Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Anima - oaza u podnóża gór Atlasu Wysokiego > MAROKO


EllaMK EllaMK Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie MAROKO / Okolice Marrakeszu / Okolice Marrakeszu- Anima / Anima - ogród 28 km od Marrakeszu w kierunku doliny Quika - tablica a dalej kolorowa brama z napisem ANIMA zapowiadają bajkowy świat, świat magicznego ogrodu. Skąd tutaj, pośród gór oaza spokoju, wytchnienia od zgiełku zakurzonego miasta. Jaka jest historia tego miejsca ?

Otóż, twórcą ogrodu jest André Heller (ur. w 1947 r. w Wiedniu) austriacki artysta, autor, poeta, piosenkarz, autor tekstów i aktor. Artysta, który szokuje świat swoimi projektami.
W listopadzie 1972 r. po raz pierwszy przyjeżdża do Maroka i zakochuje się w tym kraju. Jak mówi - "to miłość od pierwszego wejrzenia. Było to dla mnie terytorium pełne szczęścia - od Sahary po Morze Śródziemne i od Atlantyku po Góry Rif”. Anuluje wszystkie zobowiązania, w tym trasę koncertową i zamiast planowanych trzech tygodni zostaje na cztery i pół miesiąca.
W 1999 roku w Marrakeszu organizuje koncert "Voices of God", wydarzenie ze śpiewakami, muzykami i tancerzami z dwunastu kultur, nadawane przez telewizję w prawie 80 krajach. W 2005 roku Andre Heller reżyseruje nagrodzony portret filmowy sopranistki Jeesye Norman - po raz kolejny w Marrakeszu. Do Maroka wraca co roku, aby naładować baterie i pracować nad nowymi projektami.
Niebawem Heller nabywa osiem hektarów odłogów na południu od Marrakeszu u podnóża Atlasu Wysokiego i przez zaledwie sześć lat przekształca pustkowie w swój rajski świat, tworząc magiczny ogród ANIMA, w którym kwitną rośliny, dzieła sztuki rozświetlają bujną zieleń egzotycznych roślin. ANIMA zostaje otwarta w 2016 roku.

Zdjęcia: Okolice Marrakeszu- Anima, Okolice Marrakeszu, Anima - ogród , MAROKO
Okolice Marrakeszu- Anima, Okolice Marrakeszu, Anima - ogród , MAROKO


Anima, to dom, w którym miejsce znalazło ok. 250 rodzajów roślin, począwszy od bambusa, poprzez palmy i szeroką gamę kaktusów. Wszystko tworzy wspaniałą interakcję z dziełami wybitnych artystów takich jak Keith Haring, Pablo Picasso czy lokalnych talentów, rozsianych pośród tysięcy kwiatów, kaktusów i palm wszelkiego rodzaju. Jak mówi inny artysta, współautor Animy, filmowiec Gregor Weiss - dostarczono tu każdą roślinę – wcześniej nic tutaj nie było. To dom ciekawych projektów. Tu w kawiarni ozdobionej słomkowymi kapeluszami można napić się pysznej kawy (potwierdzam, kawa jest wyśmienita). Swoje miejsce mają też dwie sale muzealne, prezentujące sztukę artystów z całego świata jak również sklepik z tradycyjnymi wyrobami (piękne wyroby, niestety bardzo drogie). W ogrodzie znalazło także zatrudnienie wiele osób z okolicy, a zyski pomagają lokalnej społeczności – finansują szkołę w wiosce.

Zdjęcia: Okolice Marrakeszu- Anima, Okolice Marrakeszu, Anima - ogród - rzeźby, MAROKO
Okolice Marrakeszu- Anima, Okolice Marrakeszu, Anima - ogród - rzeźby, MAROKO


Zdjęcia: Okolice Marrakeszu- Anima, Okolice Marrakeszu, Anima - ogród - maski, MAROKO
Okolice Marrakeszu- Anima, Okolice Marrakeszu, Anima - ogród - maski, MAROKO


Zdjęcia: Okolice Marrakeszu- Anima, Okolice Marrakeszu, Anima - ogród - rzeźba - maska, MAROKO
Okolice Marrakeszu- Anima, Okolice Marrakeszu, Anima - ogród - rzeźba - maska, MAROKO


Zdjęcia: Okolice Marrakeszu- Anima, Okolice Marrakeszu, Anima - ogród -kaktusy, MAROKO
Okolice Marrakeszu- Anima, Okolice Marrakeszu, Anima - ogród -kaktusy, MAROKO
Wśród ogrodów w Marrakeszu, swoją urodą zafascynował mnie Ogród Majole. Jednak w mieście, gdzie dostęp jest stosunkowo łatwy, oazy zieleni są pełne zwiedzających. Praktycznie trudno jest o spokój, chwilę ciszy. Natomiast Anima z racji swojej odległości (mimo, że bliskiej), z dala od gwarnych ulic, daje wytchnienie, przede wszystkim w upalne dni. No i te widoki ośnieżonych szczytów Atlasu Wysokiego.

Zdjęcia

MAROKO / Okolice Marrakeszu / Okolice Marrakeszu- Anima / Anima - ogród MAROKO / Okolice Marrakeszu / Okolice Marrakeszu- Anima / Anima - ogród - rzeźbyMAROKO / Okolice Marrakeszu / Okolice Marrakeszu- Anima / Anima - ogród - maskiMAROKO / Okolice Marrakeszu / Okolice Marrakeszu- Anima / Anima - ogród - rzeźba - maskaMAROKO / Okolice Marrakeszu / Okolice Marrakeszu- Anima / Anima - ogród -kaktusy

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl