Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Zjednoczone Emiraty Arabskie. Przemiany obyczajowe. Boya. > ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE


mmaJola mmaJola Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Dubaj / Dubaj / Dubaj - MarinaDżinsy, męska koszula, męskie buty, krótkie włosy. Tak ubiera się chłopczyca, czyli dziewczyna czy kobieta upodabniająca się wyglądem i zachowaniem do chłopaka, czy mężczyzny.

Pierwsze opisy chłopczyc pochodzą z XVI wieku, ale ich wizerunek stał się znany oraz eksponowany na początku XX wieku zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Ta zmiana obyczajowa jako proces społeczny przybrał na sile w 2 połowie XX wieku, kiedy to nastąpiła rewolucja w modzie kobiet, a brak kobiecych kształtów stał się nowoczesnością. O tym zadecydowały same kobiety, by podkreślić swoją niezależność zwłaszcza po wywalczonych prawach wyborczych (1869 – Stan USA, 1893 – Nowa Zelandia, 1902 – Australia, 1906 – Finlandia, 1918 – Polska) i rozwijały ten nurt głównie w świecie sztuki szeroko pojętej.
Chłopczyca to też dziewczyna, która musiała stać się chłopakiem, a decyzję o tym podjęli jej najbliżsi z powodów społeczno-obyczajowych.
Transgresja występuje w kulturach, gdzie jest segregacja płciowa i w pewnym okresie życia córka zastępuje brakującego męskiego potomka. Poprzez ubiór i fryzurę upodabniana jest do chłopca, otrzymuje męskie imię, a wraz z nim wszystkie męskie przywileje. Ten stan rzeczy trwa do chwili osiągnięcia dojrzałości płciowej, kiedy to znów wraca do swojej naturalnej postaci, by wyjść za mąż.
Na ten temat pisze w swojej książce Chłopczyce z Kabulu Jenny Nordberg, gdzie pod nazwą bacza pusz ukrywa się dziewczyna, chwilowo zamieniona w chłopca.
O zjawisku zamiany ról na Półwyspie Arabskim można przeczytać w artykułach prasy arabskiej. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich dziewczyny upodabniające się do chłopca nazywane są boya, o czym pisze psycholog Dr Ibrahim Abdulla z Dubaju. Niektóre robią to dla zabawy, inne zmieniła rodzina, traktując od małego córkę jak syna, a jest też grupa, która na stałe weszła w rolę męską i nie ma zamiaru tego zmieniać. Najczęstszym powodem tej zmiany jest chęć bycia kimś wyjątkowym w środowisku rówieśniczym lub nieszczęśliwa miłość. Dziewczyny ukrywają to, że są boya przed rodziną, bo wiedzą, że nie będzie takie zachowanie akceptowane, a one tak bardzo boją się zdrady i porzucenia.
Z opowieści dziewczyn, które uważają siebie za boya, wynika, że jest to też bunt obyczajowy, że w ten sposób chcą zmieniać pozycję kobiety w społeczeństwie z segregacją płciową.


Przyczyn zamiany ról społecznych na przestrzeni wieków jest wiele, a obecnie zajmuje się tym filozofia gender.

Zdjęcia

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Dubaj / Dubaj / Dubaj - Marina

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

tytuł licznik ocena uwagi
InSight: Some gender issues are pretty complicated 67 Artykul na temat plci w Arabii Saudyjskiej.
BoYaT & MaNicH 4 Portal w jezyku arabskim.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl