Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Zakagori > GRUZJA


gastropoda gastropoda Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie GRUZJA / Stepancminda / Zakagori / ZakagoriWidowiskowy i łatwy spacer jednodniowy z Agatkau do Zakagori.

O wschodzie słońca z widokiem na ośnieżony szczyt Mkinvartsveri ruszam ze Stepancminda Gruzińską Drogą Wojenną na południowy zachód. Po 19 kilometrach dojeżdżam do niewielkiej osady Kobi, leżącej w rozwidleniu dolin. Skręcam w prawo na drogę szutrową i po 4 kilometrach osiągam Agatkau. To również niewielka osada, a większość domów jest opustoszała i popada w ruinę. Tu zaczyna się wąwóz Truso, którym po dwóch godzinach marszu wychodzę na rozległą dolinę Truso. Są tu kolorowe nacieki, kolorowe strumienie (czerwony i złoty), opuszczone osady, pasące się owce oraz nieliczni pasterze koczujący w namiotach wśród ruin domostw.
Na końcu doliny są ruiny twierdzy Zakagori, a cała odległość z Agatkau wynosi 15 kilometrów. Dalej iść nie można, bo obok Zakagori jest wojskowy punkt kontrolny z uwagi na pobliską granicę z Osetią Południową – oficjalnie to część Gruzji, a de facto niezależne państwo, ale uznane tylko przez cztery kraje. W ostatnim czasie przez Osetię przetoczyła się dwukrotnie wojna, pierwsza po upadku Związku Sowieckiego, druga w 2008. Obecnie jest tu spokojnie, a zrujnowane osady nie są wynikiem wojny, lecz ich opuszczenia prawdopodobnie już bardzo dawno temu, na co wskazuje stan ruin.


Inspiracją do odwiedzenia tego miejsca była fotografia Pawła P. „Dolina Truso”.

Zdjęcia

GRUZJA / Stepancminda / Zakagori / ZakagoriGRUZJA / Stepancminda / Stepancminda / MkinvartsveriGRUZJA / Stepancminda / Kobi / KobiGRUZJA / Stepancminda / Agatkau / AgatkauGRUZJA / Stepancminda / Ketrisi / Ketrisi

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl