Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Korfu mówi kalimera! > GRECJA


Globtroter.pl Globtroter.pl Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie GRECJA / Korfu / Korfu - miasto / Korfu - panorama stolicy wyspyKorfu, jedna z wysp jońskich, kusi pięknymi widokami, soczystą zielenią i idealną pogodą. Niestety, dwutygodniowy urlop może się okazać zbyt krótki, żeby zobaczyć wszystkie urokliwe plaże i miejsca czy też skorzystać z atrakcji, które oferuje grecka wyspa. Fakt ten jednak powinien tylko zachęcać do spędzenia wakacji na Korfu.

Będąc tam nie można pominąć stolicy - miasta Korfu. Koniecznie trzeba pobłądzić wąskimi, malowniczymi uliczkami i wczuć się w klimat greckiego spokoju. Podziwiać wąską zabudowę, podejrzeć suszące się na sznurkach pranie i przysiąść na kawę w jednej z licznych kawiarni. Dla pragnących poznać nieco historii znajdzie się do zwiedzenia Stara i Nowa Forteca, z których rozpościerają się niesamowite widoki.

Zdjęcia: Sidari, Korfu, Korfu - kanał miłości w Sidari, GRECJA
Sidari, Korfu, Korfu - kanał miłości w Sidari, GRECJA


Zdjęcia: Korfu - miasto, Korfu, Pranie rozwieszone nad uliczką starego miasta w Korfu, GRECJA
Korfu - miasto, Korfu, Pranie rozwieszone nad uliczką starego miasta w Korfu, GRECJA


Zdjęcia: Korfu - miasto, Korfu, Świeży sok pomarańczowy i frappe w korfiańskiej kawiarni, GRECJA
Korfu - miasto, Korfu, Świeży sok pomarańczowy i frappe w korfiańskiej kawiarni, GRECJA


Zdjęcia: Korfu - miasto, Korfu, Uliczki starego miasta w Korfu, GRECJA
Korfu - miasto, Korfu, Uliczki starego miasta w Korfu, GRECJAPunktem obowiązkowym jest odwiedzenie okolic lotniska ponieważ znajdują się tam wspaniałe punkty widokowe, gdzie obserwować można lądujące samoloty. Hitem jest betonowe molo, z którego można niemalże dotknąć tych wielkich maszyn oraz malowniczy kościółek, który dopełnia całości cudownego obrazka. Miasto Korfu bogate jest również w wiele innych unikalnych atrakcji (jak chociażby muzeum banknotów czy słynna na całą Grecję dyskoteka Sax Club), o których z powodzeniem można napisać oddzielny, obszerny artykuł. Dlatego szerzej zainteresowanych stolicą wyspy odsyłam do strony http://www.tui.pl/wypoczynek/grecja/korfu.

Zdjęcia: Lotnisko Korfu, Korfu, Molo w Korfu w pobliżu lotniska. Lądujący samolot., GRECJA
Lotnisko Korfu, Korfu, Molo w Korfu w pobliżu lotniska. Lądujący samolot., GRECJAKorfu kusi nas niesamowitymi zatokami, różnorodnymi plażami i czystą wodą w różnych odcieniach. Jednym z najbardziej znanych miejsc jest Pelokastritsa. To 6 zatoczek, które tworzą niesamowicie malowniczą całość. Klify, małe jaskinie i kilka odcieni wody sprawiają, że trudno oderwać wzrok. Miejsce to koniecznie trzeba zobaczyć z góry, z kilku punktów widokowych, jakie oferuje okolica oraz z zamku Angelokastro, którego również nie można pominąć. Pod zamek możemy dojechać samochodem, ale już na same ruiny musimy wdrapać się sami. Wysiłek nasz zostaje wynagrodzony widokami, które zapierają dech w piersi. Konieczne jest porządniejsze obuwie, ponieważ kamienie są bardzo śliskie.

Zdjęcia: Pelokastritsa, Korfu, Pelokastritsa - widok na zatoczkę, GRECJA
Pelokastritsa, Korfu, Pelokastritsa - widok na zatoczkę, GRECJA


Zdjęcia: Pelokastritsa, Korfu, Pelokastritsa - widok na zatoczki, GRECJA
Pelokastritsa, Korfu, Pelokastritsa - widok na zatoczki, GRECJA


Zdjęcia: Korfu, Korfu, Korfu - piaszczysta plaża i molo, GRECJA
Korfu, Korfu, Korfu - piaszczysta plaża i molo, GRECJAKolejnym obowiązkowym punktem jest szczyt Pantokrator. Prowadzi na niego wąska droga z wieloma serpentynami, polecana raczej zaawansowanym kierowcom. Mijanie się na niej z autokarami może przyprawić o gęsią skórkę niejednego doświadczonego użytkownika szos. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych i nawet powolna podróż bardzo się opłaca. Z góry dostrzec można różne oblicza wyspy. Z jednej strony zielone pagórki na tle wody i lądu, z drugiej nieco bardziej gołe górki z bezkresem morza. Jeśli chcemy cieszyć oczy tym widokiem, możemy usiąść pod parasolem w pobliskiej knajpce. Dobrze mieć ze sobą czapkę i coś na owady - na szczycie można spotkać mnóstwo różnorodnych latających stworzeń.

Zdjęcia: Pantokrator, Korfu, Widok ze szczytu Pantokrator, GRECJA
Pantokrator, Korfu, Widok ze szczytu Pantokrator, GRECJA


Zdjęcia: Korfu - miasto, Korfu, Panorama Korfu ze szczytu Pantokrator, GRECJA
Korfu - miasto, Korfu, Panorama Korfu ze szczytu Pantokrator, GRECJA


Zdjęcia: Pantokrator, Korfu, Korfu - szczyt Pantokrator, GRECJA
Pantokrator, Korfu, Korfu - szczyt Pantokrator, GRECJA


Zdjęcia: Pantokrator, Korfu, Korfu - droga na Pantokrator, GRECJA
Pantokrator, Korfu, Korfu - droga na Pantokrator, GRECJA
Niedaleko Pantokratora jest wioska Old Perithia. Droga do niej jest dobrze oznakowana. Warto tam zajrzeć i poczuć się jak bohaterowie filmu próbujący rozwikłać historię tajemniczego zniknięcia mieszkańców wioski. Na niewielkim obszarze stoją opuszczone domy, a większość z nich popada w ruinę. Old Perithia to idealne miejsce do zrobienia klimatycznych zdjęć. Mimo iż wioska jest wyludniona działa tu około 4 tawern, a to sugeruje, że ludzie próbują przywrócić jej dawną świetność. Na razie jednak jest tam cicho i spokojnie, dzięki czemu wizyta w miejscowości to doskonała odskocznia od gwarnych nadmorskich kurortów.

Zdjęcia: Perithia, Korfu, Old Perithia - panorama, GRECJA
Perithia, Korfu, Old Perithia - panorama, GRECJA


Zdjęcia: Perithia, Korfu, Old Perithia - storczyk na tle ruin kaplicy, GRECJA
Perithia, Korfu, Old Perithia - storczyk na tle ruin kaplicy, GRECJA


Zdjęcia: Perithia, Korfu, Old Perithia - stara opuszczona tawerna, GRECJA
Perithia, Korfu, Old Perithia - stara opuszczona tawerna, GRECJA


Zdjęcia: Perithia, Korfu, Old Perithia - ruiny kościoła, GRECJA
Perithia, Korfu, Old Perithia - ruiny kościoła, GRECJASpragnionym kąpieli spodoba się między innymi Apraos Beach. Jest tam spora plaża z ciepłą, dość płytką wodą, ale uwaga, niespodziewanie może zrobić się głęboko, z uwagi na nagle obniżające się dno. Z Apraos Beach można również podziwiać wybrzeże Albanii, którą w linii prostej dzieli od Korfu zaledwie kilka kilometrów. Gdy wytęży się wzrok widać nawet zabudowania!

Zdjęcia: Apraos Beach, Korfu, Plaża Apraos Beach - Korfu, GRECJA
Apraos Beach, Korfu, Plaża Apraos Beach - Korfu, GRECJAWspaniałe plaże są też w Ipsos i Dassi. Znajdują się one w urokliwych zatokach. Woda jest tam spokojna a widoki bajeczne. Każda plaża ma jakąś niespodziankę. Jeśli dobrze poszukacie znajdziecie nawet klimatyczną huśtawkę zawieszoną na eukaliptusie przy samej wodzie. Gdy odkryje się taki skarb, wiek przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie.

Zdjęcia: Ipsos, Korfu, Plaża Ipsos - Korfu, GRECJA
Ipsos, Korfu, Plaża Ipsos - Korfu, GRECJAObowiązkowo należy udać się do zatoczki Komeno, gdzie podziwiać można malowniczy kościółek na grobli. W okolicy mieszczą się potężne ekskluzywne hotele, które dla części zwiedzających również mogą stanowić swojego rodzaju atrakcję turystyczną. Niedaleko jest Gouvia - miasto z niewielką, ale spokojną plażą. Są tam też ruiny małej stoczni weneckiej oraz port, w którym podziwiać można najróżniejsze statki, od motorówek po duże jachty.

Zdjęcia: Komeno, Korfu, Kościół nad wodą w zatoczce Komeno - Korfu, GRECJA
Komeno, Korfu, Kościół nad wodą w zatoczce Komeno - Korfu, GRECJA


Zdjęcia: Port w Korfu, Korfu, Jachty w porcie - Korfu, GRECJA
Port w Korfu, Korfu, Jachty w porcie - Korfu, GRECJA


Zdjęcia: Port w Korfu, Korfu, Ruiny portu weneckiego w Gouvia - Korfu, GRECJA
Port w Korfu, Korfu, Ruiny portu weneckiego w Gouvia - Korfu, GRECJAKorfu dla romantyków

W północno-zachodniej części wyspy znajduje się niewielka miejscowość Peroulades. Będąc w Peroulades koniecznie trzeba odwiedzić knajpkę, która oprócz dobrego jedzenia oferuje również przeszklony taras widokowy.

Zdjęcia: Sidari, Korfu, Korfu - kanał miłości w Sidari, GRECJA
Sidari, Korfu, Korfu - kanał miłości w Sidari, GRECJANiedaleko położona jest miejscowość Sidari, gdzie znajduje się słynny Kanał Miłości. Są tam ciekawie uformowane skały i klify, które w połączeniu z turkusową wodą dają niesamowity efekt. Mówi się, że kto przepłynie ten kanał będzie miał szczęście w miłości. Może warto spróbować?

Czymże byłaby wycieczka bez rejsu? Biura podróży oraz miejscowe firmy oferują sporo opcji. Chyba najbardziej popularny jest rejs na pobliskie wysepki Paxos i Antipaxos. Na Greckich wyspach część atrakcji zobaczyć można tylko z poziomu wody, dlatego obowiązkowo trzeba skorzystać z takiej formy zwiedzania. Całodniowy rejs statkiem, często z muzyką na żywo, na pewno dostarczy niezapomnianych wrażeń. Podczas rejsu można zażyć kąpieli w niesamowicie niebieskiej wodzie w słynnych zatoczkach oraz podziwiać groty z poziomu statku - im mniejszy statek tym głębiej można wpłynąć i poczuć się jak pirat. Przy odrobinie szczęścia w czasie takiej wyprawy można zobaczyć towarzyszące statkowi delfiny.

Zdjęcia: Korfu - morze, Korfu, Rejs w pobliżu Korfu. Jacht., GRECJA
Korfu - morze, Korfu, Rejs w pobliżu Korfu. Jacht., GRECJA


Zdjęcia: Korfu - morze, Korfu, Statek wycieczkowy. Rejs w pobliżu Korfu., GRECJA
Korfu - morze, Korfu, Statek wycieczkowy. Rejs w pobliżu Korfu., GRECJA

Dla każdego coś dobrego, czyli co zjeść na Korfu

Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Praktycznie każda restauracja przy morzu oferuje świeże, i to naprawdę świeże, ryby. Nieraz można zobaczyć na plaży człowieka, który niesie do kuchni rybę przed chwilą złowioną przy pomocy harpuna. Oczywiście wszędzie dostaniemy osławioną pitę z frytkami w środku, musakę, czyli zapiekankę ziemniaczaną z mięsem, pastycjo - zapiekankę makaronową z mięsem mielonym oraz pastisadę, która jest korfiańskim odpowiednikiem naszego schabowego. Co prawda nie jest to typowy kotlet, jednak mięso wołowe w mocno pomidorowym sosie, z dodatkiem cynamonu, podane z makaronem z pewnością posmakuje każdemu. Nie zabraknie również klasycznych przystawek (jak tzatziki, oliwki, chlebek z pastą oliwkową czy sałatek) oraz pysznych deserów jak lody jogurtowe czy baklava. Koniecznie trzeba spróbować kumkwata, który rośnie na Korfu. Robi się z niego ciekawe w smaku sosy czy likiery. I oczywiście napoje. Jak wszędzie w Grecji możemy napić się mocnej, parzonej w oryginalny sposób kawy, mrożonej frappe i świeżych soków.

Zdjęcia: Korfu, Korfu, Mężczyzna, który upolował rybę harpunem., GRECJA
Korfu, Korfu, Mężczyzna, który upolował rybę harpunem., GRECJA


Zdjęcia: Korfu, Korfu, Musaka, GRECJA
Korfu, Korfu, Musaka, GRECJA


Zdjęcia: Korfu, Korfu, Danie z rybą., GRECJA
Korfu, Korfu, Danie z rybą., GRECJAGrzechem byłoby nie spróbować tutejszego piwa czy wina - są przepyszne! A do tego jeśli wieczorem zamówicie ouzo (anyżowa wódka), każdy Grek będzie zachwycony. Ceny posiłków nie są wygórowane, szczególnie jeśli patrzeć na ilość jedzenia, jakie znajdziemy na talerzach. Przeciętna przystawka dochodzi maksymalnie do ok. 6 euro, a za większy obiad z napojem zapłacimy mniej więcej od 7 do 16 euro. Mały deser zazwyczaj dostaniemy w cenie, ponieważ Grecy są bardzo gościnnym narodem, a za taką gościnę nie wypada zapominać o odpowiednim napiwku.Musisz tam być

Na Korfu nie sposób się nudzić. Widoki dla romantyków, jedzenie dla smakoszy, sporty wodne dla aktywnych i czyste plaże dla tych, co chcą odpocząć. Najlepiej jest połączyć wszystkie te rzeczy. Pogoda jest niezawodna, dlatego też nawet będąc na Korfu zaledwie 7 dni, da się zrobić naprawdę dużo. Autobusy są tanie i dosyć punktualne, samochód można wypożyczyć już za 25 euro (warto pytać u tubylców) a Grecy służą pomocą na każdym kroku. Korfu to miejsce, które na długo zapada w pamięć i w które chce się wracać.

Zdjęcia

GRECJA / Korfu / Korfu - miasto / Korfu - panorama stolicy wyspyGRECJA / Korfu / Sidari / Korfu - kanał miłości w SidariGRECJA / Korfu / Korfu - miasto / Pranie rozwieszone nad uliczką starego miasta w KorfuGRECJA / Korfu / Korfu - miasto / Świeży sok pomarańczowy i frappe w korfiańskiej kawiarniGRECJA / Korfu / Korfu - miasto / Uliczki starego miasta w KorfuGRECJA / Korfu / Lotnisko Korfu / Molo w Korfu w pobliżu lotniska. Lądujący samolot.GRECJA / Korfu / Pelokastritsa / Pelokastritsa - widok na zatoczkęGRECJA / Korfu / Pelokastritsa / Pelokastritsa - widok na zatoczkiGRECJA / Korfu / Korfu / Korfu - piaszczysta plaża i moloGRECJA / Korfu / Pantokrator / Widok ze szczytu PantokratorGRECJA / Korfu / Korfu - miasto / Panorama Korfu ze szczytu PantokratorGRECJA / Korfu / Pantokrator / Korfu - szczyt PantokratorGRECJA / Korfu / Pantokrator / Korfu - droga na PantokratorGRECJA / Korfu / Perithia / Old Perithia - panoramaGRECJA / Korfu / Perithia / Old Perithia - storczyk na tle ruin kaplicyGRECJA / Korfu / Perithia / Old Perithia - stara opuszczona tawernaGRECJA / Korfu / Perithia / Old Perithia - ruiny kościołaGRECJA / Korfu / Apraos Beach / Plaża Apraos Beach - KorfuGRECJA / Korfu / Ipsos / Plaża Ipsos - KorfuGRECJA / Korfu / Komeno / Kościół nad wodą w zatoczce Komeno - KorfuGRECJA / Korfu / Port w Korfu / Jachty w porcie - KorfuGRECJA / Korfu / Port w Korfu / Ruiny portu weneckiego w Gouvia - KorfuGRECJA / Korfu / Korfu - morze / Rejs w pobliżu Korfu. Jacht.GRECJA / Korfu / Korfu - morze / Statek wycieczkowy. Rejs w pobliżu Korfu.GRECJA / Korfu / Korfu / Mężczyzna, który upolował rybę harpunem.GRECJA / Korfu / Korfu / MusakaGRECJA / Korfu / Korfu / Danie z rybą.

Dodane komentarze

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2017-07-05 17:34:09

"Jako, że byłam na Korfu nie tak dawno miło było odświeżyć pamięć tym artykułem. Ciekawie napisane, wiec czuję się zachęcona by tam powrócić :)"

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl