Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Dotknąć przyrodę Afryki – wrażenia z RPA > RPA


ArturG ArturG Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie RPA / - / Dinokeng Game Reserve / Zebry stepoweSą miejsca na świecie, gdzie główną atrakcję stanowią zabytkowe budowle, ale są też takie, gdzie największą atrakcją jest przyroda. Bez wątpienia do tych drugich należy Republika Południowej Afryki.

Na przełomie listopada i grudnia, przez miesiąc, miałem okazję przybliżyć sobie przyrodę Afryki. Byłem w czterech miejscach - rezerwatach przyrody i parku narodowym, w szeroko rozumianych okolicach Johannesburga. Od razu muszę dodać, że przynajmniej w tej części kraju rezerwaty stanowią ostoję przyrodniczą ogromnie różniącą się od okolicy. Dominują bowiem pola uprawne z rozrzuconymi zabudowaniami farm, całkiem często widać ogromne hałdy po działalności różnorakich kopalni. Krajobraz jest więc znacznie przekształcony, a jedynymi większymi zwierzętami rzucającym się w oczy jest bydło i czasem strusie.

Zdjęcia: Dinokeng Game Reserve, Zebry stepowe, RPA
Dinokeng Game Reserve, Zebry stepowe, RPA

Zdjęcia: Rezerwat Telperion, Agama, RPA
Rezerwat Telperion, Agama, RPAMożna pomyśleć co to za Afryka – zmiany powodowane działalnością człowieka są widoczne na całym świecie. Ale można trafić i na „dziką Afrykę”.
W RPA istnieje wiele rezerwatów, tak państwowych jak i prywatnych. Jedna z najbogatszych rodzin jest właścicielem rezerwatu Telperion, który powstał z wykupienia i połączenia kilku farm. Wewnętrze ogrodzenia zostały zlikwidowane, a na ten obszar wysiedlono (reintrodukowano) całkiem sporo gatunków zwierząt. Ponieważ większe drapieżniki są ograniczone do szakali czaprakowych i pojedynczych lampartów to ssaki kopytne mają się bardzo dobrze. Bez trudu i z bliskiej odległości można obserwować antylopy gnu, blesboki, imaple, elandy, kudu, zebry stepowe, guźce i parę innych dużych gatunków.

Zdjęcia: PN Krugera, Hieny cętkowane, RPA
PN Krugera, Hieny cętkowane, RPA

Zdjęcia: PN Krugera, Czapla modronosa, RPA
PN Krugera, Czapla modronosa, RPAZnaczna część to młode osobniki. Najwyraźniej jednak antylopy i zebry czują lekkie niebezpieczeństwo i na noc gromadzą się niedaleko zabudowań, a gnu podchodzą najbliżej parskając pod ścianą budynków. W tym rezerwacie jest też mnóstwo różnych gatunków ptaków. W trzcinowiskach gniazdują wikłacze, na sawannie wdówki, których samce o tej porze roku posiadają długie ogony i szczególnie w locie wyglądają wprost groteskowo. Ale można zobaczyć gatunki przybyłe z Europy (może nawet z Polski), np. orliki krzykliwe, dzierzby gąsiorki i maleńkie piecuszki.

Zdjęcia: Dinokeng Game Reserve, Jaskółka abisyńska, RPA
Dinokeng Game Reserve, Jaskółka abisyńska, RPA

Zdjęcia: Dinokeng Game Reserve, Kaniuk, RPA
Dinokeng Game Reserve, Kaniuk, RPAInnym prywatnym rezerwatem z możliwością zwiedzania jest rezerwat Dinokeng. W odróżnieniu od poprzedniego, wsiedlono tu gatunki z grupy „big five”, więc poruszanie się jest dozwolone tylko samochodami. Rezerwat jest malowniczy, choć do tego w Telperion trochę mu brakuje. Istniej możliwość noclegów w ładnie urządzonych domkach rozsianych po rezerwacie i oczywiście ogrodzonych, tak aby nie dostały się tu groźne zwierzęta.


Zdjęcia: Barberspan Bird Sanctuary, NW Afryka, Mangusolisek afrykański, RPA
Barberspan Bird Sanctuary, NW Afryka, Mangusolisek afrykański, RPA

Zdjęcia: Rezerwat Telperion, Muchołówka rajska, RPA
Rezerwat Telperion, Muchołówka rajska, RPAPoza inicjatywą prywatną są również rezerwaty pod kontrolą państwa. Jednym z nich jest rezerwat Barberspan skupiający na tyle znaczne liczebności ptaków wodnych, że włączono go do sieci RAMSAR. Znaczną część rezerwatu stanowi płytkie jezioro alkaliczne – miejsce występowania awifauny (m in. pelikany i flamingi), ale i łowisko wędkarzy i miejsce kąpielowe. Wokół jeziora pasą się zebry, gnu i strusie. Wieczorem słychać nawołujące się szakale, ale można spotkać także hienę grzywiastą. W rezerwacie istnieje możliwość noclegów; warunki nie są może wyśmienite, ale nie to powinno być decydujące o chęci zobaczenia rezerwatu. W promieniu kilkuset kilometrów jest to bowiem najcenniejsze miejsce ze względu na występowanie awifauny.

Zdjęcia: PN Krugera, Nietoperz (rudawka), RPA
PN Krugera, Nietoperz (rudawka), RPA

Zdjęcia: Dinokeng Game Reserve, Nosorożec biały, RPA
Dinokeng Game Reserve, Nosorożec biały, RPABędąc w RPA nie sposób zapomnieć o odwiedzinach Parku Narodowego Krugera. Obszar jest ogromny i aby go zobaczyć choćby pobieżnie trzeba kilku dni (a może i tygodni). Ja byłem tylko w jego południowej części. Spodziewałem się bardziej otwartego terenu tj. sawanny, natomiast dominował dosyć gęsty busz. W takich warunkach oglądanie zwierząt nie jest proste. W parku rozrzucone są jeziorka z hipopotami, krokodylami, mnóstwem ptaków. Największe wrażenie, moim zdaniem, robi jednak rodzina słoni zdążająca do wodopoju. Co jakiś czas busz się rozrzedza i pojawiają się nosorożce białe, bawoły afrykańskie i różne antylopy. Z bardziej znanych zwierząt doskonale widziałem lwa „pilnującego” martwego bawoła.


Zdjęcia: PN Krugera, Toko czerwonolicy, RPA
PN Krugera, Toko czerwonolicy, RPA

Zdjęcia: PN Krugera, Turak rdzawy, RPA
PN Krugera, Turak rdzawy, RPAPobliskie drzewa obsiadły sępy afrykańskie czekając na swoją kolej. Niezwykle urokliwy był widok baraszkujących młodych hien cętkowanych i zabawy z ich mamą. Przez trzy dni widziałem tam w sumie całkiem sporo zwierząt, ale np. w Parku Narodowym Etosza w Namibii było ich wielokrotnie więcej. W Parku Krugera istnieje mnóstwo miejsc noclegowych o różnym standardzie i cenie, można poruszać się własnym samochodem, albo specjalnymi, wysokimi samochodami przeznaczonymi dla turystów.


W RPA można przenieść się do świata, takiego jaki znamy z filmów przyrodniczych. Wiele gatunków jest na przysłowiowe wyciągnięcie ręki. Przyroda afrykańska ma coś bardzo niepowtarzalnego; nie tylko zwierzęta, ale i sam krajobraz. Te zerodowane góry, czerwona ziemia i otwarte przestrzenie robią ogromne wrażenie, nie tylko na tych których szczególnie interesuje przyroda.

Zdjęcia

RPA / - / Dinokeng Game Reserve / Zebry stepoweRPA / - / Rezerwat Telperion / AgamaRPA / - / PN Krugera / Hieny cętkowaneRPA / - / PN Krugera / Czapla modronosaRPA / - / Dinokeng Game Reserve / Jaskółka abisyńskaRPA / - / Dinokeng Game Reserve / KaniukRPA / NW Afryka / Barberspan Bird Sanctuary / Mangusolisek afrykańskiRPA / - / Rezerwat Telperion / Muchołówka rajskaRPA / - / PN Krugera / Nietoperz (rudawka)RPA / - / Dinokeng Game Reserve / Nosorożec białyRPA / - / PN Krugera / Toko czerwonolicyRPA / - / PN Krugera / Turak rdzawyRPA / - / Dinokeng Game Reserve / WarugaRPA / - / Rezerwat Telperion / Wikłacz ognisty (samiec)RPA / NW Afryka / Barberspan Bird Sanctuary / Wiewiórka ziemnaRPA / NW Afryka / Barberspan Bird Sanctuary / Żaba olbrzymiaRPA / NW Afryka / Barberspan Bird Sanctuary / Żółw lamparciRPA / - / Rezerwat Telperion / Żuk gnojowyRPA / NW Afryka / Barberspan Bird Sanctuary / Nadchodzi pora deszczowa

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl