Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Zakagori > GRUZJA


gastropoda gastropoda Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdj cie GRUZJA / Stepancminda / Zakagori / ZakagoriWidowiskowy i łatwy spacer jednodniowy z Agatkau do Zakagori.

O wschodzie słońca z widokiem na o¶nieżony szczyt Mkinvartsveri ruszam ze Stepancminda Gruzińsk± Drog± Wojenn± na południowy zachód. Po 19 kilometrach dojeżdżam do niewielkiej osady Kobi, leż±cej w rozwidleniu dolin. Skręcam w prawo na drogę szutrow± i po 4 kilometrach osi±gam Agatkau. To również niewielka osada, a większo¶ć domów jest opustoszała i popada w ruinę. Tu zaczyna się w±wóz Truso, którym po dwóch godzinach marszu wychodzę na rozległ± dolinę Truso. S± tu kolorowe nacieki, kolorowe strumienie (czerwony i złoty), opuszczone osady, pas±ce się owce oraz nieliczni pasterze koczuj±cy w namiotach w¶ród ruin domostw.
Na końcu doliny s± ruiny twierdzy Zakagori, a cała odległo¶ć z Agatkau wynosi 15 kilometrów. Dalej i¶ć nie można, bo obok Zakagori jest wojskowy punkt kontrolny z uwagi na poblisk± granicę z Oseti± Południow± – oficjalnie to czę¶ć Gruzji, a de facto niezależne państwo, ale uznane tylko przez cztery kraje. W ostatnim czasie przez Osetię przetoczyła się dwukrotnie wojna, pierwsza po upadku Zwi±zku Sowieckiego, druga w 2008. Obecnie jest tu spokojnie, a zrujnowane osady nie s± wynikiem wojny, lecz ich opuszczenia prawdopodobnie już bardzo dawno temu, na co wskazuje stan ruin.


Inspiracj± do odwiedzenia tego miejsca była fotografia Pawła P. „Dolina Truso”.

Zdjęcia

GRUZJA / Stepancminda / Zakagori / ZakagoriGRUZJA / Stepancminda / Stepancminda / MkinvartsveriGRUZJA / Stepancminda / Kobi / KobiGRUZJA / Stepancminda / Agatkau / AgatkauGRUZJA / Stepancminda / Ketrisi / Ketrisi

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adres w do wy wietlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły s± moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). S± one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzaj± go wielokrotnie. Ciateczka mog± też stosować współpracuj±cy z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2026 Globtroter.pl