Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Atrakcyjny weekend w Gdańsku! Co zobaczyć? > POLSKA


Globtroter.pl Globtroter.pl Dodaj do: wykop.pl
artykuły partnerskie

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / GdańskGdańsk jest jedną z polskich miejscowości znanych na całym świecie. Wyróżnia się nie tylko wspaniałą historią, ale i miejscami, które przyciągają również zagranicznych turystów. Idealne połączenie nowoczesności z różnorodnymi zabytkami i atrakcjami sprawia, że czas tutaj spędzony długo zapadnie w pamięci nie tylko dorosłym, ale i dzieciom.

TOP 10 – Co trzeba zobaczyć w Gdańsku?

Poniżej lista 10 miejsc, które trzeba zobaczyć w Gdańsku, jednak już teraz zapraszamy do poznania kilkudziesięciu innych atrakcji prezentowanych na oficjalnym portalu turystycznym Pomorskie.travel.

1. Bazylika Mariacka

Ten gotycki budynek jest jedną z wizytówek Gdańska. Wybudowana kilkaset lat temu z cegieł do dziś wywiera ogromne wrażenie na turystach. Dzieje się tak głównie dlatego, że Bazylika jest naprawdę ogromna, a w swoim wnętrzu skrywa wiele pięknych zabytków. Z jej szczytu – Wieży Mariackiej rozciąga się przepiękny widok na panoramę Gdańska i okolic. Bazylika Maracka skrywa także w sobie małą tajemnicę – nie wszyscy bowiem są świadomi tego, że chodząc po płytach, chodzą po nagrobkach zmarłych. W dawnych czasach normą było chowanie zmarłych w okolicach kościołów, w efekcie czego w Gdańskiej Bazylice pochowano około tysiąca gdańszczan. Fakt ten dodaje Bazylice wyjątkowości.

2. Ratusz Głównego Miasta

To jeden z najpiękniejszych, ale i niestety niedocenionych zabytków w Gdańsku. Dotrzemy do niego przekraczając Złotą Bramę i kierując się przepiękną ulicą Długą, nazywaną kiedyś Drogą Królewską. To właśnie tędy maszerowali niegdyś Polscy monarchowie, a w kamienicach zamieszkiwali najbogatsi i zarazem najbardziej wpływowi mieszkańcy miasta. Choć budynek Ratusza przyciąga nasz wzrok i chętnie uwieczniamy go to fotografiach – mało kto decyduje się zajrzeć do środka, a to wielki błąd! Budynek kryje w sobie niesamowite wnętrza z bardzo bogatym zdobnictwem i to właśnie tutaj decydowano kiedyś o losach miasta i kraju.

3. Fontanna Neptuna

Z tym najbardziej rozpoznawalnym obiektem w Gdańsku wiąże się wiele legend. Jedna mówi o tym, że podczas jednej nocy wszystkie orły, żółwie i lwy, które zdobią szczyty gdańskich kamienic... używały! Mogły wtedy zażyć ruchu i posilić żołądek, a całemu biesiadowaniu przewodził sam Neptun! Druga, bardziej znana legenda związaną z tym dwumetrowym i ważącym ponad 650 kg posągiem jest związana jest z popularnym likierem „Goldwasser”. Mówi się, że pewnego razu Neptun oburzył się rozrzutnością osób wrzucających monety do fontanny i rozłupał je wszystkie na drobne kawałeczki swoim harpunem. Obserwując posąg Neptuna warto również zwrócić uwagę na inne, dużo mniejsze postaci, które go otaczają.

4. Westerplatte i Muzeum II Wojny Światowej

Właśnie ten punkt uważa się za miejsce rozpoczęcia II Wojny Światowej i właśnie z szacunku do historii naszego kraju – każdy powinien zobaczyć je chociaż raz w życiu. Będąc w Gdańsku nie powinniśmy również pomijać Muzuem Drugiej Wojny Światowej. Znajdująca się czternaście metrów pod ziemią i zajmująca powierzchnię około pięciu tysięcy metrów kwadratowych Wystawa Główna przybliża nam losy Polski i innych krajów podczas Wojny. Odwiedzając kolejno różne sale poznajemy nie tylko historię II Wojny Światowej, ale i poznajemy powody, przez które w ogóle do niej doszło. Jest to miejsce naprawdę godne uwagi i poświęcenia czasu.

5. Europejskie Centrum Solidarności (ECS)

W pobliżu słynnej Gdańskiej Stoczni, która jest symbolem Solidarności i upadku komunizmu znajduje się nowoczesny budynek, w którym mieści się Europejskie Centrum Solidarności. Jego wnętrze, w którym połączone rdzawe elementy i roślinność z pewnością zrobi na nas ogromne wrażenie. Warto przyjrzeć się wystawie, która pokazuje ciężką i niekiedy krwawą drogę Polski do demokracji. Po zapoznaniu się z ECS warto również udać się do samej Stoczni Gdańskiej i obejrzeć z bliska ogromne żurawie, kojarzące się wielu z wolnością.

Zdjęcia: ---, ---, Gdańsk, POLSKA
---, ---, Gdańsk, POLSKA6. Centrum Hewelianum

To miejsce wyjątkowo atrakcyjne dla rodzin z dziećmi. Zlokalizowane w zabytkowych obiektach architektury, dziś to multimedialne i interaktywne centrum edukacji dla rodzin z dziećmi. To tu czekają na Was wystawy Energia, Niebo, Słońce, Laboratorium Pana Kleksa czy w 80 minut Dookoła Świata. Połączenie świetnej zabawy z nauką stanowi o wyjątkowości tego miejsca. Atrakcja została doceniona m.in. przez Polską Organizację Turystyczną oraz Ranking atrakcji dla dzieci portalu Dzieckowpodrozy.pl. Przy okazji z punktu widokowego na Górze Gradowej zrobicie zdjęcie panoramy Gdańska.

Zdjęcia: ---, ---, Gdańsk, POLSKA
---, ---, Gdańsk, POLSKA7. Gdańskie ZOO

Przy okazji spaceru po Oliwskim Parku warto również odwiedzić położony nieopodal Gdański Ogród Zoologiczny. To wspaniała atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Co istotne, Gdańskie ZOO czynne jest przez cały rok i możemy zobaczyć tam żyrafy, gepardy, wilki czy orangutany. Świetnym miejscem na mapie ZOO jest „Mimi Zoo”, gdzie najmłodsi mogą nakarmić mniejsze zwierzęta.

8. Ulica Mariacka

Uważana jest za jedną najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych ulic w Gdańsku. Prowadzi do wspomnianej wcześniej Bazyliki Mariackiej i Bramy Mariackiej. Wśród wąskich przejść między kamienicami,w których obecnie mieszczą się różne kawiarenki – z pewnością poczujemy się wyjątkowo. Spacerując ulicą Mariacką warto również przyjrzeć się przepięknym rzeźbom, które zdobią budynki i przedproża.


9. Gdański Żuraw

To jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Gdańska, który kojarzony jest nawet przed obcokrajowców. Jest najsłynniejszym Żurawiem również w Polsce a droga do niego prowadzi klimatycznym deptakiem wzdłuż Motławy. Niegdyś był on miejską bramą, ale i wspomagał przeładunek statków czy stawianie masztów. Z kolei środek żurawia to bardzo klimatyczne miejsce pozwalające nam cofnąć się o setki lat do tyłu, a przy okazji podziwiać panoramę Motławy i okolic.

Zdjęcia: ---, ---, Gdańsk, POLSKA
---, ---, Gdańsk, POLSKA10. Muzeum Bursztynu

Ostatnim miejscem, które koniecznie musimy odwiedzić podczas wizyty w Gdańsku jest Muzeum Bursztynu. Wyjątkowy budynek składający się z trzech części (Katowni, Szyi z Domem Więziennym i Wieży Więziennej) był kiedyś bardzo ważnym elementem fortyfikacji Gdańska. Obecnie możemy w nim poznać historię i sposób obrabiania bursztynu, a także przyjrzeć się ciekawym, bursztynowym wystawom.

Gdańsk kryje w sobie wiele godnych uwagi miejsc i aby zobaczyć je wszystkie potrzeba trochę czasu. Polecamy pełen przewodnik po Pomorskich atrakcjach – Pomorskie atrakcje - Pomorskie.travel. Warto własne oczy przekonać się o tym, że Gdańsk mimo swojej nowoczesności niemal na każdym kroku odnosi się z szacunkiem dla tak ważnej historii.

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- / GdańskPOLSKA / --- / --- / GdańskPOLSKA / --- / --- / GdańskPOLSKA / --- / --- / Gdańsk

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl