Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Dzień 7,8,9 – Moskwa > ROSJA


[fb] Igor Cipek Sobczak [fb] Igor Cipek Sobczak Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ROSJA / Moskwa / Moskwa / KremlJeśli zamierzacie wybrać się do stolicy Rosji, zapraszam was na artykuł, który opisałem na stronie www.mplustravel.pl podczas swego kilkudniowego pobytu. Być może znajdziecie tu coś co będzie dla was użyteczne.

Jurij Shatunov szaleje na głośnikach ze swym największym przebojem „Bielyje rozy”. Pozwala mi się lepiej wczuć, gdy piszę o największej stolicy Europy – Moskwie. Atmosfera jest tu naprawdę gęsta. Kroić nożem ją można. Rosjanie nas nienawidzą. Wszechobecne są antypolskie symbole propagowane na przeróżnych gadżetach. W jednej z knajp, gdy chciałem złożyć zamówienie, spytany skąd jestem, kelner słysząc odpowiedź, odmówił obsłużenia mnie. Gdy piszę ten tekst, Kreml pewnie wydał kolejny rozkaz mobilizujący wojska do ataku na nasz piękny kraj. Przynajmniej raz w tygodniu to robią. Media tak twierdzą. A teraz na poważnie. Wypieprzcie telewizory a gazetami co najwyżej podetrzyjcie wasze cztery litery. Karmią was strachem, samymi negatywnymi informacjami ze świata i robią z mózgu sieczkę. Po co to komu?

Zdjęcia: Moskwa, Moskwa, Kreml, ROSJA
Moskwa, Moskwa, Kreml, ROSJAMroźne powietrze tańczy wokół mnie muskając buzię na której maluje się podniecenie. Nie dowierzam. Stoję na placu czerwony pod Sobórem Wasyla Błogosławionego – jednego z bardziej rozpoznawalnych budynków Rosji. Do niedawna mogłem podziwiać go na pocztówkach czy też zdjęciach w google. Teraz stoję pod nim podziwiając jego barwne kolory i piękne zdobienia. „Ja naprawdę tu jestem” – powtarzam w myślach niedowierzając. Opłaca się udać w pogoń za swymi marzeniami !


Dookoła mnóstwo turystów, o azjatyckich rysach twarzy. Spora część z nich przyodziana w czapki „uchatki” z symbolem sierpa i młota. Nie rozumiem komercjalizacji symbolów ustroju, który pochłonął miliony ofiar, w tym też własnych rodaków. Tymczasem ten plugawy symbol jest bez mała w każdym sklepie z pamiątkami czy straganach przed bramą miasta, pod którą wędruje towarzysz Stalin i Lenin. Mowa oczywiście o przebierańcach, którzy są jedną z atrakcji. Bo kto nie chciał by zrobić sobie zdjęcia z narodowymi bohaterami? Ja. Trzymając głowy obydwóch w swych rękach. Niesmaczny żart. Jestem tu gościem i pamiętam o tym chowając wszelkie uprzedzenia w kieszeń, mimo, że momentami w środku głębią się różne emocje. Bohater jednych dla innych będzie wrogiem, katem, złem. Zapewne każdy kraj w swych historycznych kartach ma takie osoby, na skale mniejszą lub też większą.

Zdjęcia: Moskwa, Moskwa, Sobór Wasyla Błogosławionego, ROSJA
Moskwa, Moskwa, Sobór Wasyla Błogosławionego, ROSJAMoskwa przeraża swym ogromem. Przechadzając się ulicami, mijałem Rosjan ze swoimi specyficznymi buziami dzięki, którym człowiek jest w stanie rozpoznać ich wszędzie na świecie. Mijałem też kobiety odziane w charakterystyczne chusty na głowach. Podczas spaceru zebrało mi się na porównanie wraz z inną wielką metropolią – Londynem. W stolicy Anglii człowiek czuje się klaustrofobiczne z uwagi na dość wąskie chodniki którymi zawsze przechadzają się tłumy ludzi, aż po wąskie ulice na których w korkach gniją samochody. W Moskwie jest odwrotnie. Na chodnikach nie ma ścisków. Drogi szerokie. A po nich mkną samochody o których przeciętny Kowalski może sobie tylko pomarzyć. I wierzcie mi. Nie widziałem nigdy na oczy tyle luksusowych samochodów. Nigdy!


W Moskwie szczególnie zauroczył mnie Kreml – jest śliczny ! Mury z ciemno czerwonej cegły, wraz z basztami i murami naprawdę robią wrażenie. To samo mogę powiedzieć o katedrach, których dachy mienią się złotem, a w wnętrza pokryte są freskami i cieszącymi oko malowidłami. Większość facetów w stopniu mniejszym lub większym kręcą militaria. Pominę małe działa czy armatki, ale o Car Puszczce wspomnieć muszę ! Jest to największa na świecie armata ładowana od przodu pod względem kalibru – jest ogromna! Do środka bez problemu zmieściłby się dorosły człowiek, choć jakby ich dobrze upchnąć nawet trzech !

Zdjęcia: Moskwa, Moskwa, Sobór Chrystusa Zbawiciela , ROSJA
Moskwa, Moskwa, Sobór Chrystusa Zbawiciela , ROSJANiczym mróweczki w te i wewte krążą osoby odpowiedzialne za to by miasto było czyste i w rzeczy samej takie właśnie jest.

Człowiek czuje się tu bezpieczny. Służby porządkowe są niemal na każdym zakręcie.

Zdjęcia: Moskwa, Moskwa, Zderzenie pokoleń, ROSJA
Moskwa, Moskwa, Zderzenie pokoleń, ROSJAOdniosłem wrażenie, że Rosjanie są smutni. Często mają zimny wyraz twarzy na którym uśmiech rzadko widnieje, Obaliłem jednak ten mit wręczając polską krówkę starszej Pani, która odpowiadała za porządek w ogrodzie pod Kremlem. Z początku oczy jak 5 złotych i wielkie zdziwienie by po chwili wybuchnąć głośnym śmiechem – „spasiba , spasiba” podziękowała. Do szczęścia potrzeba tak niewiele 😉 Nie uczyłem się Rosyjskich słówek z uwagi na iskierkę nadziei , że zrobię użytek z języka angielskiego – byłem w błędzie. Użytek z niego prawie żądny. Nie ma w tym nic złego, pamiętam jak w Hiszpanii okoliczni również, nie posługiwali się językiem angielskim, jednak udzielając pomocy robili to z uśmiechem dużo gestykulując, biła od nich chęć pomocy. Tutaj w połączeniu z zimnym wyrazem twarzy człowiek ma mieszane uczucia. Choć może to moje złe doświadczenia, dziwnie się z tym czuję.

Zdjęcia: Moskwa, Moskwa, Okolice  Kremla, ROSJA
Moskwa, Moskwa, Okolice Kremla, ROSJAPobyt będę wspominał naprawdę miło, lecz jutro nadchodzi czas by się pożegnać. W nocy odbyję podróż legendarną koleją Transsyberyjską aż do Irkucka. Przez 3 dni nie będę miał kontaktu ze światem. Czemu kolej? Primo: Najdłuższa na świecie linia kolejowa, która przekracza aż 8 sfer czasowych! Secundo: Poczułem dziwną chęć jak najszybszego opuszczenia Rosji. Czemu? Nie wiem. Tak podpowiada mi moje wewnętrzne „ja”, którego zawsze słucham – w końcu dzięki niemu jestem tu gdzie jestem! Odezwę się gdy dojadę do celu, tymczasem..

Stay Tuned, Stay Positive !

M+

Jeśli podobał wam się powyższy artykuł, zapraszam na strone www.mplustravel.pl gdzie bedziecie mogli znalezc kontynuuacje owej eskapady, jak i wiele innych ZAPRASZAM !

Zdjęcia

ROSJA / Moskwa / Moskwa / KremlROSJA / Moskwa / Moskwa / Sobór Wasyla BłogosławionegoROSJA / Moskwa / Moskwa / Sobór Chrystusa Zbawiciela ROSJA / Moskwa / Moskwa / Zderzenie pokoleńROSJA / Moskwa / Moskwa / Okolice  Kremla

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl