Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Góry Troodos na Cyprze > CYPR


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie CYPR / Góry Troodos / Rzeka Kryos Potamos / Wodospad KaledoniaGóry Troodos, cypryjskie królestwo przyrody, są alternatywą dla zatłoczonych, gorących plaż wybrzeża. Tutaj, nawet w środku lata, znajdziemy chłodne, pachnące sosnami powietrze, spokojne górskie wioski i samotne klasztory pod niebem z krążącym ptakami drapieżnymi. Od grudnia do marca, gdy w Larnace jest ok. 20 °C, na stokach Gór Troodos leży śnieg, działają wyciągi narciarskie, zjeżdżają narciarze i snowboardziści. http://www.krajoznawcy.info.pl/narty-na-wyspie-afrodyty-mozliwe-21995

Góry Troodos, ze względu na swoją wysokość są zimą pokryte śniegiem i od grudnia do marca chętnie odwiedzają je narciarze.

Zdjęcia: Rzeka Kryos Potamos, Góry Troodos, Wodospad Kaledonia, CYPR
Rzeka Kryos Potamos, Góry Troodos, Wodospad Kaledonia, CYPRhttp://www.skipanorama.pl/cypr/gory_troodos/sun_valley_i_olimpos.html
Latem zaś turyści i mieszkańcy uciekają w góry, aby odpocząć od upalnego powietrza panującego nad morzem.

Zdjęcia: Klasztor Kykkos, Góry Troodos, Pasmo gór Troodos, CYPR
Klasztor Kykkos, Góry Troodos, Pasmo gór Troodos, CYPR

Rośnie tutaj sosna czarna z charakterystyczną koroną przypominającą parasol.

Zdjęcia: Góry Troodos, Nikozja, Sosna czarna, CYPR
Góry Troodos, Nikozja, Sosna czarna, CYPR

Spacerują po lasach, wdychają wspaniałe aromaty i podziwiają zróżnicowaną i zastającą pięknem przyrodę z licznymi strumieniami

Zdjęcia: Rzeka Kryos Potamos, Góry Troodos, Z nurtem rzeki, CYPR
Rzeka Kryos Potamos, Góry Troodos, Z nurtem rzeki, CYPR

i wodospadami, a także i okoliczne wioski. Przy odrobinie szczęścia można natknąć się na muflona cypryjskiego będącego rodzajem dzikiej owcy, który żyje na wolności w lasach zachodnich gór Troodos. Ich najwyższym szczytem jest góra Olimpos (1952 m n.p.m), skąd przy dobrej widoczności możemy podziwiać krajobrazy na obrzeżach Cypru. http://www.wirtualnycypr.pl/cypr-geografia/gory-troodos.html
Bogate w minerały, zwłaszcza w miedź były niegdyś intensywnie eksploatowane przez obce podmioty gospodarcze, tymczasem ich mieszkańcy ich uchodzili przez wieki za synonim izolacji, taniej siły roboczej i ubóstwa. Paradoksalnie dzięki temu przed rabunkową i destrukcyjną działalnością ocalały inne tereny wyspy i mniejsze okoliczne wysepki.
Pasmo gór Troodos stało się rajem dla dysydentów i opozycjonistów oraz twierdzą prawosławną, o czym świadczy bogactwo klasztorów i kolorowych średniowiecznych kościołów z barwnymi freskami na ścianach i absydach będącymi doskonałymi przykładami sztuki bizantyjskiej.

Zdjęcia: Pedoulas, Góry Troodos, Kościół Archangelos Michael XV w. freski, CYPR
Pedoulas, Góry Troodos, Kościół Archangelos Michael XV w. freski, CYPR

Dziesięć z nich pochodzących z okresu od XI do XVII wieku ma historyczne i artystyczne walory, co sprawiło, że znalazły się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Klasztor Kykkos (największy na wyspie), wzniesiony na północnym zachodzie od Troodos (w dolinie Marathasa) na szczycie góry o wysokości 1318 m n.p.m. ma wspaniałe muzeum bizantyjskie i złotą ikonę Matki Boskiej namalowaną rzekomo przez św. Łukasza.

Zdjęcia: Góry Troodos , Marathasa, Klasztor Kykkos, CYPR
Góry Troodos , Marathasa, Klasztor Kykkos, CYPR

Zdjęcia: Klasztor Kykkos, Góry Troodos, Dziedziniec, CYPR
Klasztor Kykkos, Góry Troodos, Dziedziniec, CYPR

Wzdłuż najpiękniejszych kościołów i klasztorów w Górach Troodos prowadzi148. km szlak turystyczno-historyczny.

Zdjęcia: Kalopanagiotis, Marathasa, Tarasowa zabudowa wioski, CYPR
Kalopanagiotis, Marathasa, Tarasowa zabudowa wioski, CYPR

Na trasie szlaku znajdziemy najważniejsze zabytki regionu: Klasztor Agios Ioannis w Kalopanagiotis, Kościół Panagia w Moutoula i kościół Archangelos Michael w Pedoulas.

Zdjęcia: Pedoulas, Góry Troodos,  Kościół Archangelos Michael XV w., CYPR
Pedoulas, Góry Troodos, Kościół Archangelos Michael XV w., CYPR

Zdjęcia: Pedoulas, Góry Troodos, Katedra pw. Św. Krzyża, CYPR
Pedoulas, Góry Troodos, Katedra pw. Św. Krzyża, CYPR


W pobliżu popularnego górskiego kurortu Pano Platres, który dla wielu jest punktem wypadowym w góry, w odległości 1 km znajduje się wodospad Mylomeri. Z Platres możemy przejść ok. 2 km do największego na całej wyspie, 12 metrowego wodospadu Kaledońskiego.
https://www.chooseyourcyprus.com/discover-cyprus/troodos-mountains.html
Góry Troodos są też idealne do uprawiania turystyki rowerowej, pieszej i spacerów. Dzięki różnym kątom nachylenia w równym stopniu doskonale nadają się dla osób w każdym wieku i zróżnicowanych umiejętnościach. Większość szlaków pieszych rozpoczynających się od szczytu gór otwierają zapierające dech w piersi widoki na morze, pobliskie wioski, rzeki, gdzie dosłownie słychać oddech nieskażonej natury. 57. kilometrowa trasa rowerowa przebiega wokół Parku Narodowego Troodos. Urocze wioski w rozsiane u podnóża i na zboczach gór oraz w dolinach z brukowanymi uliczkami i ludową architekturę są okolone sadami, winnicami i sosnami wydzielającymi aromatami przyprawiającymi o zawrót głowy. Słyną z gościnności i lokalnych potraw.
https://www.haart.pl/2016/04/cypr-zwiedzanie/
Region z górami Troodos coraz bardziej opiera się na turystyce. Drogi zostały znacznie ulepszone, a wiele tradycyjnych domów zostało przystosowanych do funkcji małych hoteli, restauracji i agroturystycznych gospodarstw. Cypryjczycy uwielbiają lokalne imprezy i festiwale.

Zdjęcia: Agros, Pitsilia, Róża damasceńska, CYPR
Agros, Pitsilia, Róża damasceńska, CYPR

W Agros każdego roku w maju przez dwa weekendy odbywa się Festiwal Róż. Wówczas goście mają możliwość odwiedzenia lokalnych warsztatów i zapoznania się z destylacją olejku różanego. Są tu wystawy róż i kolorowe kioski sprzedające pamiątki i tradycyjne produkty. Na scenie występują ludowe zespoły muzyczno-taneczne.

Zdjęcia: Agros, Pitsilia, Taniec kwiatów, CYPR
Agros, Pitsilia, Taniec kwiatów, CYPR


http://www.agros.org.cy/en/discover/industries/rose-factory


Pod koniec maja w Pedoulas odbywa się Festiwal Czereśni, zaś w czerwcu w Platres centrum kultury organizuje Festiwal Ziół, którego celem jest wykazanie korzystnych właściwości cypryjskich ziół dla zdrowia ludzi.

Zdjęcia: Agros, Pitsilia, Cypryjskie gospodynie na festynie, CYPR
Agros, Pitsilia, Cypryjskie gospodynie na festynie, CYPR

Wydarzenie obejmuje wystawę ziół prowadzoną przez hodowców, degustację, seminaria edukacyjne, spacery na łonie natury i ogrodach botanicznych. W lipcu, również w Platres, organizowany jest Festiwal Lawendy.

Zdjęcia: Kalopanagiotis, Marathasa, Miejscowe specjały, CYPR
Kalopanagiotis, Marathasa, Miejscowe specjały, CYPR

W programie lawendowa destylacja, bukiety, kulinarne przysmaki, sztuka i rzemiosło na bazie lawendy, organiczne kosmetyki, oraz spacery z przewodnikiem na plantacjach lawendy wokół miejscowości.

Zdjęcia

CYPR / Góry Troodos / Rzeka Kryos Potamos / Wodospad KaledoniaCYPR / Góry Troodos / Klasztor Kykkos / Pasmo gór TroodosCYPR / Nikozja / Góry Troodos / Sosna czarnaCYPR / Góry Troodos / Rzeka Kryos Potamos / Z nurtem rzekiCYPR / Góry Troodos / Pedoulas / Kościół Archangelos Michael XV w. freskiCYPR / Marathasa / Góry Troodos  / Klasztor KykkosCYPR / Góry Troodos / Klasztor Kykkos / DziedziniecCYPR / Marathasa / Kalopanagiotis / Tarasowa zabudowa wioskiCYPR / Góry Troodos / Pedoulas /  Kościół Archangelos Michael XV w.CYPR / Góry Troodos / Pedoulas / Katedra pw. Św. KrzyżaCYPR / Pitsilia / Agros / Róża damasceńskaCYPR / Pitsilia / Agros / Taniec kwiatówCYPR / Pitsilia / Agros / Cypryjskie gospodynie na festynieCYPR / Marathasa / Kalopanagiotis / Miejscowe specjały

Dodane komentarze

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2019-07-14 13:46:24

Zatem zarezerwuj sobie w tym celu przyszłoroczną wiosnę :)

longin1974 dołączył
22.08.2013

longin1974 2019-05-11 11:10:16

Marzy mi się Cypr i Malta

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl