Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Niezapominajcie o Betlejem > IZRAEL


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie IZRAEL / Palestyna / Betlejem / Grota Narodzenia, w dolnej części betlejemskiej świątyniWzniesiony ponad Grotą Narodzenia, uważaną za miejsce, w którym Maryja porodziła Syna Bożego, kościół jest jedną z najstarszych chrześcijańskich świątyń, w której odprawiane są nabożeństwa. Pierwotny kościół, wzniesiony w IV w. przez cesarza Konstantyna, został znacznie przebudowany około 530 r. przez Justyniana, jest jedyną świątynią w Ziemi Świętej, która ocalała z najazdu Persów w 614 r. i - prawie nietknięta - przetrwała do naszych dni. Do bazyliki prowadzi jedno niskie wejście zwane Drzwiami Pokory, przechodząc przez nie każdy pielgrzym musi pochylić głowę.

Święta Bożego Narodzenia tradycyjnie spędzamy w domu rodzinnym z nieodłącznym łamaniem się opłatkiem w czasie wieczerzy wigilijnej i uczestniczeniem w pasterce. Decyzja o pobycie w czasie świąt poza rodzina zwykle bywa bolesna i nasuwa wiele pytań. W tym przypadku wywołała uśmiech na twarzy mojej mamy, że wigilie spędzę w Betlejem a na pasterkę pójdę do Bazyliki Bożego Narodzenia. Wraz z grupą polskich dziennikarzy w grudniu 2007 r. udałem się kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia do Ziemi Świętej. W ciągu 8 dni odwiedziliśmy święte miejsca w Jordanii, Izraelu i Palestynie. Kolejne etapy naszej wędrówki Śladami Jezusa po Ziemi Świętej rozpoczynaliśmy od wysłuchania fragmentu pisma świętego (każdy z nas obowiązkowo zabrał Biblię), związanego z miejscem i wydarzeniem. O zmroku nasz autokar przekracza kontrolny punkt graniczny strzeżony przez izraelskich żołnierzy, wjeżdżamy do odświętnie udekorowanego miasta.
W poniedziałek 24 grudnia 2007 r. na ulicach Betlejem pojawiły się wyjątkowo liczne patrole palestyńskich służb bezpieczeństwa. Tysiące pielgrzymów zgromadzonych na placu przed Bazyliką Narodzenia, cierpliwie oczekiwało na przybycie łacińskiego patriarchy Jerozolimy Michela Sabbaha, którego wraz z barwnym orszakiem dzieci i dorosłych ubranych w kolorowe odświętne stroje powitał burmistrz Betlejem dr. Victor Batarseh. Przygrywali bębniarze i dudziarze, a na scenach obok śpiewały chóry z różnych stron świata.
Wzniesiony ponad Grotą Narodzenia, uważaną za miejsce, w którym Maryja porodziła Syna Bożego, kościół jest jedną z najstarszych chrześcijańskich świątyń, w której odprawiane są nabożeństwa. Pierwotny kościół, wzniesiony w IV w. przez cesarza Konstantyna, został znacznie przebudowany około 530 r. przez Justyniana, jest jedyną świątynią w Ziemi Świętej, która ocalała z najazdu Persów w 614 r. i - prawie nietknięta - przetrwała do naszych dni. Do bazyliki prowadzi jedno niskie wejście zwane Drzwiami Pokory, przechodząc przez nie każdy pielgrzym musi pochylić głowę. Na kilka godzin przed uroczystościami do bazyliki wpuszczano małe wielojęzyczne grupy pielgrzymów, którzy wcześniej uzyskali odpowiednie zezwolenia bądź zaproszenia na pasterkę. Po przekroczeniu niskiej bramy świątyni pielgrzymi kierują sie do Groty Narodzenia, schodami umieszczonymi z prawej strony ołtarza bazyliki. W centrum groty znajduje się ołtarz prawosławny, pod którym umieszczona jest czternastoramienna srebrna gwiazda z łacińskim napisem: Hic de Virgine Maria Jesus Christus natus est. 1717 (Tu z Maryi Dziewicy narodził się Jezus Chrystus. 1717). Każdy promień gwiazdy symbolizuje jedno pokolenie, jakie dzieliło Dawida do Chrystusa. Jest najważniejszym miejscem w grocie przyciągającym wzrok pielgrzymów, którzy w spokoju czekają na tę chwilę, kiedy będą mogli tu zatrzymać się, przyklęknąć i włożyć do otworu rękę… Obok prawosławnego ołtarza narodzenia znajduje się ołtarz katolicki, miejsce symbolicznego żłóbka, a naprzeciwko ołtarz poświęcony Pokłonowi Mędrców ze Wschodu. Grupa pielgrzymów przesuwa się w zadumie i wychodzi z krypty schodami z lewej strony ołtarza. Wszyscy kierują się do przylegającego do Bazyliki Narodzenia Pańskiego kościała św. Katarzyny, gdzie gwardianem franciszkańskiej wspólnoty jest polak ojciec dr Jerzy Kraj. Tutaj jak w większości naszych świątyń najciaśniej jest pod chórem, przechodzę dalej i zdumiony spostrzegam, że w nawach po obydwu stronach ołtarza można spokojnie zająć miejsce stojące a nawet usiąść. W pasterce uczestniczyło ok. dwa i pół tysiąca ludzi, wśród nich prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, pozostali pielgrzymi mogli obejrzeć nabożeństwo na telebimie. Na zakończenie Mszy św. główny celebrans w asyście kapłanów i służby liturgicznej udał się procesyjnie do Groty Narodzenia, miejsca gdzie narodził się Jezus. Śpiewając Ewangelię o Bożym Narodzeniu diakon ułożył figurkę Dzieciątka Jezus na gwieździe narodzenia, następnie w miejscu żłóbka, gdzie pozostała do adoracji aż do uroczystości Trzech Króli.
Podczas pasterki łaciński patriarcha Jerozolimy Michel Sabbah, zwrócił się do zgromadzonych w bazylice wiernych z całego świata z apelem o pokój na Bliskim Wschodzie. Przypomniał, że ten kraj, który należy do Boga nie może być dla jednych krajem życia a dla innych miejscem okupacji i więzieniem politycznym. Wołanie o pokój da się tutaj słyszeć i widzieć niemal wszędzie. Idąc do Bazyliki Narodzenia mijamy budynek z napisem Betlejem Centrum Pokoju. Burmistrz Betlejem Victor Batarseh w orędziu z okazji Świąt Bożego Narodzenia wołał "Betlejem jest miastem bezpiecznym i nastawionym na pokój" i apelował do chrześcijan całego świata, aby pielgrzymowali do miasta narodzin Jezusa. Wołanie o pokój wiąże się z refleksja o przyszłość tego miejsca uważanego za święte tak przez tych którzy klęcząc cytują Biblię, recytują Koran i dotykają czołem ziemi, czy stojąc wyśpiewują wersety Tory. Zdaniem burmistrza, bezrobocie w Betlejem wynosi 50 proc. i wiele rodzin żyje z dnia na dzień. Z powodu muru zmalał ruch pielgrzymkowy. W 2000 r. każdego miesiąca do miejsca narodzin Pana Jezusa przybywało kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. Teraz jest ich zaledwie kilka tysięcy.

Narody zamieszkujące Ziemię Świętą witają się słowem "pokój" (salam, shalom) w codziennych pozdrowieniach, niestety brakuje go tak w relacjach wzajemnych jak i politycznych. Warto więc powtórzyć za burmistrzem - "Niezapominajcie o Betlejem!".

http://christianity.about.com/od/glossary/a/Bethlehem.htm
http://www.ziemiaswieta.com.pl/info.php?arg=betlejem

Zdjęcia

IZRAEL / Palestyna / Betlejem / Grota Narodzenia, w dolnej części betlejemskiej świątyni

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl