Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Ein Gedi, zielony ogród na Pustyni Judzkiej > IZRAEL


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie IZRAEL / Morze Martwe / En Gedi / Ukwiecona pustyniaOaza Ein Gedi, znajduje się w depresji Morza Martwego i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w rejonie zachodniego wybrzeża. Możemy zatrzymać się w hotelu, na terenie kibucu Ein Gedi, który jest jednym wielkim ogrodem botaniczny z ponad 900 gatunkami roślin z całego świata. Warto odwiedzić popularne plaże i co najważniejsze wybrać się na wycieczkę po kanionach w rezerwacie Ein Gedi.

Obok rezerwatu znajduje się hostel.

Park Narodowy Ein Gedi zajmuje powierzchnię 25 km², większą część oazy Ein Gedi, położonej w depresji Morza Martwego. Jest to jedno z niewielu miejsc na izraelskich pustyniach, gdzie przez cały rok płyną strumienie, znajdują się źródła Dawid,

Arugot, Shulamit i Ein Gedi, zaś lokalny mikroklimat sprzyja rozwojowi roślinności podzwrotnikowej tworząc zielony ogród na tle jałowej Pustyni Judzkiej. Odwiedzający mogą skorzystać ze szlaków prowadzących do wodospadów, źródeł, jaskiń, kanionów i ruin świątyni z epoki brązu oraz synagogi z III w. n.e.
Po przekroczeniu bramy parku spotkamy unikalną roślinność, piękne ptaki

i zwierzęta. Spacerując po rezerwacie, spotkamy koziorożce nubijskie z długimi grubymi rogami,

a także egzotyczne żerujące na drzewach góralki syryjskie.

Nocą na żer wychodzą groźne drapieżniki – lamparty. Żyją tu także hieny prążkowane, wilki i lisy, oraz pustynne lisy afgańskie. Spośród gadów trafiają się żmije, ale też jaszczurki agamy synajskie, których samce wiosną przybierają jaskrawoniebieską barwę. Z ptaków spotkamy m.in. nektarnika palestyńskiego,

czarnotka arabskiego, czajkę szponiastą,

turkawkę.


Gnieżdżą się tu również ogromne sępy płowe. http://www.parks.org.il/sites/English/ParksAndReserves/engedi/Pages/default.aspx
Na tym obszarze wiele miejsc nosi nazwy pochodzące od biblijnych opowieści o królu Dawidzie, w tym sam strumień Dawida, a także pobliskie Góry Yishay (Jesse - ojciec króla Dawida) i górę Tzruja (Zeruiah - jego siostra).

Imiona te zostały wybrane, ponieważ biblijna historia mówi, że Dawid schronił się na Pustyni Judzkiej, kiedy zmuszony był uciekać od swojego poprzednika, króla Saula, o czym mówi I Księga Samuelowa (24:1): „Dawid odszedł stamtąd i zamieszkał w miejscach niedostępnych w En Gedi”. Dalsze wersety opowiadają o spotkaniu Dawida z królem. Przyjęto, że tutaj zamieszkał biblijny król Dawid i tutaj urodził się jego syn i następca Salomon. W czasach późniejszych kwitło tu bujne życie, a piękno przyrody w oazie było inspiracją dla autora „Pieśni nad Pieśniami” (1:14): „Gronem kwiatu wonnego jest mój umiłowany w winnicach En Gedi”.


Nasz wędrówka w tym parku może trwać 1,5 godziny, jeśli jednak zechcemy pójść wyżej potrzebujemy do 5 godzin w zależności od tempa naszego marszu.
Szlak poprowadzi nas wzdłuż strumienia Dawida do dolnego wodospadu,

a następnie wzdłuż suchego kanionu dojdziemy do górnego wodospadu Dawida.

Po drodze możemy spojrzeć przez skalne okno na piękną panoramę Morza Martwego.

Wreszcie szlak się rozwidla, spotkamy drogowskaz kierujący w lewo do źródła Ein Gedi, w prawo do jaskini kochanków. Po drodze wiele przepięknych widoków na góry i Morze Martwe, wodospad i wreszcie docieramy do jaskini.

W drodze powrotnej warto zwrócić uwagę na piękne panoramy Morza Martwego.

Wracamy tą samą droga po łagodnych schodkach osłoniętych tunelem z trzcin.

https://en.wikivoyage.org/wiki/Ein_Gedi
Kierując się szlakiem na południe, dojdziemy do ruin świątyni z epoki brązu.

Podążając za zielonymi znakami dojdziemy do źródełka, skąd roztaczają się piękne panoramy,

a następnie po 500 metrach dostrzeżemy gaj palmowy i ścieżkę odbijającą w lewo w dół, prowadząca do olbrzymiego namiotu pod którym kryją się ruiny synagogi z III w. n.e.

W roku 1965, na północ od wzgórza Tel Goren w oazie Ein Gedi, przypadkowo natrafiono na pozostałości mozaikowej podłogi synagogi z III w. n.e.

Osada i synagoga w Ein Gedi została zniszczona w wyniku pożaru, stało się to w czasach cesarza Justyniana I (527-565), podczas masowych prześladowań Żydów. Stąd obok pięknych palm daktylowych dojdziemy do bramy wyjściowej Park Narodowy Ein Gedi, żegnani głosami śpiewających ptaków, np. czarnotka arabskiego.


Na południe od parku, w pobliżu wąwozu Dawida na zachodnim wybrzeżu Morza Martwego, w 1956 roku utworzono Kibuc Ein Gedi.

Jego fundatorzy, jak i założyciele, byli początkowo członkami ruchu młodzieżowego, później służyli w zmilitaryzowanych jednostkach rolniczych. Dzięki wizji, wytrwałości i ciężkiej pracy założycieli i synów kibucu, od tego czasu zasadzono ponad 900 gatunków roślin z różnych regionów świata.

Tereny krajobrazowe kibucu zostały oficjalnie uznane w 1994 roku jako Międzynarodowy Ogród Botaniczny.

Ogród, zajmuje ok.10 hektarów, jest jedynym ogrodem botanicznym na świecie, w którym zamieszkują ludzie od początków utworzenia kibucu. Są tu m.in. palmy daktylowe i ozdobne, ok. 30 gatunków, jest baobab, adenium – róża Afryki,

rośliny pustynne z całego świata i ponad 1000 gatunków kaktusów. Lokalne gatunki, takie jak: jabłko sodomy, moringa i tamaryszek.
https://www.deadsea.com/explore/outdoors-recreation/nature-hiking/ein-gedi-botanical-garden/

Kibuc i pobliski rezerwat znajdują się na trasie 90, która prowadzi wzdłuż izraelskiego wybrzeża Morza Martwego.
Do Ein Gedi dotrzemy z Jerozolimy drogą nr 1, kierując się znakami drogowymi nad Morze Martwe. Z centralnego Izraela można jechać na południe w kierunku Beer Sheva trasą 40, a następnie 31, przez Arad i połączyć się z trasą 90 w skrzyżowaniu Zohar.

Zdjęcia

IZRAEL / Morze Martwe / En Gedi / Ukwiecona pustyniaIZRAEL / Morze Martwe / En Gedi / Górski strumykIZRAEL / Morze Martwe / En Gedi / Mały śpiewakIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / KoziorożecIZRAEL / Morze Martwe / En Gedi / Góralek syryjskiIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Nektarnik palestyńskiIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Czajka szponiasta.IZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / TurkawkaIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Formy i barwyIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Okolice wodospadu DavidaIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Wodospad DavidaIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Jordania na drugim brzeguIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / OknoIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Zejście do jaskiniIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Nad strumieniem Nahal DavidIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Tunel wśród trzcinIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Ruiny świątyniIZRAEL / . / Ein Gedi / Nad Morzem MartwymIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Stanowisko archeologiczneIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Mozaiki ze starej synagogiIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Czarnotek arabski, samicaIZRAEL / . / Ein Gedi / Morze MartweIZRAEL / Morze Martwe / En Gedi / Cykas: owoc z pióropuszem liściIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Ogród na pustyniIZRAEL / Morze Martwe / Ein Gedi / Kwiaty adenium

Dodane komentarze

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2018-02-12 10:36:58

Iwonko, dziękuję Ci za zainteresowanie tym pięknym miejscem, które szczerze polecam i zachęcam do odwiedzin. :)

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2018-02-02 21:48:17

"Piękne miejsce, ciekawa roślinność i zwierzęta. Pozdrawiam, Antoni :)"

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

08-07
Prezent dla Podróżnika - 5 obłędnych pomysłów!

Niezależnie od kierunku, który obierzecie w tym roku, zachęcamy Was do odkrycia najlepszych globtroterskich akcesoriów i stylowych gadżetów, które w piękny sposób uzupełnią podróżniczy ekwipunek.

08-05
Dobry smartfon wody się nie boi, czyli o telefonach wodoszczelnych.

Jeśli nie nam samym, to z pewnością któremuś z naszych bliższych czy dalszych znajomych przydarzyła się feralna sytuacja, kiedy trzeba było łowić smartfon w wodzie niczym ryby. Ktoś inny z kolei mógł zapomnieć wyciągnąć go ze spodni przy gorączkowym nastawianiu pralki. Nie mówiąc o naglącej potrzebie skorzystania z jakiejś aplikacji pod strugami lejącego deszczu.

07-29
Do Charkowa na piwo i nie tylko...
07-28
Nie tylko Lofoty i Nordkapp...
07-25
Przejażdżka rowerowa z widokiem n...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl