Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Ubezpieczenia samochodu za granicą - co musisz wiedzieć? > POLSKA


Globtroter.pl Globtroter.pl Dodaj do: wykop.pl
artykuły partnerskie

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / UbezpieczeniaCzy wiesz, że nawet najlepsze OC samochodu nie działa we wszystkich krajach na świecie? Wybierając się za granicę, powinieneś mieć pewność, że jesteś odpowiednio ubezpieczony. Wypadek czy kolizja, zwłaszcza gdy nastąpiły z Twojej winy, mogą wiązać się z ogromnymi wydatkami. Da się ich jednak uniknąć, wybierając odpowiednie ubezpieczenie. Dowiedz się, jak to zrobić - zapraszamy do lektury.

Gdzie OC, gdzie Zielona Karta?Ubezpieczenie OC, które wykupiłeś w Polsce, ważne będzie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Islandii, Szwajcarii i na Chorwacji.

W pozostałych krajach naszego kontynentu, takich jak Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Macedonia, Czarnogóra oraz Bośnia i Hercegowina, będziesz potrzebował Zielonej Karty.

Jest ona wymagana również w krajach poza Europą - w Azerbejdżanie, Iranie, Izraelu, Maroku, Turcji, Tunezji, a także w Rosji (zarówno w części europejskiej, jak i azjatyckiej).


OC a Zielona KartaZakres ubezpieczenia OC zawsze jest taki sam, zatem najlepsze OC to po prostu OC najtańsze (więcej na jego temat przeczytasz tutaj: https://porownywarka-oc-ac.pl/najlepsze-oc/ ). A jak jest w przypadku Zielonej Karty? Bardzo podobnie, bo dokument ten to po prostu potwierdzenie za granicą OC, które wykupiłeś w Polsce.


Gdzie uzyskać Zieloną Kartę i ile to kosztuje?Większość ubezpieczycieli wyda Ci Zieloną Kartę za symboliczną opłatą lub całkowicie za darmo. Pamiętaj jednak, że nie jest to dokument wydawany od ręki i chęć jej otrzymania powinieneś zgłosić na co najmniej dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem. Zielona Karta wydawana jest na okres od 15 dni do roku. Co jednak, gdy zapomnisz jej wyrobić lub trafi Ci się nagły wyjazd i nie zdążysz tego zrobić? Z pomocą przychodzi Ci możliwość wykupu ubezpieczenia granicznego.


Ubezpieczenie graniczneDokument ten wystawiany jest na okres od 15 do 30 dni i - jak wskazuje sama nazwa - kupujesz go, przekraczając granicę danego państwa. Ono też ustala cenę takiego ubezpieczenia, która może wahać się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu euro.

Obowiązek wykupienia ubezpieczenia granicznego nakłada w Europie tylko jedno państwo - Kosowo (Zielona Karta w ogóle nie jest uznawana na jego terytorium).

Ubezpieczenie graniczne działa tak samo, jak OC i Zielona Karta, jednak jest zwykle dużo droższe, niż ta ostatnia.

Ubezpieczenia dodatkowe - AC i assistanceDobrowolne ubezpieczenie Autocasco działa w Polsce, a zwykle również w większości krajów europejskich. Bywa jednak i tak, że polisa działa wyłącznie w kraju, a dopiero po wykupieniu opcji dodatkowej jej działanie obejmuje zagranicę. Szczegóły znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, z którymi powinieneś dokładnie się zapoznać.


AC - zakres i wyłączeniaWykupując polisę AC, zwróć uwagę na jej zakres oraz na wyłączenia, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Przykładem może być kradzież auta, która nie jest objęta ubezpieczeniem w niektórych krajach (m.in. na Ukrainie).

Zdjęcia: ---, ---, Ubezpieczenie, POLSKA
---, ---, Ubezpieczenie, POLSKA
AC a obowiązki ubezpieczonegoPamiętaj, że wszystkie koszty, jakie ponosisz za granicą (jak np. naprawa auta), będziesz musiał udokumentować. Im lepiej taki dokument zostanie opisany - tym lepiej. Bardzo przydatne może okazać się również zrobienie zdjęć. Nie zapomnij też, że Twoim obowiązkiem jest niezwłoczne powiadomienie ubezpieczyciela o wystąpieniu szkody.


Pakiet assistanceKolejnym dobrowolnym ubezpieczeniem, które może przydać Ci się za granicą, jest assistance. Jego celem jest zapewnienie Ci pomocy w zakresie nie tylko technicznym, ale również medycznym, prawnym i informacyjnym.


Assistance w wersji podstawowej i rozszerzonejAssistance dodawane bywa niekiedy za darmo do pakietów OC/AC. Jest to zwykle jedynie assistance podstawowe, które obejmuje zdarzenia wynikające z kolizji. Opcje dodatkowe natomiast dostępne są w rozszerzonej wersji pakietu.


Ubezpieczenie dostosowane do potrzebZakres assistance rozszerzonego dostosować możesz do swoich potrzeb. Możesz ubezpieczyć się m.in. od takich zdarzeń, jak niemożność otwarcia auta, pusty bak czy kradzież samochodu. Ubezpieczenie może też objąć problemy zdrowotne, które uniemożliwiają Ci dalsze prowadzenie pojazdu.

Odholowanie auta, zorganizowanie samochodu zastępczego czy organizacja noclegu to również zdarzenia, które może objąć pakiet assistance w wersji rozszerzonej.

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- / UbezpieczeniaPOLSKA / --- / --- / Ubezpieczenie

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl