Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Zjednoczone Emiraty Arabskie. Miswak. > ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE


mmaJola mmaJola Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Abu Zabi / Abu Zabi / MiswakCzasami można zobaczyć Emiratczyka jak gryzie kawałek drewnianego patyka. To nic dziwnego. Trzyma w ustach miswak.

Do mycia zębów Beduini używali zdrewniałych korzeni zwanych miswak lub siwak z drzewa arakowego.
Siwak to korzeń drzewa arakowego, które rośnie głównie wokół Mekki i Medyny oraz w niektórych rejonach Afryki. Zawiera on substancje chemiczne, takie jak: trimetyloaminy, które obniżają pH w jamie ustnej, przez co zmniejsza się ilość bakterii, chlorek i krzemionkę, które powodują zwiększenie bieli zębów, siarkę hamującą wzrost bakterii w jamie ustnej, witaminę C i sitosterol — które są bardzo ważne we wzmacnianiu naczyń włosowatych, które odżywiają dziąsła, fluor, który jest niezbędny w zapobieganiu próchnicy.
A oto legenda na ten temat.
Dawno, dawno temu, kiedy Arabowie walczyli z Persami, wydarzyła się niesamowita historia. Otóż, kiedy Arabowie z Półwyspu Arabskiego zostali pokonani w walkach, ich dowódca, Saad Ibn Abi Waqas, zebrał swoich ludzi, aby ocenić, dlaczego nie mogą zwyciężyć. Armia jest silna, lojalna i ma wielką liczbę wojska oraz uzbrojenia, więc doszedł do wniosku, że to musi być karą od Boga za ich grzechy. Nakazał swoim żołnierzom modlić się gorliwie i prosić o przebaczenie Allaha. Wszyscy mężczyźni byli dobrymi muzułmanami, ze szczerymi intencjami modlącymi się żarliwie. Ich dowódca czytał Koran sura za surą, a potem wszystkie hadisy proroka Mahometa. Wreszcie odkrył, że zaniedbują hadis, w którym jest mowa o siwak, a oni nie używali siwaka tak jak prorok Mahomet przed modlitwą. Zarządził więc, że wszyscy będą czyścić zęby siwakiem przed każdą modlitwą.
Tymczasem Persowie wysłali szpiegów, aby sprawdzić, co się dzieje w obozie arabskim, a ci zobaczyli, że wszyscy oni pocierają swoje zęby patykami. Nie mieli pojęcia, co to znaczy, i długo się nad tym głowili. Nareszcie jeden z Persów doszedł do wniosku, że Arabowie ostrzą zęby, aby ich zjeść żywcem, i że są kanibalami. Ta wiadomość rozeszła się w szeregach Persów błyskawicznie i spowodowała panikę. Porzucili oni swoje twierdze i uciekli, a muzułmanie szybko je przejęli.


Na każdej stacji benzynowej i w sklepach można kupić miswak, bardzo wygodny w podróży. Są też pasty do zębów z dodatkiem sproszkowanego miswak.

Zdjęcia

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Abu Zabi / Abu Zabi / Miswak

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl