Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

TOYOTA KOBOS ADVENTURE 2014 > BUłGARIA, TURCJA, GRUZJA, ARMENIA


Ulek w podróży Ulek w podróży Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie CZARNOGÓRA / Park Narodowy Durmitor / Droga na przeł. Samar / TOYOTA KOBOS ADVENTURE 2014Kolejny projekt, który objeliśmy patronatem medialnym, to półroczna wyprawę do Gruzji - ponad 15 000 km, 16 krajów. Trzymamy kciuki za TOYOTA KOBOS ADVENTURE 2014!

Początkiem listopada wyruszamy na prawie pół roczną wyprawę do Gruzji. Do pokonania mamy ponad 15 000 km przez 16 krajów, które chcemy odwiedzić. Będziemy zbierać materiały o najciekawszych atrakcjach turystycznych, Parkach Narodowych i zabytkach UNESCO by później podzielić się swoimi doświadczeniami z Globtroterami. Głównym celem jest dojazd to Kościoła Św. Trójcy pod Kazbegiem w Gruzji - trzymajcie za Nas kciuki.

Toyota Kobos Adventure 2014 to moja kolejna wyprawa z cyklu Ulek w Podróży. Zaczęło się niewinnie od wyjazdu na stopa do Maroko. To była jak do tej pory moja najdłuższa wyprawa, która rozpaliła we mnie pęd do podróżowania. Od zawsze jest ze mną mój "Czopper" (mały miś), który przejechał ze mną wszystkie odwiedzone kraje. Od ostatnich lat dodatkowo zabieram ze sobą mojego męża, który głównie jest moim kierowcą, choć również wspiera mnie w moich planach i pomaga je realizować. Naszą ostatnią wspólną wyprawą był przejazd motocyklem do Albanii. Przejechaliśmy wtedy ponad 4 500 km sami na jednym motocyklu. Tradycyjnie śpiąc pod chmurką, zwiedzając najciekawsze miejsca, omijając główne drogi i autostrady.
Tym razem chcemy pójść krok dalej. Od miesiąca przygotowujemy Toyotę Land Cruisera, który musi z nami przejechać ponad 15 000 km. Po drogach, które nie koniecznie będą wyłożone asfaltem, a na pewno w większość będą pokryte śniegiem i lodem. Bowiem planujemy przejechać przez Bałkany i Turcję do Gruzji. Może Turecka Rivera powita Nas jeszcze słońcem, lecz masyw Karpatów w Rumunii i Bułgarii będzie już powoli zasypywał śnieżny puch. Do Gruzji planujemy dojechać dopiero w okresie Świąt Bożego Narodzenia lub Sylwestra, jeszcze nie wiemy gdzie spędzimy Nowy Rok, lecz na pewno w okolicach Kaukazu. Tam również pogoda i warunki drogowe nie będą nas rozpieszczać, lecz liczymy jak zwykle na gościnność miejscowej ludności, która do tej pory nigdy Nas nie zawiodła. Zawsze spotykaliśmy się z życzliwością i chęcią pomocy ze strony tubylców. Odwdzięczając im się uśmiechem, serdecznym podziękowaniem czy drobnym upominkiem byśmy równie dobrze byli przez nich zapamiętani. Zabieramy ze sobą sprzęt do trekingu, wspinaczki górskiej i jazdy na nartach. Mamy zamiar sporo czasu poświęcić na zdobywanie górskich szczytów, jak również dać się ponieść zimowemu szaleństwu. Jednak głównym naszym celem jest przejazd Wojenną Drogą Gruzińską przez przeł. Krzyżową 2379m n.p.m. do Kościoła Gergeti Cminda Samba (Świętej Trójcy) górujący nad miastem Kazbegi nieopodal jednego z większych szczytów Gruzji - Kazbek 5033m n.p.m.

Zdjęcia: Droga na przeł. Samar, Park Narodowy Durmitor, TOYOTA KOBOS ADVENTURE 2014, CZARNOGÓRA
Droga na przeł. Samar, Park Narodowy Durmitor, TOYOTA KOBOS ADVENTURE 2014, CZARNOGÓRAJednak nim dojedziemy do Gruzji czeka Nas mnóstwo przygód po drodze. Bowiem nie raz już byliśmy w Rumunii, jednak tym razem chcemy zaglądnąć do Mołdawii pod jeden z Południków Struvego, następnie Deltą Dunaju, nieopodal ostatniej wioski trędowatych w Europie dostać się do Bułgarii. Tam czekają na nas jeszcze nieznane masywy Starej Płaniny, Riły i Pirinu. W tej części Bałkanów jeszcze nie byliśmy więc czeka Nas sporo zwiedzania… Jeździec z Madary, Zespół cerkwi wykutych w skale w Iwanowie, Tracki grobowiec z Kazanłyku, Zabytkowe miasto Nesebyr oraz wiele innych przy których warto będzie się zatrzymać lub szczególnie przykują Naszą uwagę.

Zdjęcia: Gruzińska Droga Wojenna, Klasztor Św. Trójcy pod Kazbegiem , TOYOTA KOBOS ADVENTURE 2014, GRUZJA
Gruzińska Droga Wojenna, Klasztor Św. Trójcy pod Kazbegiem , TOYOTA KOBOS ADVENTURE 2014, GRUZJANie mogę się doczekać również mojego kolejnego spotkania z kulturą Arabską. Miałam okazję po raz pierwszy dobrze poznać ją w Maroku, spacerując po Fezie, Marrakeszu czy Szeszuan. Tym razem będzie to pełny mistycyzm i wielokulturowości Stambuł - dawny Konstantynopol, stolica Chrześcijańskiego Wschodu, a dziś największe i najludniejsze miasto Turcji. Położone jednocześnie w Europejskiej Tracji jak i Azjatyckiej Anatolii. Miasto to otwiera nam drogę w kierunku Azji. Bowiem całym wybrzeżem Morza Czarnego kierować się będziemy na Wschód, aż do Gruzińskiej granicy. Po drodze czeka Nas sprzyjający ciepły oceaniczny klimat i mnóstwo Parków Narodowych m.in. Yedigöller (Park Siedmiu Jezior). Region Czarnomorski zachwyca swymi krajobrazami, łączącymi w harmonijny sposób masywy górskie, piękne zielone doliny, rzeki, jeziora oraz nadmorskie plaże.
Miejscem, które po drodze będziemy musieli odwiedzić to zabytkowe miasto Safranbolu. Znajduje się tam ponad 1000 zabytków osmańskich, w tym: meczety, łaźnie, karawanseraje, stara wieża zegarowa oraz setki zabytkowych domów. Przed wjazdem do Gruzji planujemy zobaczyć klasztor Sümela, górujący na stromych zboczach w prowincji Trabzon.

Zdjęcia: Most wpisany na listę UNESCO, Mostar, TOYOTA KOBOS ADVENTURE 2014, BOśNIA i HERCEGOWINA
Most wpisany na listę UNESCO, Mostar, TOYOTA KOBOS ADVENTURE 2014, BOśNIA i HERCEGOWINANajwięcej czasu będziemy jednak chcieli spędzić w Gruzji. Wiza Turecka pozwala nam tylko na 90 dniowy pobyt, jednak część czasu musimy pozostawić na drogę powrotną wybrzeżem Morza Śródziemnego, gdzie w roku ponoć jest 300 dni słonecznych, jestem ciekaw ile nam z tego uda się złapać. Natomiast Gruzja z roku na rok coraz bardziej otwiera się na turystykę. Dziś nawet nie potrzebujemy paszportu by swobodnie poruszać się po tym kraju, jednak musielibyśmy do niego dolecieć samolotem. My korzystając głównie z gościnności oraz portalu Hospitality Club, z którego korzyłam już w Finlandii lub sama przyjmowałam osoby z Turcji, Włoch, Hiszpanii i Finlandii mamy zamiar troszkę pomieszkać wśród Gruzinów. Pijąc gruzińskie toasty będziemy wzmacniać stosunki międzynarodowe pomiędzy Polską i Gruzją. Pobyt chcemy urozmaicić trekingiem po Małym Kaukazie, przejazdami niezliczonymi serpentynami, oraz jazdą na nartach w ośrodku narciarskim w Gudauri. Nie omieszkamy odwiedzić stolicę Gruzji - Tbilisi. Park Narodowy Saguramo i przyległe do niego miastem Mccheta, wpisana na listę światowych zabytków UNESCO. Po pobycie w Gruzji chcemy jeszcze zobaczyć kolebkę kultury Ormiańskiej. By wraz z mieszkańcami Erewaniu spojrzeć na biblijną górę Ararat 5165m n.p.m. Niegdyś wielka cywilizacja chrześcijańska, a dziś małe Państwo wciśnięte pomiędzy Islamskie kraje.

Zdjęcia: Jezioro Górne, Park Narodowy Plitwickie Jeziora, TOYOTA KOBOS ADVENTURE 2014, CHORWACJA
Jezioro Górne, Park Narodowy Plitwickie Jeziora, TOYOTA KOBOS ADVENTURE 2014, CHORWACJAPod koniec stycznia będziemy powoli kierować się z powrotem do Europy. Jednak by nie powtarzać drogi i zapętlić Naszą podróż chcemy odwiedzić wspomnianą przeze mnie wcześniej południową część Turcji oraz Anatolię z charakterystyczną Kapadocją, Pamukkale oraz górą Nemrut. Po wykorzystaniu ostatnich dni z wizy tureckiej resztę czasu chcemy spędzić na półwyspie bałkańskim. Na ostatniej wyprawie brakło nam czasu na Grecję i południową część Albanii, więc resztki pieniędzy i czasu będziemy chcieli przeznaczyć na piękne kraje u wybrzeża morza Egejskiego, Jońskiego i Adriatyku.


Całą Naszą relację będzie można śledzić na bieżąco na moim funpagu, gdzie będziemy zamieszczać dokładne informację gdzie jesteśmy i co robimy. Przesyłając wam mnóstwo zdjęć i ciekawostek liczymy na to, że poczujecie się jakbyście byli z Nami na wyprawie. Na całej trasie ponad 15 000 km chcemy objechać jak największą ilość Parków Narodowych i zabytków UNESCO, dokładając je do naszej kolekcji będziemy tworzyć wirtualny przewodnich tych najciekawszych atrakcji turystycznych jako jeden z ciekawszych sposobów na zobaczenie całego świata. Na naszym koncie jest już wiele miejsc, które zobaczyliśmy, lecz jest o wiele więcej tych miejsc gdzie Nas jeszcze nie było.

Zdjęcia

CZARNOGÓRA / Park Narodowy Durmitor / Droga na przeł. Samar / TOYOTA KOBOS ADVENTURE 2014GRUZJA / Klasztor Św. Trójcy pod Kazbegiem  / Gruzińska Droga Wojenna / TOYOTA KOBOS ADVENTURE 2014BOśNIA i HERCEGOWINA / Mostar / Most wpisany na listę UNESCO / TOYOTA KOBOS ADVENTURE 2014CHORWACJA / Park Narodowy Plitwickie Jeziora / Jezioro Górne / TOYOTA KOBOS ADVENTURE 2014CZARNOGÓRA / Podgorica / Zachód Słońca nad J. Szkoderskim / TOYOTA KOBOS ADVENTURE 2014

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl