Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Podróż do Rosji Mongoli Pekinu Władywostoka 2015 cz 5 > ROSJA


aaandrzejp aaandrzejp Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ROSJA / Władywostok / Władywostok / Duma Władywostok- relacja z pobytu w miescie oraz praktyczne informacje

Władywostok

Przed nami ostatni etap podróży, czyli Władywostok. Startujemy z ogromnego lotniska w Pekinie o północy. Opisując stolice Chin zapomniałem jako ciekawostkę opisać nasze poszukiwania herbaty.Tak - herbaty. Chcieliśmy ją kupić, bo jak to możliwe, żeby być w Chinach i nie napić się herbaty? Gdzie oni ją ukryli, że nigdzie nie możemy jej znaleźć? Dopiero po powrocie do domu dowiedziałem się, że należało jej szukać w aptekach, a nie w sklepach. A apteka była 10 metrów od hotelu :). Jak minął lot nie bardzo wiadomo, obudziliśmy się już na rosyjskiej ziemi. Nie macie pojęcia jaka to radość móc się znów z kimś dogadać :).

Z lotniska do centrum miasta można się dostać kolejka elektryczna. Niestety pierwszy pociąg odjeżdżał dopiero około godziny 7 rano, a my wylądowaliśmy bladym świtem. No, ale od czego są taksówki? Nasz pan kierowca zażyczył sobie sumę 500 rubli od osoby, czyli około 25 zł za około pół godziny jazdy. Gospodyni w hostelu, w którym spaliśmy, chwyciła się za głowę usłyszawszy, ile zapłaciliśmy (podobno szalenie dużo).

Nasza gospodyni to osoba warta opisania. Dama lat około 70, ubrana w długi biały szlafrok. W stroju tym “paradowała“ od rana do wieczora w ciągu 4 dni naszego pobytu. Na dzień dobry ustaliła zasady. Buty zdejmujemy już na korytarzu. Zakaz wejścia w obuwiu do pokoju. To wszystko nie byłoby najgorsze, gdyby nie kolejna niespodzianka. Proszę sobie wyobrazić 3 dorosłych facetów w pokoju w dwoma łóżkami. Dodatkowo dostaliśmy tylko 2 kołdry, a żaden z nas nie był skłonny spać z kolegą pod jednym nakryciem :). Na szczęście Piotr poświecił się dla ogółu będąc przez 3 noce w bliskim kontakcie z podłoga.

Problem spania rozwiązaliśmy, pozostał problem, który nazwałem, cytując klasyka, “totalna inwigilacją”. Drzwi od korytarza prowadzące do pokojów gości musiały być stale otwarte. Każda próba ich zamknięcia kończyła się natychmiastową reakcją gospodyni. Skąd wiedziała, że są zamknięte? Zagadka :). W pokoju raczej nie było żadnej kamerki, bo regularnie słyszeliśmy pukanie do drzwi. Nasza biała dama wkraczała do pokoju za każdym razem ze słowami malcziki….i tu wyjawiała nam powód, czy też pretekst, dla którego nas odwiedziła. Pozdrawiamy serdecznie naszą gospodynię :).

Jaki jest Władywostok.? Jadąc koleją Transsyberyjską jeden z Rosjan w pociągu określił to miasto jako groźne. Czy takim jest? Mam wątpliwości. Niewątpliwie ma swój klimat i urok. Czuć bliskość Japonii. Prawie wszystkie samochody maja kierownicę z prawej strony. Przez cały pobyt w tym mieście nie spotkało nas nic nieprzyjemnego. Wręcz przeciwnie, na każdym kroku można było się przekonać o serdeczności i uczciwości Rosjan. Jak było w Pekinie opisywałem, tam na każdym kroku chciano nas oszukać. We Władywostoku były dwie sytuacje, kiedy pomyliłem się i dałem w sklepie i restauracji za dużo gotówki. Za każdym razem po czasie zwracano mi ją mówiąc ze dałem za dużo.To są detale, ale po przejściach w Pekinie człowiek doceniał taką normalność.

Ludzie w mieście są niesamowicie serdeczni. Szukając pewnej cerkwi zawędrowałem na pocztę kupić znaczki dla kolegów. Czekając w kolejce zapytałem jedną z petentek o drogę. Pytana osoba (zmęczona po pracy) zaprowadziła mnie tam, a oprócz tego pokazała wspaniałą panoramę miasta z miejsca, do którego normalny turysta by nie dotarł (w załączniku zdjęcia) Dziękuję Tatiana!

Władywostok nazywany jest rosyjskim San Francisco. Dumą tego miasta są dwa ogromne mosty będące odbiciem tego amerykańskiego i robią ogromne wrażenie. Jeden z mostów jest w centrum, a drugi łączy miasto z wyspa Russkij. Wybraliśmy się tam, bo chcieliśmy zobaczyć potężne baterie Woroszyłowa. Taksówkarz wskazany przez gospodynię umówił się z nami na kurs za ok 1200 rubli., tj ok 20 zł od osoby. Niestety mieliśmy wielkiego pecha. bo akurat był tam remont i nie wpuścili nas. Szkoda.

Co jeszcze można zobaczyć ciekawego w mieście? Jest łódź podwodna - muzeum. Nad samym morzem muzeum wojskowe. Piękny bulwar spacerowy. Samo miasto jest niesamowicie ciekawe. Można zobaczyć wiele świątyń i pomników, stadion “Dinama“, jest kolejka szynowa, która zawiezie was na wzgórze. Miasto w którym nie można się nudzić.

Ceny w sklepach i lokalach podobne jak w Polsce. Może tylko asortyment jest mniejszy. Jeśli chodzi o jedzenie, to godny polecenia jest miejscowy fast food. Jest sporo punktów, które je serwują. Można tez kupić naprawdę pyszne specjały od “babuszek“ z takimi przenośnymi wózkami kuchennymi. Godziny odjazdów pociągów, zamknięcie stoiska monopolowego, wszystko to odbywa się według czasu Moskiewskiego. Pamiętajcie o tym. Minute po 22 nie dostaniecie nawet piwa :).

Władywostok to ostatni etap naszej wyprawy. Przed nami powrotna droga do Moskwy. 9288 km i 7 dni w pociągu, a potem jeszcze Smoleńsk i Katyń.
Ale o tym w ostatniej części.

Zdjęcia

ROSJA / Władywostok / Władywostok / Duma ROSJA / Władywostok / Władywostok / Panorama WładywostokuROSJA / Władywostok / Władywostok / Panorama Władywostoku 2ROSJA / Władywostok / Władywostok / Uliczki WładywostokaROSJA / Władywostok / Władywostok / Trybuna nad morzemROSJA / Władywostok / Władywostok / 9288 km od MoskwyROSJA / Władywostok / Władywostok /  Dworzec WładywostokROSJA / Władywostok /  Władywostok / Airport WładywostokROSJA / Władywostok / Władywostok / Bulwar nad Morzem JaponskimROSJA / Władywostok / Władywostok / CerkiewROSJA / Władywostok / Władywostok / Dobry znajomy :)ROSJA / Władywostok / Władywostok / Duma Władka innaczejROSJA / Władywostok / Władywostok / Komu piwo? ROSJA / Władywostok / Władywostok / Kosciół LuterańskiROSJA / Władywostok / Władywostok / Plac wolnościROSJA / Władywostok / Władywostok / SobórROSJA / Władywostok / Władywostok / Pomnik wdziecznośći 1941-45ROSJA / Władywostok / Władywostok / Lódz podwodna -muzeumROSJA / Władywostok / Władywostok / Dworzec Kolejowy

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl