Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Nazaret, miasto Świętej Rodziny > IZRAEL


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie IZRAEL / Nazaret / Bazylika Zwiastowania / Szopka Betlejemska„ A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta - Nazaret. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim. [...]

Zdjęcia: Bazylika Zwiastowania, Nazaret, Szopka Betlejemska, IZRAEL
Bazylika Zwiastowania, Nazaret, Szopka Betlejemska, IZRAEL

Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi” (Łk 2, 39-40.51-52).

Cytatem z Ewangelii wg św. Łukasza rozpoczynamy poznawanie miasta Nazaret, które dla chrześcijan jest jednym z najświętszych miejsc, gdzie Jezus spędził większość swojego życia. Około 80-tysięczny Nazaret jest największym i najbardziej znanym miastem w północnej części Izraela, położonym w górzystej okolicy, w samym sercu Galilei.

Zdjęcia: Suk, Nazaret, Na zakupach, IZRAEL
Suk, Nazaret, Na zakupach, IZRAEL

Mieszkają tutaj Arabowie muzułmańskiego i chrześcijańskiego wyznania. Dla chrześcijan Nazaret - miasto Świętej Rodziny jest ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym. Tutaj wg ewangelii znajdował się rodzinny dom Jezusa i Marii, której kult uprawiają nie tylko chrześcijanie, ale także muzułmanie.

Zdjęcia: Bazylika Zwiastowania, Nazaret, Grota Zwiastowania, IZRAEL
Bazylika Zwiastowania, Nazaret, Grota Zwiastowania, IZRAEL

https://www.lkedzierski.com/izrael/nazaret-czym-nas-zaskoczy/
Początki miasta sięgają epoki brązu (z tego okresu odnaleziono najstarsze artefakty: prymitywne wyroby garncarstwa). Dalsze dzieje Nazaretu, opisywane w Piśmie Świętym, dotyczą dzieciństwa Jezusa Chrystusa. Po Jego śmierci i zmartwychwstaniu w Nazarecie powstała silna grupa judeochrześcijan, która zbudowała baptysterium, a następnie w V wieku kościół. W wieku VI wieku w związku z upowszechnianiem się opowieści o Marii, osada wzbudzała coraz większe zainteresowanie chrześcijan i stała się miejscem pielgrzymek.

Zdjęcia: Nazaret, Galilea, Bazylika Zwiastowania Pańskiego, PALESTYNA
Nazaret, Galilea, Bazylika Zwiastowania Pańskiego, PALESTYNA

Wtedy to zbudowano trójnawową bizantyńską Bazylikę Zwiastowania z przylegającym do niej konwentem. W górnej części świątyni znajdują się wizerunki NMP. W świątyni i krużgankach na dziedzińcu przed bazyliką przedstawiono wizerunki Matki Bożej z różnych krajów i różnych kultur, w tym z Polski.

Zdjęcia: Bazylika Zwiastowania, Nazaret, Narodowe akcenty Brazylii i Polski, IZRAEL
Bazylika Zwiastowania, Nazaret, Narodowe akcenty Brazylii i Polski, IZRAEL


Bazylika Zwiastowania, powstała w 2 połowie XX wieku na fundamentach wcześniejszych budowli, uważana jest za najpiękniejszą budowlę chrześcijańskiej sztuki współczesnej na Wschodzie. Znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie Bazyliki Zwiastowania kościół św. Józefa powstał w roku 1914 roku na ruinach poprzednich budowli, gdzie - zdaniem archeologów - znajdował się wówczas \"Kościół Karmienia\" (Ecclesia Nutritionis), miejsce gdzie wychowywał się Jezus i gdzie wznosił się dom i warsztat św. Józefa. Pod prezbiterium kościoła znajduje się krypta. Mieści się w niej grota z czasów rzymskich zawierająca część mieszkalną i gospodarczą. Do tej pory zachowały się w niej zbiorniki na ziarno i cysterna na wodę. W krypcie znajduje się również baptysterium z pierwszych wieków chrześcijaństwa, do którego prowadzi siedem wykutych w skale stopni. Kolejne ważne zabytki miasta i okolicy to:
Bazylika Jezusa Młodzieńca – wybudowana w 1918 roku, będąca w posiadaniu francuskich salezjanów; odwiedzając świątynię będziemy mogli także podziwiać rozciągającą się poniżej wspaniałą panoramę Nazaretu,
https://www.touristisrael.com/nazareth/664/
Cerkiew św. Gabriela, znajduje się kilometr od Bazyliki Zwiastowania. W środku świątyni usłyszymy szum źródła. Tego samego, które istniało w wiosce 2 tysiące lat temu,
Biały Meczet - położony w dzielnicy w Herat Alghama (znanej jako dzielnica meczetu) w centrum starego rynku Nazaretu. Został zbudowany w latach 1804 i 1808 pod władaniem Sulejmana Paszy i komisarza miasta Sheikh Abdullah al-Fahoum, których potomkowie zarządzają budynkiem do dziś.


Jeśli dysponujemy czasem, Nazaret może być doskonałym punktem wypadowym do odwiedzenia kolejnych miejsc na szlaku Jezusa w Galilei:

Zdjęcia: Kefar-Kana, czyli Kana Galilejska, Nazaret, Kościół Wesela, IZRAEL
Kefar-Kana, czyli Kana Galilejska, Nazaret, Kościół Wesela, IZRAEL

Zdjęcia: W okolicach Kafarnaum, Galilea, Kościół rozmnożenia chleba i ryb, IZRAEL
W okolicach Kafarnaum, Galilea, Kościół rozmnożenia chleba i ryb, IZRAEL

jak Kefar Kanna, Tabga,

Zdjęcia: Jezioro Galilejskie, Galilea, Miejsce cudów, PALESTYNA
Jezioro Galilejskie, Galilea, Miejsce cudów, PALESTYNA

Jezioro Tyberiadzkie – zwane Morzem Galilejski, oraz

Zdjęcia: W okolicach Kafarnaum, Galilea, Kościół na Górze Błogosławieństw, IZRAEL
W okolicach Kafarnaum, Galilea, Kościół na Górze Błogosławieństw, IZRAEL

Kafarnaum i Góry Błogosławieństw.

Zdjęcia

IZRAEL / Nazaret / Bazylika Zwiastowania / Szopka BetlejemskaIZRAEL / Nazaret / Suk / Na zakupachIZRAEL / Nazaret / Bazylika Zwiastowania / Grota ZwiastowaniaPALESTYNA / Galilea / Nazaret / Bazylika Zwiastowania PańskiegoIZRAEL / Nazaret / Bazylika Zwiastowania / Narodowe akcenty Brazylii i PolskiIZRAEL / Nazaret / Kefar-Kana, czyli Kana Galilejska / Kościół WeselaIZRAEL / Galilea / W okolicach Kafarnaum / Kościół rozmnożenia chleba i rybPALESTYNA / Galilea / Jezioro Galilejskie / Miejsce cudówIZRAEL / Galilea / W okolicach Kafarnaum / Kościół na Górze Błogosławieństw

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl