Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Ein Gedi, zielony ogród na Pustyni Judzkiej > IZRAEL


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie IZRAEL / Morze Martwe / En Gedi / Ukwiecona pustyniaOaza Ein Gedi, znajduje się w depresji Morza Martwego i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w rejonie zachodniego wybrzeża. Możemy zatrzymać się w hotelu, na terenie kibucu Ein Gedi, który jest jednym wielkim ogrodem botaniczny z ponad 900 gatunkami roślin z całego świata. Warto odwiedzić popularne plaże i co najważniejsze wybrać się na wycieczkę po kanionach w rezerwacie Ein Gedi.

Obok rezerwatu znajduje się hostel.

Park Narodowy Ein Gedi zajmuje powierzchnię 25 km², większą część oazy Ein Gedi, położonej w depresji Morza Martwego. Jest to jedno z niewielu miejsc na izraelskich pustyniach, gdzie przez cały rok płyną strumienie, znajdują się źródła Dawid,

Arugot, Shulamit i Ein Gedi, zaś lokalny mikroklimat sprzyja rozwojowi roślinności podzwrotnikowej tworząc zielony ogród na tle jałowej Pustyni Judzkiej. Odwiedzający mogą skorzystać ze szlaków prowadzących do wodospadów, źródeł, jaskiń, kanionów i ruin świątyni z epoki brązu oraz synagogi z III w. n.e.
Po przekroczeniu bramy parku spotkamy unikalną roślinność, piękne ptaki

i zwierzęta. Spacerując po rezerwacie, spotkamy koziorożce nubijskie z długimi grubymi rogami,

a także egzotyczne żerujące na drzewach góralki syryjskie.

Nocą na żer wychodzą groźne drapieżniki – lamparty. Żyją tu także hieny prążkowane, wilki i lisy, oraz pustynne lisy afgańskie. Spośród gadów trafiają się żmije, ale też jaszczurki agamy synajskie, których samce wiosną przybierają jaskrawoniebieską barwę. Z ptaków spotkamy m.in. nektarnika palestyńskiego,

czarnotka arabskiego, czajkę szponiastą,

turkawkę.


Gnieżdżą się tu również ogromne sępy płowe. http://www.parks.org.il/sites/English/ParksAndReserves/engedi/Pages/default.aspx
Na tym obszarze wiele miejsc nosi nazwy pochodzące od biblijnych opowieści o królu Dawidzie, w tym sam strumień Dawida, a także pobliskie Góry Yishay (Jesse - ojciec króla Dawida) i górę Tzruja (Zeruiah - jego siostra).

Imiona te zostały wybrane, ponieważ biblijna historia mówi, że Dawid schronił się na Pustyni Judzkiej, kiedy zmuszony był uciekać od swojego poprzednika, króla Saula, o czym mówi I Księga Samuelowa (24:1): „Dawid odszedł stamtąd i zamieszkał w miejscach niedostępnych w En Gedi”. Dalsze wersety opowiadają o spotkaniu Dawida z królem. Przyjęto, że tutaj zamieszkał biblijny król Dawid i tutaj urodził się jego syn i następca Salomon. W czasach późniejszych kwitło tu bujne życie, a piękno przyrody w oazie było inspiracją dla autora „Pieśni nad Pieśniami” (1:14): „Gronem kwiatu wonnego jest mój umiłowany w winnicach En Gedi”.


Nasz wędrówka w tym parku może trwać 1,5 godziny, jeśli jednak zechcemy pójść wyżej potrzebujemy do 5 godzin w zależności od tempa naszego marszu.
Szlak poprowadzi nas wzdłuż strumienia Dawida do dolnego wodospadu,

a następnie wzdłuż suchego kanionu dojdziemy do górnego wodospadu Dawida.

Po drodze możemy spojrzeć przez skalne okno na piękną panoramę Morza Martwego.

Wreszcie szlak się rozwidla, spotkamy drogowskaz kierujący w lewo do źródła Ein Gedi, w prawo do jaskini kochanków. Po drodze wiele przepięknych widoków na góry i Morze Martwe, wodospad i wreszcie docieramy do jaskini.

W drodze powrotnej warto zwrócić uwagę na piękne panoramy Morza Martwego.

Wracamy tą samą droga po łagodnych schodkach osłoniętych tunelem z trzcin.

https://en.wikivoyage.org/wiki/Ein_Gedi
Kierując się szlakiem na południe, dojdziemy do ruin świątyni z epoki brązu.

Podążając za zielonymi znakami dojdziemy do źródełka, skąd roztaczają się piękne panoramy,

a następnie po 500 metrach dostrzeżemy gaj palmowy i ścieżkę odbijającą w lewo w dół, prowadząca do olbrzymiego namiotu pod którym kryją się ruiny synagogi z III w. n.e.

W roku 1965, na północ od wzgórza Tel Goren w oazie Ein Gedi, przypadkowo natrafiono na pozostałości mozaikowej podłogi synagogi z III w. n.e.

Osada i synagoga w Ein Gedi została zniszczona w wyniku pożaru, stało się to w czasach cesarza Justyniana I (527-565), podczas masowych prześladowań Żydów. Stąd obok pięknych palm daktylowych dojdziemy do bramy wyjściowej Park Narodowy Ein Gedi, żegnani głosami śpiewających ptaków, np. czarnotka arabskiego.


Na południe od parku, w pobliżu wąwozu Dawida na zachodnim wybrzeżu Morza Martwego, w 1956 roku utworzono Kibuc Ein Gedi.

Jego fundatorzy, jak i założyciele, byli początkowo członkami ruchu młodzieżowego, później służyli w zmilitaryzowanych jednostkach rolniczych. Dzięki wizji, wytrwałości i ciężkiej pracy założycieli i synów kibucu, od tego czasu zasadzono ponad 900 gatunków roślin z różnych regionów świata.

Tereny krajobrazowe kibucu zostały oficjalnie uznane w 1994 roku jako Międzynarodowy Ogród Botaniczny.

Ogród, zajmuje ok.10 hektarów, jest jedynym ogrodem botanicznym na świecie, w którym zamieszkują ludzie od początków utworzenia kibucu. Są tu m.in. palmy daktylowe i ozdobne, ok. 30 gatunków, jest baobab, adenium – róża Afryki,

rośliny pustynne z całego świata i ponad 1000 gatunków kaktusów. Lokalne gatunki, takie jak: jabłko sodomy, moringa i tamaryszek.
https://www.deadsea.com/explore/outdoors-recreation/nature-hiking/ein-gedi-botanical-garden/

Kibuc i pobliski rezerwat znajdują się na trasie 90, która prowadzi wzdłuż izraelskiego wybrzeża Morza Martwego.
Do Ein Gedi dotrzemy z Jerozolimy drogą nr 1, kierując się znakami drogowymi nad Morze Martwe. Z centralnego Izraela można jechać na południe w kierunku Beer Sheva trasą 40, a następnie 31, przez Arad i połączyć się z trasą 90 w skrzyżowaniu Zohar.

Zdjęcia

IZRAEL / Morze Martwe / En Gedi / Ukwiecona pustyniaIZRAEL / Morze Martwe / En Gedi / Górski strumykIZRAEL / Morze Martwe / En Gedi / Mały śpiewakIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / KoziorożecIZRAEL / Morze Martwe / En Gedi / Góralek syryjskiIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Nektarnik palestyńskiIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Czajka szponiasta.IZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / TurkawkaIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Formy i barwyIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Okolice wodospadu DavidaIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Wodospad DavidaIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Jordania na drugim brzeguIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / OknoIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Zejście do jaskiniIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Nad strumieniem Nahal DavidIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Tunel wśród trzcinIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Ruiny świątyniIZRAEL / . / Ein Gedi / Nad Morzem MartwymIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Stanowisko archeologiczneIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Mozaiki ze starej synagogiIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Czarnotek arabski, samicaIZRAEL / . / Ein Gedi / Morze MartweIZRAEL / Morze Martwe / En Gedi / Cykas: owoc z pióropuszem liściIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Ogród na pustyniIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Kwiaty adenium

Dodane komentarze

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2018-02-12 10:36:58

Iwonko, dziękuję Ci za zainteresowanie tym pięknym miejscem, które szczerze polecam i zachęcam do odwiedzin. :)

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2018-02-02 21:48:17

"Piękne miejsce, ciekawa roślinność i zwierzęta. Pozdrawiam, Antoni :)"

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

05-10
ROSJA - rozmowy trochę nietypowe

Do Rosji a konkretnie do Republiki Kałmucji wybrałem się dla tulipanów. Brzmi to pewnie dość dziwnie ale są tam regiony (w Kałmucji) gdzie na przełomie kwietnia i maja na stepach kwitną dzikie tulipany. Widok podobno bajkowy, tak przynajmniej można było wywnioskować po obrazkach z netu i dlatego tam pojechałem. Niestety tamtego roku wiosna przyszła wcześniej i kiedy przyjechałem, tulipany już przekwitły.

05-06
Gruzja jest piękna! Na pewno?

Przyznaje, że tytuł relacji jest dość prowokujący. Pytanie. Ile razy rozmawiając o wakacyjnych wojażach, kiedy pada słowo Gruzja słyszycie zdanie “Gruzja jest piękna”? Jak jest naprawde wie ogromna rzesza naszych rodaków odwiedzających corocznie ten kraj. Dla mnie jest to trzeci wypad do tego kraju. Pierwszy był w roku 2014, potem w 2016 i teraz, mam więc trochę wyciągniętych wniosków, porównań i przemyśleń.

05-04
Wokół Wysp Brytyjskich - część pi...
05-03
Skiathos – przerwa na nicni...
05-01
Wokół Indii i Nepalu...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl
koniec koniec }); //}); koniec koniec