Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Betlejem > IZRAEL


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie IZRAEL / Palestyna / Betlejem / Brama do BetlejemWspółczesne Betlejem, należące do Autonomii Palestyńskiej posiada ponad 30 tys. mieszkańców, w większości są to Palestyńczycy chrześcijańskiego i muzułmańskiego wyznania, chrześcijanie stanowią 1/3 ludności.

Betlejem miasto króla Dawida i narodzin Jezusa Chrystusa przez wieki żyło w cieniu pobliskiej Jerozolimy. Za czasów narodzenia Jezusa było małym miasteczkiem z tysiącem mieszkańców, znanym przez swoje rodzinne koneksje z Dawidem. Współczesne Betlejem, należące do Autonomii Palestyńskiej posiada ponad 30 tys. mieszkańców, w większości są to Palestyńczycy chrześcijańskiego i muzułmańskiego wyznania, chrześcijanie stanowią 1/3 ludności. Tak jak za czasów Jezusa na drodze między tymi miastami, spotykamy żołnierzy. Wówczas pilnowali oni porządku przy spisie ludności, aby się wypełniły proroctwa i oczekiwany Mesjasz przyszedł na świat w Betlejem. Dziś miasto jest otoczone ze wszystkich stron przez posterunki izraelskiej armii. Okres Bożego Narodzenia jest dla chrześcijan z całego terytorium Ziemi Świętej czasem uprzywilejowanym, ponieważ izraelskie służby wojskowe zawieszają restrykcje przy przekraczaniu granic pomiędzy Izraelem a Autonomią Palestyńską, której częścią jest Betlejem. Chrześcijanie mogą wówczas, bez specjalnych pozwoleń pielgrzymować do miejsc świętych oraz odwiedzać swoje rodziny mieszkające po drugiej stronie muru. Na punkcie kontrolnym witał nas napis w języku angielskim - "Niech pokój wam towarzyszy!" - umieszczony przez izraelskie ministerstwo turystyki na wielkim betonowym murze.
W czerwcu 2012r. mimo sprzeciwu Izraela i USA Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem, została w trybie nadzwyczajnym wpisana na listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Palestyńczycy członkostwo w UNESCO uznają za dyplomatyczny sukces na drodze do międzynarodowego uznania ich państwowości. UNESCO jest pierwszą oenzetowską agendą, która 31 października 2011r. uznała palestyńskie państwo, przyznając mu status pełnego członka.
http://christianity.about.com/od/glossary/a/Bethlehem.htm
http://www.ziemiaswieta.com.pl/info.php?arg=betlejem
http://www.panstwaswiata.pl/izrael/mapa/


http://christianity.about.com/od/glossary/a/Bethlehem.htm
http://www.ziemiaswieta.com.pl/info.php?arg=betlejem
http://www.panstwaswiata.pl/izrael/mapa/

Zdjęcia

IZRAEL / Palestyna / Betlejem / Brama do BetlejemIZRAEL / Palestyna / droga z Nazaretu do Betlejem / W drodze do Betlejem

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl