizvi Park, 400026
Tel.: + 91 22 2352 2883 Tel.: +91 98 2199 5595 Tel. dyżurny: + 91 22 2361 8872 Faks: + 91 22 23512638
MUMBAJ.KG.INFO@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

INDIE - galerie i zdjęcia z podróży

INDIE / - / fatehpur sikri / Indie-fatehpur sikriINDIE / - / Golden Temple Amritsar / PielgrzymINDIE / Uttar Pradesh / Agra / Konkurs INDIE / Pendżab / Amrytsar / w kuchni Złotej ŚwiątyniINDIE / Uttar Pradesh / Agra / PielgrzymINDIE / Karala / Karala / KaralaINDIE / Andamany / Havelock / Havelock-Plaża słoniINDIE / - / Varanasi / Matka z dzieckiemINDIE / Uttar pradesh / Waranasi / Wschód słonca nad GangesemINDIE / - / Varanasi / ...INDIE / Uttar Pradesh / Agra / Taj MahalINDIE / Uttar Pradesh / Agra / ŚlicznotkaINDIE / Rajastan / Puszkar / Nad jeziorem w PuszkarzeINDIE / Uttar Pradesh / AGRA / PięknotkiINDIE / - / Indie  / indie - leżakowanieINDIE / Uttar Pradesh / Varanasi / handelINDIE / Uttar Pradesh / Agra / Widok na Taj Mahal z FortuINDIE / Uttar Pradesh / Waranasi / Uliczka w WaranasiINDIE / Indie Pld  Karnataka  / Hampi-Vijayanagar / Pielgrzymi  w HampiINDIE / Uttar Pradesh / Delhi / w autobusie

INDIE - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Byłem w Indiach-szczerze odradzam INDIE 82599 05-09-24
Powrót do Covid testów po przylocie do Indi INDIE 2187 27-04-24
Własnym autem do Indii, ma tu ktoś doświadczenie w takich podróżach? INDIE 960 21-11-23
Indie,Nepal INDIE 1038 22-09-23
Pociągi w Indiach 2023 INDIE 1381 07-03-23
Niewazna wiza. INDIE 484 26-02-23
Lokalne biura podróży. INDIE 9686 20-12-21
szukam kogoś kto mieszka w indiach INDIE 3417 20-12-21
co polecacie zobaczyć? INDIE 3450 20-12-21
Ktos moze chetny na podroz do Indii, Nepal? Listop-Grudzien 2022 INDIE 303 12-12-21
Pilnie kupię indyjską kartę SIM (nawet już nieaktywną) INDIE 3149 22-10-20
Jak przechowywać pieniądze? Temat niby banalny ale ... INDIE 11665 12-08-20
KTO LECI DO INDII LUTY, MARZEC KWIECIEŃ 2020 r ? INDIE 3989 10-06-20
Kto jedzie do Indii poczatkiem 2016 r INDIE 14561 19-05-20
Ostatni dzień ważności ETA INDIE 2728 11-02-20
przesiadka w Delhi INDIE 3300 31-01-20
działanie europejskich leków w indiach INDIE 3986 28-01-20
podroz bez zobowiazan INDIE 3820 25-01-20
Kasimir autem INDIE 3180 25-01-20
Szukam chętnych na wyprawę INDIE 3386 30-12-19
Delhi co zwiedzić + tuk tuk INDIE 3605 26-12-19
Taxi z Rishikesh do Kunjapuri Temple INDIE 3105 15-12-19
podroz w grupie INDIE 3117 07-12-19
Deli do Colombo Gdzie i jak jechać INDIE 3256 03-12-19
szczepienia INDIE 4004 20-11-19
koszt szczepień INDIE 14460 02-11-19
Perły Indii 5-21.01.2020 INDIE 2985 28-10-19
Jednoślady a polska kat. B w Indiach INDIE 4394 16-10-19
meldunek INDIE 4273 08-10-19
Tadź Mahal INDIE 2858 02-10-19

INDIE - artykuły i relacje z podróży

INDIE / Uttar Pradesh / AGRA / Mauzoleum I’timad-ud-Daulah (1)
2020-05-05
emerytkawpodrozy

kraje: INDIE
zawartość: zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 1349
liczba komentarzy: 0

Mauzoleum I’timad-ud-Daulah. Agra, Indie

Założona na przełomie V i VI wieku Agra (Indie), centrum życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego imperium Wielkich Mogołów, od 1526 roku ich stolica, znane jest przede wszystkim za sprawą Tadź Mahal i Czerwonego Fortu. W mojej pamięci pozostał jednak przede wszystkim niewielki grobowiec I’timad-ud-Daulah – uważany za pierwowzór najsławniejszego mauzoleum Indii.

Czytaj więcej

INDIE / Mumbaj / POWAI / Powai Mumbaj
2020-03-02
towPawel

kraje: INDIE
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 2009
liczba komentarzy: 0

Niedotykalni ze slumsów Mumbaju

Rolę buddyjskiej świątyni w slumsie w Versovej stanowi dziś namiot sklecony z folii, kawałków blachy i patyków. Obok niewielkiego posążka Buddy stoi wycięta z kartonu postać odzianego w garnitur prawnika dra Bhimrao Ramji Ambedkar’a. Ten mąż stanu i współtwórca konstytucji Indii pochodził z najniższych warstw społecznych, tzw. niedotykalnych, stając się pierwszym pariasem, który uzyskał wyższe wykształcenie.

Czytaj więcej

INDIE / Uttar Pradeś / Agra / Taj Mahal
2018-04-28
Yakin

kraje: NEPAL, INDIE
zawartość: zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 2727
liczba komentarzy: 3

Wokół Indii i Nepalu

W ubiegłym roku udało mi się zrealizować wyprawę o której marzyłem od bardzo dawna. W ciągu 2,5 miesiąca między czerwcem, a sierpniem objechałem prawie całe Indie i Nepal. Pokonałem różnymi środkami lokomocji około 14,5 tysiąca kilometrów, odwiedziłem wiele cudownych miejsc i chciałbym choć kilka tutaj przybliżyć. Bo z oczywistych względów nie jestem w stanie opisać wszystkiego. Poniżej więc moja subiektywna pierwsza piątka, choć wybór był niesamowicie trudny.

Czytaj więcej

INDIE / Północ / Indie / Taj Mahal
2018-01-26
Gameś

kraje: INDIE
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2405
liczba komentarzy: 2

Dookoła Indii z CT Poland - wyprawa okiem malkontenta

Ocena wyprawy Dookoła Indii (w rzeczywistości nie do końca dookoła) okiem osoby krytycznie nastawionej do świata. Przedstawiam państwu chronologiczny zapis całej wyprawy oraz krótki opis zwiedzanych miejsc i kilka praktycznych uwag dla osób, które wybierają się do Indii.

Czytaj więcej

INDIE / gudżarat / vadodara / indie
2017-12-15
[fb] Agnieszka Trolese

kraje: INDIE
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1941
liczba komentarzy: 2

WIZA DO INDII

Indie – wiza. Zanim zabierzesz się za wypełnianie wniosku musisz przygotować: ważny paszport (czyli taki, którym możesz legitymować się przez kolejne 6 miesięcy), zdjęcia legitymacyjne (w formie elektronicznej lub wydrukowanych). W punkcie fotograficznym musicie powiedzieć, że zdjęcia będą służyć o wyrobienia indyjskiej wizy – fotograf przygotuje je w odpowiednim formacie.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

Indie Marzec-Kwiecień 2012 ktoś jedzie ?

2012-01-13 00:24:10 voytekb

Indie Marzec-Kwiecień 2012 ktoś jedzie ?

2012-01-13 00:22:55 voytekb

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl