Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o podróżach zagranicznych z psem > POLSKA


Globtroter.pl Globtroter.pl Dodaj do: wykop.pl
artykuły partnerskie

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / podróżeZagraniczna podróż ze zwierzakiem wymaga dokładnych przygotowań i przemyślanego planu. Oprócz spakowania bagażu, należy również zadbać o wszystkie niezbędne badania potwierdzające prawidłowy stan zdrowia pupila, a także mikroczip, szczepienia i paszport. Dzięki dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności opiekunowie będą mogli bezpiecznie przekroczyć granicę i cieszyć się upragnionym wypoczynkiem w towarzystwie czworonogów.

1. Mikroczip jest niezbędny do podróżowania z psem

Oznakowanie pupila to jedna z najważniejszych kwestii. Obecnie jedyną akceptowaną przez Unię Europejską formą jest tzw. transponder, czyli mikroczip. Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie wyposażone w składający się z 15 cyfr kod, który można odczytać za pomocą specjalistycznego czytnika. Ważne jest jednak jak najszybsze zarejestrowanie go w bazie danych, dzięki czemu identyfikacja pupila w razie zaginięcia będzie znacznie łatwiejsza. Warto podkreślić, że zakładanie czipa jest krótkim i bezbolesnym zabiegiem, a jego koszt nie powinien przekroczyć 150 zł. Jest to wydatek jednorazowy, a wszczepione urządzenie będzie działało przez całe życie psiaka. Przed wykonaniem zabiegu należy się też upewnić, czy czip spełnia normy ISO – w przeciwnym razie mogą wystąpić trudności z jego odczytaniem.

2. Przed zagranicznym wyjazdem należy obowiązkowo zaszczepić pupila

Szczepienie przeciw wściekliźnie jest obowiązkowe niemalże w każdym państwie. Zabiegi tego typu należy wykonywać raz w roku – jeśli opiekunowie pilnują terminów i przerwa między szczepieniami nie przekracza 365 dni, nabierają one ważności w momencie ich wykonywania. W przeciwnym razie okres ten wydłuża się do 21 dni, dlatego warto pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza i obowiązujących terminach (ceny szczepionek mogą się różnić w zależności od kliniki; średni koszt wynosi zazwyczaj od 30 do 50 zł). Co więcej, m.in. w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Finlandii i na Malcie wymagane jest dodatkowe zaświadczenie o profilaktyce przeciwtasiemcowej, a wyjazd do krajów niebędących w Unii Europejskiej wiąże się najczęściej z koniecznością miareczkowania, czyli badaniem polegającym na zmierzeniu poziomu przeciwciał przeciw wirusowi wścieklizny.

3. Paszport umożliwia bezpieczne podróżowanie zagranicę

Konieczną formalnością jest także wyrobienie paszportu, będącego dokumentem identyfikacyjnym, umożliwiającym przemieszczanie się zwierzaka pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Zgodnie z zarządzeniem Głównego Inspektoratu Weterynarii, paszport powinien zawierać m.in. takie informacje jak:

- umiejscowienie transpondera oraz datę jego wszczepienia, a także kod alfanumeryczny wskazywany przez transponder (alternatywą dla tego rozwiązania jest wykonywany na ciele psa tatuaż, ale obecnie ta metoda nie jest już praktykowana),
- imię, gatunek, rasa, umaszczenie, data urodzenia podana przez opiekuna,
- dane kontaktowe właściciela,
- dane weterynarza, który wystawia paszport,
- data aktualnego szczepienia przeciw wściekliźnie.

Opłata za wydanie tego dokumentu nie powinna przekroczyć 100 zł.

4. Przed podróżą samolotem należy dokładnie zapoznać się z wytycznymi danej linii

O ile podróż autem w towarzystwie psiaka nie nastręcza zbyt wielu trudności (wystarczy odpowiednich rozmiarów transporter lub dobrze przygotowana i zabezpieczona przestrzeń bagażowa), o tyle podróż samolotem z pupilem wiąże się z większymi kosztami i koniecznością spełnienia szeregu wymogów. Większość linii lotniczych umożliwia przewóz czworonogów, ale na pokładzie mogą znajdować się tylko te, których waga (wraz z transporterem) nie przekracza 8 kg. W przypadku zwierząt ważących więcej jedyną możliwością jest lot w luku bagażowym, wiążący się zazwyczaj ze sporym stresem. Warto zatem dobrze przemyśleć transport pupila samolotem i wybierać zaufane linie lotnicze, a jeśli istnieje taka możliwość zdecydować się na inny, sprawdzony wcześniej środek transportu.

5. W psim bagażu powinny znaleźć się wszystkie niezbędne akcesoria

Nieodłącznym elementem każdej podróży jest pakowanie bagażu. Zabierając ze sobą pupila, warto pamiętać o dobrze skompletowanej wyprawce (wiele niezbędnych akcesoriów można znaleźć w internetowych sklepach zoologicznych, takich jak https://www.naszezoo.pl/pl/c/Akcesoria-dla-psow/71 ). W torbie psiaka nie powinno zabraknąć miejsca na:

- adresówkę, dzięki której odnalezienie zagubionego pupila będzie znacznie łatwiejsze,
- książeczkę zdrowia,
- kocyk lub posłanie,
- kaganiec, obrożę i smycz (lub szelki),
- pojemnik na wodę i miskę na jedzenie,
- apteczkę z opatrunkami, środkiem antyseptycznym, węglem medycznym i innymi środkami, które pupil musi przyjmować.

W bagażu warto umieścić jeszcze jednorazowe torebki na odchody oraz preparat przeciwko pasożytom – dzięki niemu można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i oszczędzić czworonogowi powikłań związanych z ukąszeniami owadów i pajęczaków.

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- / podróże

Dodane komentarze

colmar dołączył
29.06.2018

colmar 2019-07-02 11:53:24

"Artykuł" roi się od błędów, powielanych niedomówień i prawd objawionych.
Wystarczyło podać link:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/podroze-ze-zwierzetami-towarzyszacymi
Na powyższej stronie jest zawarta wykładnia obowiązujących przepisów.
Ze swojej strony pozwolę sobie sprostować najbardziej rażące pomyłki i interpretacje "niejasnych" sformułowań.
Ad.1
Obecnie mikroczip zwierzę uzyskuje przy pierwszym poważnym szczepieniu. Nie ma potrzeby wszczepiania następnego, chyba, że pierwotny się "zdezaktywował" lub przemieścił w niewiadomym kierunku (obowiązkowo lewa strona szyi). Koszt to max.50 zlp, a wiele gmin pokrywa jego koszt dla mieszkańców.
Ad.2
Co prawda w kilku państwach europejskich nie jest wymagane szczepienie przeciwko wściekliźnie (np. Dania), ale co z tego? W naszym kraju jest obowiązek i żadne zwierzę teoretycznie go nie opuści bez powyższego, mało tego, nie otrzyma paszportu. Profilaktyka "antytasiemcowa" ważna jest 72 godz.(sic) i w tym czasie należy przekroczyć granicę. W przypadku okresu kwarantanny 21 dniowej po pierwszej lub "przeciągniętej" powyżej 365 dni wściekliźnie od momentu datowanego wpisu lekarza mamy dokładnie 7 dni na przekroczenie granicy.
Ad.3 Paszport nie jest AKTEM WŁASNOŚCI zwierzęcia. Nie wpisuje się danych właściciela tylko OSOBY TOWARZYSZĄCEJ zwierzęciu. Po drugie paszport jest niczym innym jak międzynarodową książeczką szczepień. Warto o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej - dochodzi problem nalepek szczepionek, które muszą być wklejone do niego (przynajmniej ostatnie). Koszt wynosi dokładnie 100 zlp za blankiet.
Ad.4
Przy podróżowaniu zwierzęcia samochodem radzę dokładnie zapoznać się z miejscowymi przepisami. Niewiedza może być bardzo bolesna dla portfela.
Pozdrawiam.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl