Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Dotknąć przyrodę Afryki – wrażenia z RPA > RPA


ArturG ArturG Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie RPA / - / Dinokeng Game Reserve / Zebry stepoweSą miejsca na świecie, gdzie główną atrakcję stanowią zabytkowe budowle, ale są też takie, gdzie największą atrakcją jest przyroda. Bez wątpienia do tych drugich należy Republika Południowej Afryki.

Na przełomie listopada i grudnia, przez miesiąc, miałem okazję przybliżyć sobie przyrodę Afryki. Byłem w czterech miejscach - rezerwatach przyrody i parku narodowym, w szeroko rozumianych okolicach Johannesburga. Od razu muszę dodać, że przynajmniej w tej części kraju rezerwaty stanowią ostoję przyrodniczą ogromnie różniącą się od okolicy. Dominują bowiem pola uprawne z rozrzuconymi zabudowaniami farm, całkiem często widać ogromne hałdy po działalności różnorakich kopalni. Krajobraz jest więc znacznie przekształcony, a jedynymi większymi zwierzętami rzucającym się w oczy jest bydło i czasem strusie.Można pomyśleć co to za Afryka – zmiany powodowane działalnością człowieka są widoczne na całym świecie. Ale można trafić i na „dziką Afrykę”.
W RPA istnieje wiele rezerwatów, tak państwowych jak i prywatnych. Jedna z najbogatszych rodzin jest właścicielem rezerwatu Telperion, który powstał z wykupienia i połączenia kilku farm. Wewnętrze ogrodzenia zostały zlikwidowane, a na ten obszar wysiedlono (reintrodukowano) całkiem sporo gatunków zwierząt. Ponieważ większe drapieżniki są ograniczone do szakali czaprakowych i pojedynczych lampartów to ssaki kopytne mają się bardzo dobrze. Bez trudu i z bliskiej odległości można obserwować antylopy gnu, blesboki, imaple, elandy, kudu, zebry stepowe, guźce i parę innych dużych gatunków.Znaczna część to młode osobniki. Najwyraźniej jednak antylopy i zebry czują lekkie niebezpieczeństwo i na noc gromadzą się niedaleko zabudowań, a gnu podchodzą najbliżej parskając pod ścianą budynków. W tym rezerwacie jest też mnóstwo różnych gatunków ptaków. W trzcinowiskach gniazdują wikłacze, na sawannie wdówki, których samce o tej porze roku posiadają długie ogony i szczególnie w locie wyglądają wprost groteskowo. Ale można zobaczyć gatunki przybyłe z Europy (może nawet z Polski), np. orliki krzykliwe, dzierzby gąsiorki i maleńkie piecuszki.Innym prywatnym rezerwatem z możliwością zwiedzania jest rezerwat Dinokeng. W odróżnieniu od poprzedniego, wsiedlono tu gatunki z grupy „big five”, więc poruszanie się jest dozwolone tylko samochodami. Rezerwat jest malowniczy, choć do tego w Telperion trochę mu brakuje. Istniej możliwość noclegów w ładnie urządzonych domkach rozsianych po rezerwacie i oczywiście ogrodzonych, tak aby nie dostały się tu groźne zwierzęta.
Poza inicjatywą prywatną są również rezerwaty pod kontrolą państwa. Jednym z nich jest rezerwat Barberspan skupiający na tyle znaczne liczebności ptaków wodnych, że włączono go do sieci RAMSAR. Znaczną część rezerwatu stanowi płytkie jezioro alkaliczne – miejsce występowania awifauny (m in. pelikany i flamingi), ale i łowisko wędkarzy i miejsce kąpielowe. Wokół jeziora pasą się zebry, gnu i strusie. Wieczorem słychać nawołujące się szakale, ale można spotkać także hienę grzywiastą. W rezerwacie istnieje możliwość noclegów; warunki nie są może wyśmienite, ale nie to powinno być decydujące o chęci zobaczenia rezerwatu. W promieniu kilkuset kilometrów jest to bowiem najcenniejsze miejsce ze względu na występowanie awifauny.Będąc w RPA nie sposób zapomnieć o odwiedzinach Parku Narodowego Krugera. Obszar jest ogromny i aby go zobaczyć choćby pobieżnie trzeba kilku dni (a może i tygodni). Ja byłem tylko w jego południowej części. Spodziewałem się bardziej otwartego terenu tj. sawanny, natomiast dominował dosyć gęsty busz. W takich warunkach oglądanie zwierząt nie jest proste. W parku rozrzucone są jeziorka z hipopotami, krokodylami, mnóstwem ptaków. Największe wrażenie, moim zdaniem, robi jednak rodzina słoni zdążająca do wodopoju. Co jakiś czas busz się rozrzedza i pojawiają się nosorożce białe, bawoły afrykańskie i różne antylopy. Z bardziej znanych zwierząt doskonale widziałem lwa „pilnującego” martwego bawoła.
Pobliskie drzewa obsiadły sępy afrykańskie czekając na swoją kolej. Niezwykle urokliwy był widok baraszkujących młodych hien cętkowanych i zabawy z ich mamą. Przez trzy dni widziałem tam w sumie całkiem sporo zwierząt, ale np. w Parku Narodowym Etosza w Namibii było ich wielokrotnie więcej. W Parku Krugera istnieje mnóstwo miejsc noclegowych o różnym standardzie i cenie, można poruszać się własnym samochodem, albo specjalnymi, wysokimi samochodami przeznaczonymi dla turystów.


W RPA można przenieść się do świata, takiego jaki znamy z filmów przyrodniczych. Wiele gatunków jest na przysłowiowe wyciągnięcie ręki. Przyroda afrykańska ma coś bardzo niepowtarzalnego; nie tylko zwierzęta, ale i sam krajobraz. Te zerodowane góry, czerwona ziemia i otwarte przestrzenie robią ogromne wrażenie, nie tylko na tych których szczególnie interesuje przyroda.

Zdjęcia

RPA / - / Dinokeng Game Reserve / Zebry stepoweRPA / - / Rezerwat Telperion / AgamaRPA / - / PN Krugera / Hieny cętkowaneRPA / - / PN Krugera / Czapla modronosaRPA / - / Dinokeng Game Reserve / Jaskółka abisyńskaRPA / - / Dinokeng Game Reserve / KaniukRPA / NW Afryka / Barberspan Bird Sanctuary / Mangusolisek afrykańskiRPA / - / Rezerwat Telperion / Muchołówka rajskaRPA / - / PN Krugera / Nietoperz (rudawka)RPA / - / Dinokeng Game Reserve / Nosorożec białyRPA / - / PN Krugera / Toko czerwonolicyRPA / - / PN Krugera / Turak rdzawyRPA / - / Dinokeng Game Reserve / WarugaRPA / - / Rezerwat Telperion / Wikłacz ognisty (samiec)RPA / NW Afryka / Barberspan Bird Sanctuary / Wiewiórka ziemnaRPA / NW Afryka / Barberspan Bird Sanctuary / Żaba olbrzymiaRPA / NW Afryka / Barberspan Bird Sanctuary / Żółw lamparciRPA / - / Rezerwat Telperion / Żuk gnojowyRPA / NW Afryka / Barberspan Bird Sanctuary / Nadchodzi pora deszczowa

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

08-07
Prezent dla Podróżnika - 5 obłędnych pomysłów!

Niezależnie od kierunku, który obierzecie w tym roku, zachęcamy Was do odkrycia najlepszych globtroterskich akcesoriów i stylowych gadżetów, które w piękny sposób uzupełnią podróżniczy ekwipunek.

08-05
Dobry smartfon wody się nie boi, czyli o telefonach wodoszczelnych.

Jeśli nie nam samym, to z pewnością któremuś z naszych bliższych czy dalszych znajomych przydarzyła się feralna sytuacja, kiedy trzeba było łowić smartfon w wodzie niczym ryby. Ktoś inny z kolei mógł zapomnieć wyciągnąć go ze spodni przy gorączkowym nastawianiu pralki. Nie mówiąc o naglącej potrzebie skorzystania z jakiejś aplikacji pod strugami lejącego deszczu.

07-29
Do Charkowa na piwo i nie tylko...
07-28
Nie tylko Lofoty i Nordkapp...
07-25
Przejażdżka rowerowa z widokiem n...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl