Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Jakie ubezpieczenie auta zabrać za granicę? > POLSKA


Globtroter.pl Globtroter.pl Dodaj do: wykop.pl
artykuły partnerskie

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / off roadPlanujesz wyjazd za granicę własnym samochodem i zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie powinieneś wykupić? Podpowiadamy, jaka ochrona pojazdu  będzie niezbędna oraz jaką polisę warto wykupić dodatkowo.

Podczas podróży własnym samochodem poza granicami naszego kraju musisz koniecznie posiadać ubezpieczenie OC.

Zdjęcia: ---, ---, off road, POLSKA
---, ---, off road, POLSKANa terenie Unii Europejskiej oraz w następujących krajach: Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, wystarczy okazać taki sam dokument, jakim posługujesz się w Polsce (kalkulator OC - najtaniejuagenta.pl pozwoli Ci na znalezienie najtańszej polisy OC).


Jeśli zamierzasz wyjechać do innego państwa, powinieneś zwrócić się do swojego ubezpieczyciela o wydanie tzw. Zielonej Karty (jest to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego). W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, możesz otrzymać ten dokument za darmo lub dopłacić za niego kilkadziesiąt złotych.


Zielona Karta działa na identycznych zasadach jak OC, a będzie Ci potrzebna gdy zamierzasz przejeżdżać lub docelowo jechać do następujących krajów: Tunezja, Turcja, Ukraina, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Albania, Azerbejdżan czy Rosja.


Nieco inaczej wygląda sprawa dobrowolnego ubezpieczenia autocasco. Tutaj wiele zależy od ogólnych warunków umowy konkretnego ubezpieczyciela. Towarzystwa mają zazwyczaj rozgraniczony zakres terytorialny AC. Czasami obejmuje on tylko Polskę i za rozszerzenie na inne kraje trzeba zapłacić. W warunkach umowy (OWU) mogą również pojawić się dodatkowe zapisy, na przykład wykluczające ochronę od niektórych zdarzeń (chociażby kradzież w auta wybranych krajach).


Jak wybrać AC od kradzieży na zagraniczny wyjazd?

Zanim zdecydujesz się wykupić ubezpieczenie autocasco, sprawdź koniecznie, czy zabezpieczy Cię przed kradzieżą pojazdu za granicą. Kolejny krok to sprawdzenie wyłączeń od odpowiedzialności. Pamiętaj również, aby odpowiednio dobrać warunki i zakres ochrony do swoich potrzeb. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

- Udział własny – jest to ustalony przez ubezpieczyciela udział procentowy lub określona w umowie kwota, którą w razie kradzieży lub kolizji pokrywasz z własnej kieszeni.
- Suma ubezpieczenia – czyli górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela. Możesz wybrać opcję zmienną (tańszą), lub stałą sumę ubezpieczenia (wariant zalecany dla nowych pojazdów, które szybko tracą na wartości).
- Realną wartość pojazdu (sumę ubezpieczenia) - nie warto zaniżać wartości auta, aby zapłacić niższą składkę, ponieważ w razie kradzieży otrzymasz sumę, która nie zrekompensuje Twojej straty.

Kradzież auta za granicą, jak postępować?

Szkodę, czyli kradzież auta należy natychmiast zgłosić do przedstawiciela swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Numer infolinii znajdziesz na polisie lub stronie internetowej towarzystwa.

Jeżeli auta nie uda się odzyskać, należy go wyrejestrować (z tego artykułu dowiesz się, jak wyrejestrować pojazd). Organem właściwym do wyrejestrowania pojazdu jest starostwo powiatowe, właściwe ze względu na miejsce zamieszkania. W starostwie składamy odpowiednie dokumenty, w tym zaświadczenie z policji o kradzieży pojazdu.

Odszkodowanie z AC powinniśmy otrzymać w ciągu 30 dni licząc od daty zgłoszenia. Czasami ubezpieczyciel może się powołać na okoliczności, które nie wyjaśniły sprawy kradzieży do końca, wówczas otrzymuje ustawowo kolejne 14 dni na wypłatę odszkodowania.


Wyjazd za granicę a ubezpieczenie – w skrócie

- Wykupione OC w naszym kraju chroni Cię przed finansowymi skutkami kolizji lub wypadku powstałej z Twojej winy na terenie krajów należących do Unii Europejskiej.
- Wybierając się poza obszar Unii, należy wyrobić Zieloną Kartę – dostaniesz ją za darmo lub za kilkadziesiąt złotych dopłaty od ubezpieczyciela, u którego kupiłeś OC.
- Ubezpieczenie AC będzie chronić Cię za granicą, ale tylko w krajach, które są objęte zakresem ochrony – dokładnie przeczytaj ogólne warunki umowy.
- Szkodę z AC należy zgłosić niezwłocznie po jej wystąpieniu do przedstawiciela Twojego towarzystwa.
- Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania z AC, po dostarczeniu mu wszystkich niezbędnych dokumentów.

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- / off road

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl