Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Wrota do Arktyki > NORWEGIA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie NORWEGIA / Troms / Kvaløyvågen / Zielona wstążkaOkolice miast Tromso, Alta, Kirkenes i całe Lofoty są doskonałym miejscem do obserwacji zorzy polarnej. Na poszukiwanie zorzy polarnej najlepiej wybrać się w okresie między 21 września a 21 marca. Decydując się na obserwacje zorzy polarnej będziemy musieli poświęcić cały, najlepiej bezksiężycowy wieczór.

Wrota do Arktyki
Tromsø liczące ok. 60 tys. mieszkańców jest największym miastem północnej Norwegii, siódmym w skali kraju.Położone na wyspie Tromsøya, w regionie Troms, około 350 km za kołem podbiegunowym, jest idealnym miejscem do obserwacji zorzy polarnej. Tromsø nazywa się Wrotami Arktyki, gdyż stąd w XIX wieku wyruszały ekspedycje polarne. Tu odkrywcy przygotowujący się do zdobycia biegunów, testowali dostępne rozwiązania i wymyślali nowe. Warunki życia w strefie podbiegunowej prezentuje Muzeum Polarne,

w którym znajdziemy pamiątki po Roaldzie Amundsenie, dawne urządzenia używane do polowań oraz zdjęcia i makiety statków. Tromsø to miasto tętniące życiem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, tak amatorzy sportów zimowych, wodnych i zapaleni wędkarze, jak i miłośnicy historii, przyrody, nauki, kultury i pięknych widoków. Warto odwiedzić Polaria – akwarium i muzeum poświęcone obszarom polarnym, gdzie po obejrzeniu filmu „W krainie zorzy polarnej" udamy się do odkrytych akwariów z popularnymi gatunkami ryb na Morzu Barentsa i brodatymi fokami ze Spitsbergenu.


Warto pospacerować po mieście odwiedzić port i ciekawe tawerny,

jak też przejść się do Tromsdalen po liczącym 1036 m moście

i odwiedzić nowoczesną Katedrę Arktyczną.

Starsze kościoły w Tromsø są drewniane, jak katedra luterańska

czy Elverhøy kirke.


Kolejką linową Fjellheisen można wjechać na należące do masywu Lyngen Alp wzgórze Storsteinen (wysokość 421 m), skąd rozpościerają się piękne widoki na miasto,

a nocą możemy obserwować zorzę polarną. Okolice miast Tromso, Alta, Kirkenes i całe Lofoty są doskonałym miejscem do obserwacji zorzy polarnej. Na poszukiwanie zorzy polarnej najlepiej wybrać się w okresie między 21 września a 21 marca. Decydując się na obserwacje zorzy polarnej będziemy musieli poświęcić cały, najlepiej bezksiężycowy wieczór. Planując pobyt w Norwegii warto wcześniej zamówić sobie wycieczkę organizowaną przez wyspecjalizowane w takich atrakcjach biura. https://auroratour.no/pl
Są to kilkuosobowe grupy które udają się busem w miejsca gdzie obserwacji zorzy polarnej nie przeszkadzają światła miast, gdzie światło zorzy pięknie odbija się w wodach fiordu. Organizatorzy zadbają o gorące napoje, zorganizują ognisko z grillem, byśmy mogli po kilkuminutowym fotografowaniu zorzy polarnej ogrzać zmarznięte dłonie przy ognisku.

Można wykupić droższą opcję i odbyć podróż psim

bądź reniferowym zaprzęgiem z noclegiem w tradycyjnym saamskim namiocie lávvu.


Zdjęcia zorzy polarnej wykonałem bezusterkowym Sony A7 MII, z obiektywem 16 mm f 2.8. ISO 400, przysłona f 3,5 czas ekspozycji 30 sek.
Amatorzy górskich wędrówek obowiązkowo powinni udać się w wyższe partie gór o łagodnych stokach, by podziwiać niesamowite widoki na fiordy i góry. Dodatkową atrakcją są organizowane w okolicach Tromsø psie zaprzęgi, które potrafią poruszać się ze średnią prędkością ok. 30 km/h.


Przebywając w Tromsø warto zapoznać się z kulturą Saamów, najstarszych mieszkańców Skandynawii, zamieszkujących północną Norwegię, Szwecję, Finlandię oraz półwysep Kolski w Rosji. Ten rdzenny lud, posiadający własną kulturę, język i tożsamość, przeszedł długą drogę – od koczowniczych pasterzy, żyjących z przepędzania reniferów, polowania i rybołówstwa, do osiadłego narodu dumnego ze swojego dziedzictwa. http://tromsoarcticreindeer.com/
Około pół godziny jazdy od Tromsø, w okolicach Tønsvik znajduje się farma reniferów Johana-Isaka,

na którą składają się dwa saamskie namioty lávvu oraz zagroda dla reniferów. Właściciel wita nas od wejścia, następnie przechodzimy do zagrody by karmić renifery,

po czym udamy się na przejażdżkę reniferowym zaprzęgiem.

Spotkanie kończy posiłek i opowieść gospodarza o saamskim folklorze,

prezentacja ludowego stroju i joik – tradycyjny śpiew Samów. Z ciekawszych miejsc w okolicy Tromsø polecam Oldervik

z kilkukilometrową trasą nad fiordem, z widokiem na piękne pasmo górskie czy Ersfjordbotn, w obydwa miejsca dojedziemy lokalnym autobusem.


Ponieważ przebywałam w Norwegii do połowy marca, pomyślałem sobie, że warto dowiedzieć się jak Norwegowie z dalekiej północy spędzają Wielkanoc.
Początek norweskich świąt wielkanocnych wyznacza Niedziela Palmowa.. Do domu przynoszone są świeże gałązki brzozy, na których wiesza się ozdoby wielkanocne, najczęściej malowane wydmuszki jajek. Jest to zwyczajowy czas, aby ludzie zaczęli dekorować swoje domy na Wielkanoc. Zawieszane są letnie zasłony. Wielkanocne prace wiążą się z malowaniem i dekorowaniem jajek, wykonywaniem koszy i kartek papierowych oraz szyciem lub dzianiem ozdób wielkanocnych. Popularne stają się żółte barwy: żółte świece, podobnie jak żółte kwiaty, takie jak żonkile i tulipany.
O północy, z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną w kościele odbywa się Påskenattmesser, mszę św. na powitanie.

W dawnych czasach w Niedzielę Wielkanocną ludzie wspinali się na góry, by oglądać wschód słońca.

Uważali, że słońce tańczy z radością dla zmartwychwstania Chrystusa. Nie wykluczone, że tak zaczął się norweski zwyczaj wielkanocnego rodzinnego spędzania czasu w (kabinen) domkach nad fiordami i w górach, jeżdżenia na nartach i wspinania się po górach. W niedzielę wilkanocną Norwegowie próbują przewidzieć pogodę na lato. Gdy będzie dzień słoneczny lato też będzie piękne. Gdyby w noc przed niedzielą nastał mróz, oznacza, że lato nadejdzie późno.
Na wielu wielkanocnych stołach pojawia się pieczeń jagnięca, są wędliny i oczywiście jajka: gotowane, często barwione oraz jajka rybie, czyli ikra. Potrawy z jajek są obfite, szczególnie, gdy pozostawała duża ilość białek i żółtek po wydmuszkach. Popularną potrawą wielkanocna są naleśniki. Podczas Wielkanocy, norweskie dzieci szukają jaskrawo udekorowanego papierowego jajka, wypełnionej małymi lizakami, oraz czekoladowymi, lub marcepanowymi jajkami. Czasami wewnątrz pierwszej takiej pisanki znajdują mapę, lub instrukcję jak dotrzeć do kolejnego papierowego jaja, w którym znajdują swój prezent-nagrodę, bądź kolejną mapę, aż trafią na to największe jajko.


Początek norweskich świąt wielkanocnych wyznacza Niedziela Palmowa.. Do domu przynoszone są świeże gałązki brzozy, na których wiesza się ozdoby wielkanocne, najczęściej malowane wydmuszki jajek. Jest to zwyczajowy czas, aby ludzie zaczęli dekorować swoje domy na Wielkanoc. Zawieszane są letnie zasłony. Wielkanocne prace wiążą się z malowaniem i dekorowaniem jajek, wykonywaniem koszy i kartek papierowych oraz szyciem lub dzianiem ozdób wielkanocnych. Popularne stają się żółte barwy: żółte świece, podobnie jak żółte kwiaty, takie jak żonkile i tulipany.Wśród narodu Saami podczas Wielkanocy zawierane są małżeństwa, odbywają się tradycyjne przyjęcia weselne. Popularny jest doroczny Festiwal wielkanocny Saami,

będący wizytówką życia tego narodu. Odbywa się festiwal muzyki etniczneej,organizowane są wyścigi zaprzęgów reniferów oraz festiwal filmowy.

Zdjęcia

NORWEGIA / Troms / Kvaløyvågen / Zielona wstążkaNORWEGIA / Troms / Tromsø / W nieco innym świetleNORWEGIA / Troms / Tromsø, Muzeum Polarnictwa / EkspozycjaNORWEGIA / Troms / Tromsø, Polaria / Foka brodataNORWEGIA / Troms / Tromsø, Polaria / Kolorowy nieznany światNORWEGIA / Troms / Tromsø / Kolorowy portNORWEGIA / Troms / Tromsø / Tromsøbrua, czyli most TromsoNORWEGIA / Troms / Tromsdalen / Katedra ArktycznaNORWEGIA / Troms / Tromsø / Katedra luterańskaNORWEGIA / Troms / Tromsø / Wnętrze katedry luterańskiej NORWEGIA / Troms / Tromsø / Elverhøy kirke NORWEGIA / Troms / Storsteinen  / Podglądanie zachodu słońcaNORWEGIA / Troms / Kvaløyvågen / Świetlny spektaklNORWEGIA / Troms / Kvaløyvågen / Zielona nocNORWEGIA / Troms / Kvaløya / Ktoś musi czuwaćNORWEGIA / Troms / Oldervik / Miejscówka nr 2NORWEGIA / Troms / Kvaløya / ZaprzęgNORWEGIA / Troms / Tønsvik  / Właściciele stadka reniferówNORWEGIA / Troms / Tønsvik / Rogate stadkoNORWEGIA / Troms / Tønsvik / Noga, za nogąNORWEGIA / Troms / Tønsvik / Na większe mrozyNORWEGIA / Troms / Oldervik / Góry nad fiordemNORWEGIA / Troms / Oldervik / Nad fiordemNORWEGIA / Troms / Ersfjordbotn / Na zboczuNORWEGIA / Troms / Ersfjordbotn / OdbicieNORWEGIA / Tromsø / Katedra luterańska, ołtarz / ZmartwychwstanieNORWEGIA / Troms / Tromsø / Trzeba będzie wybrać się tam latemNORWEGIA / Troms / . / Pora na smakołyk

Dodane komentarze

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2018-04-04 21:35:00

Najlepszy efekt zorzy polarnej był w dniu mego przylotu do Tromso, czyli 3 marca. Następnego dnia kiedy rozmawiałem z organizatorami wyjazdu poza miasto, usłyszałem, że zorza będzie ale bez szału, ot taka dwójeczka. Pojechałem i co widziałem jest na zdjęciach. Przez kolejne dni zorza pojawiała się, nawet w środę, 8 marca wjechałem o 22 kolejką na wzgórze Storsteinen, skąd sporo ludzi obserwowało to zjawisko, jednak w światłach miasta już nie było takiego efektu.

Menhir dołączył
02.11.2015

Menhir 2018-04-04 20:42:54

Fajny artykuł, na pewno ułatwi wyjazd kolejnym globtroterom. Piękne zdjęcia zorzy. Ciekawa jestem w ciągu ilu nocy w trakcie Twojego pobytu gościła na niebie nad Tromso?

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2018-04-03 22:27:58

Cieszę się, że ta opowieść może być inspiracją :)

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 2018-04-03 22:07:22

I program wyjazdu gotowy. Dziękuję :)

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

08-07
Prezent dla Podróżnika - 5 obłędnych pomysłów!

Niezależnie od kierunku, który obierzecie w tym roku, zachęcamy Was do odkrycia najlepszych globtroterskich akcesoriów i stylowych gadżetów, które w piękny sposób uzupełnią podróżniczy ekwipunek.

08-05
Dobry smartfon wody się nie boi, czyli o telefonach wodoszczelnych.

Jeśli nie nam samym, to z pewnością któremuś z naszych bliższych czy dalszych znajomych przydarzyła się feralna sytuacja, kiedy trzeba było łowić smartfon w wodzie niczym ryby. Ktoś inny z kolei mógł zapomnieć wyciągnąć go ze spodni przy gorączkowym nastawianiu pralki. Nie mówiąc o naglącej potrzebie skorzystania z jakiejś aplikacji pod strugami lejącego deszczu.

07-29
Do Charkowa na piwo i nie tylko...
07-28
Nie tylko Lofoty i Nordkapp...
07-25
Przejażdżka rowerowa z widokiem n...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl