Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Bezpieczeństwo w Maroko > MAROKO


Sway the way Sway the way Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie MAROKO / Marrakesz / Marrakesz / Maroko bezpieczeństwoCzy Maroko to bezpieczny kraj? Czy jest się tam czego obawiać? O czym należy pamiętać, mając na uwadze kwestie bezpieczeństwa w Maroko? Czy w samym Marrakeszu jest bezpiecznie?

Zdjęcia: Marrakesz, Marrakesz, Maroko bezpieczeństwo, MAROKO
Marrakesz, Marrakesz, Maroko bezpieczeństwo, MAROKOCzy w Maroko jest bezpiecznie?

Kwestie bezpieczeństwa nurtują wielu podróżników, bo: 1. Maroko to kraj poza Unią Europejską, 2. Maroko to kraj w Afryce, 3. Maroko to kraj muzułmański. Nie znając zwyczajów w danym kraju narażamy się na niebezpieczeństwo. Dlatego naszą pierwszą i najważniejszą radą jest: zapoznajcie się z kulturą, religią oraz zasadami panującymi w danej destynacji! My dołożymy wszelkich starań, aby wpis na blogu był jak najbardziej kompletny, ale sugerujemy też, żebyście odwiedzili strony rządowe, m.in stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ambasady RP w Rabacie, gdzie informacje są na bieżąco uzupełniane, a także publikowane są ważne komunikaty.


Informacje wizowe

Obywatele Polscy udający się turystycznie do Maroko są zwolnieni z obowiązku wizowego na czas do 90 dni. Dokumentem uprawniającym do wjazdu do tego kraju jest oczywiście paszport, który powinien być ważny przez minimum 3 miesiące od planowanej daty wjazdu. Ten dokument konieczny jest równiez do wyjazdu z Maroko, więc jeśli zdarzy się nieprzyjemny epizod, w którym go stracicie, należy to niezwłocznie zgłosić na najbliższym posterunku policji.


Ubezpieczenie


Z racji, że Maroko znajduje się poza Unią Europejską, nie obowiązuje tam karta EKUZ. Należy wykupić ubezpieczenie na wyjazd, a my radzilibyśmy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na bagaż. W ten sposób będziecie się czuli bezpieczniej i spokojniej o Wasze zdrowie oraz Wasz dobytek na wycieczce.

Szok kulturowy


Jeśli jest to Wasz pierwszy wyjazd do tak odmiennego kulturowo miejsca, pierwsze chwile mogą być oszałamiające. Możecie czuć się niepewnie i przytłoczeni. Pomocne na pewno będzie obserwowanie innych, a najważniejsze to pozostać spokojnym. Odnajdziecie się w nowym miejscu szybciej, niż Wam się wydaje.

Waluta w Maroko

Aby uniknąć natychmiastowego stresu po przylocie, warto wiedzieć, że Marokański dirham nie jest walutą wymienialną poza granicami Maroka. Co więcej, waluty tej nie można wwozić ani wywozić w kwocie przekraczającej 2000 MAD, czyli ok 200 EUR. Warto więc mieć ze sobą Euro, które możecie od razu wymienić po wylądowaniu w lotniskowych kantorach. Kurs walut jest zadziwiająco dobry, jeszcze lepszy jest jednak w bankach w mieście, dlatego radzimy na lotnisku wymienić tylko tyle, ile będziecie potrzebowali na dostanie się do miasta oraz pierwszy posiłek.

Karta SIM

Kolejną dobrą praktyką, w szczególności w kraju na innym kontynencie, jest zakupienie lokalnej karty SIM. Pozwoli Wam to na połączenia lokalne w dobrej cenie (nigdy nie wiadomo, czy łatwo znajdziecie się z Waszym przewodnikiem lub czy Wasz transport przyjedzie o odpowiedniej godzinie) oraz korzystanie z internetu bez płacenia fortuny. My sklep z kartami znaleźliśmy zaraz po przejściu bramek kontroli na lotnisku i za 50 MAD (ok. 5 EUR) kupiliśmy kartę z 1 Gb pakietem danych.

Zdjęcia: Marrakesz, Marrakesz, Bezpieczeństwo Maroko, MAROKO
Marrakesz, Marrakesz, Bezpieczeństwo Maroko, MAROKOZasady bezpieczeństwa w Maroko

Zasada 1: przed przylotem zarezerwujcie taksówkę
Zasada 2: uważajcie na tragarzy
Zasada 3: unikajcie mało uczęszczanych uliczek, szczególnie nocą
Zasada 4: uważajcie na przewodników
Zasada 5: uwaga na kieszonkowców
Zasada 6: turysta płaci więcej
Zasada 7: turysta jest bogaty
Zasada 8: pieszy nie ma pierwszeństwa
Zasada 9: Souki to chaos
Zasada 10: nasza flora bakteryjna jest inna

Przeczytajcie rozwinięcie każdego punktu TUTAJ!

Pełny artykuł TUTAJ!

Zdjęcia

MAROKO / Marrakesz / Marrakesz / Maroko bezpieczeństwoMAROKO / Marrakesz / Marrakesz / Bezpieczeństwo Maroko

Dodane komentarze

[konto usuniete] dołączył
00.00.0000

[konto usuniete] 2019-06-09 09:19:03

Niestety przypadki naciągania i żądania zapłaty się zdarzają i jest to przede wszystkim specyfika dużych miast.Na prowincji jest inaczej np. mieszkańcy Sahary i Marakeszu to diametralna różnica w zachowaniu.Żądanie zapłaty szokuje szczególnie tych co znajdą się tam po raz pierwszy.Przy nastepnych wizytach i poznaniu życia w tym kraju co jest oczywiście możliwe tylko jak podróżuje się off road a nie autobusem w 50 osób od zabytku do zabytku ,do knajpy i na siusiu albo siedzi w plastikowym Agadirze człowiek uczy się asertywności oraz dostrzega,że wiele zachowań determinuje bieda przez co staje się bardziej wyrozumiały i skupia się na tym co dookoła czyli niesamowiytej urodzie "Kraju Zachodzącego Słońca"

[konto usuniete] dołączył
00.00.0000

[konto usuniete] 2019-05-04 15:31:12

Maroko to piękny bezpieczny kraj,aczkolwiek jak wszędzie trzeba zachować ostrożność.Zapraszam na stronę "Sahara Project Wyprawy Do Maroko" na facebooku po informacje i inspiracje.

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 2019-04-06 18:06:44

"anioł05, najwyraźniej nie byłaś np. w Indiach :D
Autorzy - rzeczownik Maroko jest w języku polskim wyrazem odmiennym. A zatem, "bezpieczeństwo w Maroku". "

aniol05 dołączył
31.12.2012

aniol05 2019-04-02 21:05:17

Maroko to kraj wart odwiedzenia, niestety Marokańczycy nie przypadli mi do gustu. Za wszystko oczekują zapłaty, mało tego - sami ofiarowują się z pomocą po to aby na koniec poprosić (żeby nie powiedzieć - zażądać) zapłaty. Raz gdy z koleżanką patrzyłyśmy na plan miasta podjechał do nas młody chłopak na motocyklu i po krótkiej wymianie zdań zaproponował, że nam pokaże drogę do miejsca, którego szukałyśmy. Przeszedł z nami kilkaset metrów i pokazał jak mamy iść dalej, po czym bez żenady poprosił o kasę i gdy dostał 2$, zażądał drugie tyle. Potem okazało się, że wyprowadził nas w zupełnie innym kierunku niż trzeba było iść.
Za drugim razem dwaj młodzi mężczyźni zaofiarowali się, że pokażą mi drogę gdy w dniu wyjazdu zgubiłam się w medynie i nie mogłam trafić do hostelu. Wzięli nawet mój bagaż żeby mi pomóc. Kilkakrotnie uprzedzałam ich, że nie mam już pieniędzy żeby im dać bo już wyjeżdżam i wszystko wydałam, ale mówili, że to nic, nie ma znaczenia. Na miejscu oczywiście zażądali pieniędzy, a ja naprawdę nic już nie miałam. Zrobili się agresywni, nie chcieli oddać mi bagażu, bałam się, że oberwę i że wszystko mi ukradną. Na szczęście z hostelu wyszedł nasz pilot i wtedy się ulotnili. W żadnym innym kraju nie spotkałam się z czymś takim.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl