Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Zjednoczone Emiraty Arabskie. Sport w islamie. > ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE


mmaJola mmaJola Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Abu Zabi / Abu Zabi / SportCzy Emiratka gra z Emiratczykiem mikst w tenisie? Jeszcze NIE.

W dawnych czasach Arabowie prowadzili wiele walk plemiennych, musieli dobrze jeździć konno i na wielbłądach, sprawnie strzelać z łuku oraz władać mieczem. To wymagało ciągłych ćwiczeń w pustynnych warunkach. Kobietom zakazano wszelkich sportów ze względu na to, że nie mogły pokazywać ciała.
W hadisach znajdziemy informacje na temat sportu: „Uczcie wasze dzieci pływania, strzelania z łuku i jazdy konnej” lub „Uczcie swoich synów pływania (sibaha) i rzucania włócznią (rami), a kobiety tkania (maghzal)”. Religia nakazuje dbać o ciało i wzmacniać je oraz jeść zdrowo, a głównym celem jest silny organizm, by mógł wypełniać obowiązki religijne i doczesne.
Islam przestrzega etykiety sportu, w której nie ma miejsca na gloating. Wygrywając, nie wolno drwić z pokonanego przeciwnika. Islam postrzega sport jako sposób na zwiększenie wzajemnej miłości i współpracy między ludźmi, a nie środek ranienia uczuć. Należy pamiętać, że przegrana jest drogą do zwycięstwa, jeśli zachowa się cierpliwość i lepszą pracę. O tym opowiada hadis jak wielbłąd Beduina wyprzedził wielbłądzicę proroka, która zawsze wygrywała wyścigi. Wtedy Mahomet powiedział: „Wszechmogący Bóg postanowił, że nic nie ma stałego”, co oznacza, że każda sytuacja ma swoje wzloty i upadki, a żaden z warunków nie jest stały.
Obecnie mieszkańcy Półwyspu Arabskiego mają możliwość uprawiania chyba wszystkich sportów, jakie istnieją na świecie. Zwłaszcza Emiratczycy próbują swoich sił nawet w tak ekstremalnych sportach, jak wspinaczka górska zimą. Ponieważ czasy się zmieniły, to i Emiratki chcą robić coś dla ciała i satysfakcji. Ale żeby wszystko odbywało się w zgodzie z religią, pytają się o opinie uczonych religijnych, na przykład: czy mogą założyć na zawody strój sportowy odkrywający nogi. Dostając fatwę taką, na jaką czekały, mogą z czystym sumieniem oddawać się rywalizacji. Teologowie szukają w hadisach tekstów, które można zinterpretować na korzyść pytającego.
Zawsze jednak trzeba pamiętać, że uprawianie sportu nigdy nie powinno prowadzić do zaniedbywania modlitw i nie wolno uprawiać takich dyscyplin, gdzie zaangażowane są obie płcie. Czyli nie można muzułmankom grać w tenisa mikstowego, gdzie po każdej stronie siatki stoją kobieta i mężczyzna. Niedozwolone jest kibicowanie kobietom przez mężczyzn w takich dyscyplinach, jak taniec, a kobiety nie mogą uprawiać sportów przeznaczonych tylko dla mężczyzn. Jednak i te zasady zaczynają w Emiratach łagodnieć. Jest kilka Emiratek, które uprawiają wybitnie męski sport, jakim jest podnoszenie ciężarów. Uczestniczą w zawodach, na których są filmowane i mają robione zdjęcia, co też kiedyś było nie do pomyślenia.
Amna Al Hadded, 26-letnia Emiratka, jest muzułmanką podnoszącą ciężary. Startuje w zawodach międzynarodowych Azji i zdobyła już 10 medali jako pierwsza kobieta z Półwyspu Arabskiego nosząca chustę. Zauważyli ją ludzie z NIKE i teraz występuje w ich ubraniach, promując tę firmę. Jest dumna z tego, co robi, gdyż dzięki niej zainteresowało się sportem wiele Emiratek, wśród których ma fanów i kibiców. Przełamuje stereotypy, wykorzystując możliwości, jakie obecnie pojawiły się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Trenuje w USA, ale cały czas reprezentuje ZEA.
https://www.thenational.ae/arts-culture/my-uae-we-have-lift-off-with-the-olympics-hopeful-amna-al-haddad-1.216992
Od 2012 r. działa w ZEA Women’s Football League. Maryam Qassim, Emiratka, gra w piłkę nożną z wielką pasją, jak i jej 48 koleżanek. Jeszcze nie mają boisk na świeżym powietrzu przygotowanych tylko dla kobiet i grają w halach.
https://www.thenational.ae/uae/proud-uae-female-football-fans-blaze-trail-for-emirati-women-1.264827


Interesująca jest sprawa z „body building”. Można go uznać za sport, bo rywalizują ze sobą osoby z wyrzeźbionymi ciałami ciężkimi ćwiczeniami, a z punktu religijnego celem sportu ma być lepsze przygotowanie ciała do dżihadu, a ogromne mięśnie nie są do tego tak bardzo potrzebne. Co prawda walk plemiennych nikt już nie prowadzi, ale celowe prezentowanie skąpo odzianego ciała ma znaczenie.
Sport to teraz ogromny przemysł, na który składa się: pożywienie, sprzęt, ubrania, medycyna, psychologia. Liczne zawody, konkursy, ludzie z całego świata i etyka. Z tym wszystkim musi sobie poradzić religia. Problematyczny stał się jeden z jej pięciu filarów, czyli post w Ramadanie. Często w tym czasie odbywają się międzynarodowe, bardzo prestiżowe zawody, jak olimpiada, a zawodnicy stają przed moralnym wyborem. Najczęściej są oni zwolnieni z postu przez Muftiego i odrabiają go później, choć post dla wyczynowego zawodnika nie jest wskazany nigdy, bo aby osiągać dobre wyniki, musi codziennie trenować.
Obok międzynarodowych światowych imprez, muzułmanie organizują też własne. The Organisation of the Islamic Conference jest stowarzyszeniem zrzeszającym 57 państw członkowskich i od 2005 r. organizuje The Islamic Solidarity Games, w których mogą też brać udział nie-muzułmanie. Do tej pory odbyły się dwie edycje, jedna w 2005 r., a druga w 2013 r., gdzie ZEA zdobyły 9 medali. Kolejna odbyła się w 2017 r. w Azerbejdżanie w Baku.
http://blog.gale.cengage.co.uk/index.php/2017/05/24/islamic-solidarity-games-a-brief-history/
The Islamic Federation of Women Sport istnieje od 1993 r. i organizuje zawody dla muzułmanek.
http://muslimwomeninsports.blogspot.ae/2010/08/islamic-federation-of-women-sport-ifws.html
http://www.idan.dk/vidensbank/downloads/women-and-sports-in-islamic-countries/66143704-113b-41d5-aacc-a39500c1c799
Począwszy od 2019 r., co dwa lata będzie odbywać się w Abu Zabi Specjalna Olimpiada dla ludzi niepełnosprawnych.
http://www.specialolympics.org/Games/2019_World_Summer_Games.aspx
Kibicowanie jest nieodłącznym elementem sportu.
8 stycznia 2013 roku. Bahrajn. Stadion narodowy w Manamie. Puchar Zatoki. Piłka nożna. Mecz o półfinał. Tego dnia odbył się mecz między drużyną gospodarzy a drużyną Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wynik 2:1 dla ZEA. Wspaniała wiadomość, ale przyćmiły ją kobiety. Dwadzieścia pięć Emiratek poleciało do Bahrajnu na ten mecz kibicować swojej drużynie narodowej. Internet pękały od komentarzy.
Nasreen Ali Darwish, przewodniczący Związku Kolarskiego Kobiet ZEA, wystąpił do Związku Piłki Nożnej ZEA o zarezerwowanie 25 miejsc w samolocie oraz na stadionie dla Emiratek i tyle samo dla ich służących. Tego dnia z Emiratów leciało na ten mecz sześć samolotów z kibicami. Emiratki szczęśliwie dotarły na mecz i wymachiwały szalikami na stadionie podczas meczu. Telebimy pokazywały fanki na trybunach obgryzające paznokcie ze zdenerwowania. Ich nastroje zmieniały się od złości do szczęścia w zależności od rozwoju gry, ale kiedy pierwszy gol padł do bramki Bahrajnu, kobiety skakały z radości. Obecność kobiet była zauważalna. Po paru godzinach od tego zdarzenia wszyscy czytali komentarze:
„Jeśli kobieta jest eskortowany przez ojca lub brata i zostanie umieszczona w rodzinnym określonym obszarze, nie widzę w tym nic złego”.
„To sprawa osobista, tak długo, jak nic się nieprzyzwoitego nie dzieje. W końcu te kobiety reprezentują populację ZEA”.
„Nie jestem przeciwko równości, ale to jest coś przeciwko naszej tradycji i kulturze”.
„To smutne, że Związek Piłki Nożnej ZEA zachęca kobiety, aby kibicowały odrzucając przyzwoitość”. „Jeśli chcą wspierać drużynę, mogą zrobić to w domu”.
„To wina rodziców i opiekunów, że umożliwili córkom, siostrom, żonom, wyjazd na mecz, gdzie mogły stracić ducha skromności i czystości”.
„Wiem, że było 18 kobiet obecnych na trybunach w czasie meczu, ale były one w ich własnym kraju. Kto wie, co może się stać z kobietami, które przyleciały z innego kraju?"
„To nie w porządku, że tam pojechały, chociaż byłoby to zabawne i ekscytujące, gdybym tam była”.
Ta sytuacja doskonale pokazuje, jak w ZEA zmienia się wszystko. Jeden mecz potrafił zasygnalizować zmianę roli kobiety w tutejszym społeczeństwie.
Psychologowie i socjologowie głębiej spojrzeli na to, co się stało. Na tym meczu, to nie było zwykłe zwycięstwo sportowe, to było zwycięstwo emirackich kobiet. Ich pasja i ten wyjazd w nieświadomy sposób wpłynęła na inne dziewczyny, które dołączyły do grona kibiców. Kobiety coraz częściej odgrywają aktywną rolę w społeczeństwie, a fakt, że są one zaangażowane w sport, jest tego oznaką.W islamie wszystko reguluje religia. Sport też.

Zdjęcia

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Abu Zabi / Abu Zabi / Sport

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy


X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl