Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Svolvaer stolica Lofotów > NORWEGIA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie NORWEGIA / Lofoty / Svolvær / Svinøya RorbueSvolvaer, liczące 4500 mieszkańców jest największym miastem Lofotów, położonym na południowym wybrzeżu wyspy Austvågøy. Powstała w XVI wieku osada jest ważnym portem rybackim i jednocześnie miejscem gdzie część turystów rozpoczyna swoją przygodę z Lofotami.

Można tutaj dopłynąć promem, dolecieć samolotem lub dojechać samochodem bądź autobusem trasą europejską E10 z Narwiku lub z Å gdzie zaczyna się E10 i gdzie rozpocząłem moją wędrówkę po Lofotach.

W połowie mojej podróży zdecydowałem się odwiedzić Svolvaer. To tętniące życiem miasteczko posiada dobrą bazę hotelową, kilka muzeów oraz wiele galerii, kawiarenek, barów i restauracji. Za radą pani z informacji turystycznej rozbiłem namiot na wysepce Svinoya, a następnie korzystając z dobrej pogody wybrałem się na szczyt Tjeldbergtind obejrzeć panoramę miasta. Szlaki w górach są tu znakowane, jednak łatwo je zgubić, gdzieś się urywają, później znów się pojawiają. Po drodze po prawej stronie znajduje się skała Svolværgeita (koziołek) symbol miasta Svolvær.

Z Tjeldbergtind możemy podziwiać nie tylko panoramę Svolvær, z lewej strony roztacza się piękny widok na fiord i pas startowy lokalnego lotniska.

Wracając warto wejść na szczyt góry Fløya, po drodze mijamy skałę Frosken - żaba

i Djevelporten, czyli diabelskie wrota, lub diabelski kamień.

Następnego dnia odwiedziłem Kabelvåg, malowniczą wioskę rybacka na Austvågøy. Zainteresowanym historią wysp polecam muzeum Lofotów z wystawami prezentującymi życie rybaków od 1800 roku, w tym historii połowów na wyspach, oraz kolekcją łodzi rybackich.

W Akwarium dowiemy się więcej na temat życia morskiego ryb i morskich ssaków na Lofotach. Warto odwiedzić Lofotkatedralen katedrę w Kabelvåg, należącą do parafii Văgan w Diecezji Sør-Hålogaland.

Kościół został zbudowany w 1898r i jest największym drewnianym budynkiem w Północnej Norwegii, na północ od Trondheim.
Ok. 20 km wschód od Svolvær znajduje się malownicza wioska rybacka Henningsvær, nazywana często Wenecją Lofotów.

Na kilku wysepkach rozrzuconych na wodach Vjestfjord, spotkamy dobrze zachowaną architekturę tradycyjnych norweskich wiosek, zaś wybierając któryś z lokalnych tawern czy barów, zjemy smaczny obiad.Na poznanie atrakcji Svolvaer, Kabelvåg i Henningsvær wystarczą nam dwa dni, ewentualnie trzy gdy zdecydujemy się na kilkugodzinną wycieczkę łodzią na podziwianie natury, ptaków i orek.

Zdjęcia

NORWEGIA / Lofoty / Svolvær / Svinøya RorbueNORWEGIA / Lofoty / Ze szczytu Tjeldbergtind / Skała Svolværgeita (koziołek) symbol miasta SvolværNORWEGIA / Lofoty / Góra Tjeldbergtind / SvolværNORWEGIA / Lofoty / W drodze na Fløya / Frosken, czyli żabaNORWEGIA / Lofoty / Svolvær / Djevelporten, czyli na Diabelskich wrotach NORWEGIA / Lofoty / Kabelvåg / PrzystańNORWEGIA / Lofoty / Kabelvåg / Lofotkatedralen - Katedra w KabelvågNORWEGIA / Lofoty / Svolvær / Henningsvær - Wenecja PółnocyNORWEGIA / Lofoty / Henningsvær / Nad kanałem Heimsundet

Dodane komentarze

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2017-08-07 14:48:08

Zatem do zobaczenia na Lofotach, w lipcu 2018 roku :)

ru_da dołączył
16.06.2014

ru_da 2017-08-06 10:06:25

Interesujące informacje, ładne fotki i cudne miejsce. Marzę, żeby się tam wybrać.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

03-15
Iran - trzy tygodnie podróżowania samodzielnie lub w towarzystwie miejscowych

W październiku i listopadzie 2017r spędziłem 21 dni podróżując po Iranie. To była moja pierwsza podróż poza Europę samodzielnie. Generalnie pomimo dość napiętego planu i obaw na początku, radziłem sobie dobrze i udało się zrealizować plan prawie w całości.

03-01
A wiatr będzie ci targał włosy

„Varsovia – 14047 km”, informuje drogowskaz, umieszczony wśród wielu podobnych na tarasie widokowym Cerro w Punta Arenas. – No to mnie tym razem wywiało!

03-04
Iran - informacje praktyczne i ci...
03-01
Wakacje na Islandii...
02-03
Wymarzone Filipiny...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl
koniec koniec }); //}); koniec koniec