Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Góry Żytawskie > NIEMCY


Andrzej Zasada Andrzej Zasada Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie NIEMCY / Góry Żytawskie / Żytawa / Ratusz w Żytawie Góry Żytawskie są niewielkim pasmem górskim położonym na południu Saksonii, blisko granicy czeskiej i w niewielkiej odległości od granicy polskiej. Tym co wyróżnia ten region jest jego urozmaicenie. Oprócz niewysokich szczytów i malowniczych skalnych miast znajdują się tutaj również liczne zabytki. W ciągu jednego dnia możemy odbyć górską wycieczkę, zwiedzić średniowieczne budowle i podziwiać regionalną zabudowę w urokliwych miejscowościach.

ŻYTAWA
Czy wiecie co jest w herbie Żytawy? I co zrobili żołnierze radzieccy z Wielką Zasłoną Wielkopostną? Czy wiecie gdzie znajdują się domy, po których \"chodzą\" zwierzęta? Jeżeli nie, to przeczytajcie poniższy tekst. A jeżeli tak, to... też przeczytajcie. Być może dowiecie się czegoś nowego albo po prostu miło spędzicie czas.
Zapraszam do Żytawy (po niemiecku Zittau), niedużego miasta położonego tuż przy granicy z Polską, na południe od Görlitz. W swoich bogatych dziejach Żytawa była pod panowaniem czeskim, węgierskim i saskim. Okresowo była też związana z Łużycami Górnymi i Dolnym Śląskiem. O czasach tych przypomina herb miasta zawierający czeskiego lwa oraz...dolnośląskiego orła piastowskiego.

Zdjęcia: Żytawa, Góry Żytawskie, Ratusz w Żytawie, NIEMCY
Żytawa, Góry Żytawskie, Ratusz w Żytawie, NIEMCY


Z żytawskich zabytków można wyróżnić Dom Solny (dawny spichlerz), neorenesansowy ratusz, klasztor franciszkanów, ale właściwie cała malownicza starówka zasługuje na uwagę i nieśpieszny spacer. W Żytawie znajduje się kilka kościołów, a jeden z nich – kościół św. Krzyża – kryje prawdziwy skarb. Tym skarbem jest wykonana w roku 1472 Wielka Zasłona Wielkopostna. Od czasów średniowiecza zasłon takich używano do zakrywania ołtarza w okresie wielkiego postu. Ta żytawska wykonana jest z płótna lnianego o imponujących rozmiarach 8,2 m. x 6,8 m. Namalowano na nim 90 scen ze Starego i Nowego Testamentu. Podziwiając zawieszoną na jednej ze ścian kościoła zasłonę, możemy wysłuchać równocześnie w języku polskim tekstu o jej burzliwej historii. Najpierw uratowana od pożaru w XVII w., później zaginiona, przypadkowo odnaleziona w połowie XIX w., by w 1945 r. dostać się w ręce żołnierzy radzieckich, którzy używali jej jako namiotu w łaźni. Na szczęście obecnie, po renowacji, ten naprawdę unikatowy zabytek błyszczy pełnym blaskiem i cieszy oko licznych turystów. W Żytawie zachowała się jeszcze mniej znana, tzw. Mała Zasłona Wielkopostna, eksponowana w Muzeum Miejskim, ale niestety nie starczyło nam już czasu na jej obejrzenie.

Zdjęcia: Żytawa, Góry Żytawskie, Żytawa - rynek, NIEMCY
Żytawa, Góry Żytawskie, Żytawa - rynek, NIEMCY


Niedaleko rynku znajduje się dzielnica Pop-Art. Jest to osiedle mieszkaniowe wybudowane jeszcze za czasów socjalizmu. Jeśli jednak myślicie, że polecam Wam oglądanie szarych i ponurych blokowisk to jesteście w błędzie. Osiedle zostało poddane renowacji i za sprawą berlińskiego artysty-plastyka urzeka swoją oryginalnością. Kolorowe elewacje przyozdobiono postaciami zwierząt, centaurów i jakby niby-elfów. Całość sprawia pozytywne i nieco surrealistyczne wrażenie.
Okazuje się, że odpowiednio \\\\\\\"podrasowane\\\\\\\" budownictwo doby socjalizmu wcale nie musi być nudne...

Zdjęcia: Źytawa, Góry Żytawskie, Dzielnica Pop-Art w Żytawie, NIEMCY
Źytawa, Góry Żytawskie, Dzielnica Pop-Art w Żytawie, NIEMCY
OYBIN
Czy znacie górę, kształtem przypominającą ul? Czy wiecie co to są domy przysłupowe? Czy kościół może być podobny do teatru? Bez względu na odpowiedź zapraszam do dalszej lektury.
Z Żytawy jest już niedaleko do kurortu Oybin. Oybin to malutka, przepięknie położona miejscowość turystyczna. Nad kurortem góruje malownicza góra – zdaniem wielu swym kształtem przypominająca ul – o nazwie... Oybin. Na jej szczycie natomiast znajdują się rozległe ruiny średniowiecznego zamku i klasztoru. I to właśnie góra Oybin wraz ze swoimi wyjątkowymi zabytkami jest celem wycieczek zdecydowanej większości turystów odwiedzających miejscowość.

Zdjęcia: Oybin, Góry Żytawskie, Góra Oybin, NIEMCY
Oybin, Góry Żytawskie, Góra Oybin, NIEMCY


Po drodze na niewysoki szczyt natkniemy się na wybudowany na zboczu barokowy kościół górski. Wchodzimy do środka i ...otwieramy szeroko oczy ze zdziwienia. Wewnątrz, zamiast równej posadzki, są prowadzące w dół, ku ołtarzowi, schody. To niezwykle oryginalne rozwiązanie wymuszone zostało faktem, że kościół wybudowany został na zboczu góry. Siedząc w jego opadających ku dołowi ławach można naprawdę poczuć się jak w teatrze...

Zdjęcia: Oybin, Góry Żytawskie, Oybin, NIEMCY
Oybin, Góry Żytawskie, Oybin, NIEMCY


Malowniczą drogą wśród skał dochodzimy do ruin średniowiecznego zamku. Zamek zbudowany w XIII w. został w wieku XIV rozbudowany przez króla czeskiego Karola IV (tego od mostu Karola w Pradze). Dwie bramy wjazdowe, baszta, pozostałości murów i podziemia dają obraz wielkości i potęgi tej warowni. Niestety pożar z XVI w. położył kres jej świetności.

Zdjęcia: Oybin, Góry Żytawskie, Ruiny klasztoru i zamku na górze Oybin, NIEMCY
Oybin, Góry Żytawskie, Ruiny klasztoru i zamku na górze Oybin, NIEMCY


Nieco powyżej zamku, jakby zatopione częściowo w skałę, wznoszą się ruiny gotyckiego klasztoru celestynów, których w to miejsce sprowadził w XIV w. król Karol IV. Strzeliste ściany pozbawionego dachu kościoła klasztornego wraz z podłużnymi, zdobionymi otworami okiennymi robią niesamowite wrażenie. Całości dopełniają pozostałości klasztornych krużganków. Koniecznie trzeba wejść na klasztorną wieżę, aby popatrzeć z góry na rozłożony w dolinie Oybin. Klasztor, będący obecnie tzw. trwałą ruiną, zyskał sporą popularność w XIX w. w epoce romantyzmu. W szczególności widowiskowe i nieco mroczne ruiny stały się inspiracją dla niemieckiego malarza Caspara Davida Friedricha, który uwiecznił je na kilku swoich obrazach.

Zdjęcia: Oybin, Góry Żytawskie, Klasztorne okna, NIEMCY
Oybin, Góry Żytawskie, Klasztorne okna, NIEMCY


Tuż obok ruin klasztoru ulokowany jest niewielki, bardzo malowniczy cmentarzyk. Nieco dalej zaś znajduje się budynek pełniący obecnie funkcję restauracji.
Wokół góry wytyczony jest niedługi szlak spacerowy. Idąc nim można podziwiać wyrastające wprost ze skał klasztorne mury, a także chłonąć panoramę miasteczka. Na górze Oybin znajduje się również reklamowana camera obscura, niestety podczas naszego pobytu była nieczynna.
W sezonie w kurorcie organizowane są różnego rodzaju płatne przedstawienia. My wzięliśmy
udział w "wieczorze romantycznym". Mini koncert organowy w kościele górskim, występ chóru w ruinach klasztoru, degustacja wina, a także sama możliwość przebywania wieczorową porą wśród majestatycznych ruin – to wszystko wywarło na nas niezatarte wrażenie.
Warto poświęcić też nieco czasu na spacer po samym miasteczku. Wśród zadbanej, często starej zabudowy w oczy rzucają się moje ulubione domy przysłupowe. Duże lub małe, o różnych kolorach, pokryte często murem pruskim – wywołują zawsze mój nieprzemijający zachwyt. Oglądając je warto zwrócić uwagę na wyraźne rozdzielenie części mieszkalnej (drewnianej) od gospodarczej (murowanej).

Zdjęcia: Oybin, Góry Żytawskie, Dom przysłupowy, NIEMCY
Oybin, Góry Żytawskie, Dom przysłupowy, NIEMCY


Niedaleko Oybina, przy drodze do miejscowości Lückendorf, wyrastają z ziemi olbrzymie kamienne kielichy o ceglastej barwie. Te bajkowe formy skalne o kształcie kielichów bądź grzybów przyciągają rzesze turystów, zafascynowanych ich monumentalną urodą.

Zdjęcia: Oybin, Góry Żytawskie, Kamienne kielichy, NIEMCY
Oybin, Góry Żytawskie, Kamienne kielichy, NIEMCY
JONSDORF
Gdzie zakonnice mają swoje skały? A motyle swój dom? Tak, chodzi o Jonsdorf oddalony o kilka kilometrów od kurortu Oybin. Może Jonsdorf nie posiada tak spektakularnych zabytków jak Oybin , ale za to domów przysłupowych jakby tu nieco więcej...

Zdjęcia: Jonsdorf, Góry Żytawskie, Dom przysłupowy w Jonsdorf, NIEMCY
Jonsdorf, Góry Żytawskie, Dom przysłupowy w Jonsdorf, NIEMCY


Po krótkim spacerze proponuję wyjście w góry. Na początek – Skały Zakonnic. Ostre i najeżone z dołu wyglądają dość groźnie. Wiedzie do nich malownicza droga, najpierw przez las, a potem wąskim korytarzem wśród wysokich skalnych ścian. W podzięce za trudy wspinaczki czeka na nas nagroda – platforma widokowa. Pokonujemy jeszcze kilka schodków, niewielki mostek i możemy podziwiać przepiękną panoramę Jonsdorfu i otaczających go wzgórz.

Zdjęcia: Jonsdorf, Góry Żytawskie, Jonsdorf - Skały Zakonnic, NIEMCY
Jonsdorf, Góry Żytawskie, Jonsdorf - Skały Zakonnic, NIEMCY


Zdjęcia: Jonsdorf, Góry Żytawskie, Jonsdorf - panorama miasta ze Skał Zakonnic, NIEMCY
Jonsdorf, Góry Żytawskie, Jonsdorf - panorama miasta ze Skał Zakonnic, NIEMCY


Na górze znajduje się przytulone do skał schronisko wraz z restauracją, ale my nie skorzystaliśmy z jego usług. Po krótkim odpoczynku w miasteczku udaliśmy się na drugą, nieco dłuższą, wycieczkę górską tego dnia. Tym razem celem było skalne miasto, a trasę jak zwykle zaplanowaliśmy w formie pętli – umożliwia to obejrzenie maksymalnej ilości atrakcji w ciągu jednej wycieczki.
Wędrówka po kamiennym mieście okazała się bardzo udana. Punkty widokowe, fantazyjne formacje skalne (m.in. Organy, Lew, Bernardyn), kamienne schody, wąskie przejścia – to wszystko dostarczyło sporo wrażeń. Natrafiliśmy nawet na dawny kamieniołom, w którym przez kilkaset lat pozyskiwano piaskowiec przeznaczony do wyrobu kół młyńskich. Tylko jedna uwaga – weźcie ze sobą mapę ! Tutejsze oznakowanie szlaków pozostawia moim zdaniem wiele do życzenia.

Zdjęcia: Jonsdorf, Góry Żytawskie, Widok ze skalnego miasta, NIEMCY
Jonsdorf, Góry Żytawskie, Widok ze skalnego miasta, NIEMCY


Po górskich wędrówkach proponuję odpoczynek w Domu Motyli znajdującym się na przedmieściach Jonsdorfu. W dużej hali obsadzonej tropikalną roślinnością można podziwiać kilkaset wolno latających egzotycznych motyli. Są też żółwie oraz akwaria z rybkami i wężami.LÜCKENDORF
W kurorcie Lückendorf spędziliśmy tylko kilka godzin już podczas drogi powrotnej do domu. Ta położona przy granicy czeskiej miejscowość szczyci się wyjątkowo czystym powietrzem. Otoczona jest pofałdowanymi łąkami dzięki czemu panorama okolicy jest wyjątkowo rozległa. Turystów tu dużo mniej, panuje trochę senna atmosfera.

Zdjęcia: Lückendorf, Góry Żytawskie, Lückendorf - panorama, NIEMCY
Lückendorf, Góry Żytawskie, Lückendorf - panorama, NIEMCY


W miejscach, które opisałem jest spory wybór niedrogich punktów gastronomicznych, w których można skosztować miejscowych specjałów (kiełbaski, sznycle i sałatki ziemniaczane za każdym razem inaczej smakujące). W Lückendorfie skorzystaliśmy jednak, trochę przypadkiem, z usług lokalnej restauracji. Natrafiliśmy w niej na tzw. menu sezonowe, a w nim na przebogaty wybór dań ze szparagami w roli głównej. Powiem Wam jedno – jeżeli będziecie w Niemczech wiosną, to koniecznie spróbujcie dań ze szparagów. Niemcy potrafią przyrządzać te warzywa naprawdę na wiele smakowitych sposobów...
Mam nadzieję, że ten krótki tekst będzie zachętą do odwiedzenia regionu Gór Żytawskich. Jego bliskość oraz bogata baza turystyczna sprawiają, że wyjazd tam nie jest skomplikowaną operacją logistyczną. Warto wybrać się nawet na weekend. Nagromadzenie różnorodnych atrakcji historyczno-przyrodniczych na niewielkim obszarze umożliwi każdemu interesujące spędzenie czasu.

Zdjęcia

NIEMCY / Góry Żytawskie / Żytawa / Ratusz w ŻytawieNIEMCY / Góry Żytawskie / Żytawa / Żytawa - rynekNIEMCY / Góry Żytawskie / Źytawa / Dzielnica Pop-Art w ŻytawieNIEMCY / Góry Żytawskie / Oybin / Góra OybinNIEMCY / Góry Żytawskie / Oybin / OybinNIEMCY / Góry Żytawskie / Oybin / Ruiny klasztoru i zamku na górze OybinNIEMCY / Góry Żytawskie / Oybin / Klasztorne oknaNIEMCY / Góry Żytawskie / Oybin / Dom przysłupowyNIEMCY / Góry Żytawskie / Oybin / Kamienne kielichyNIEMCY / Góry Żytawskie / Jonsdorf / Dom przysłupowy w JonsdorfNIEMCY / Góry Żytawskie / Jonsdorf / Jonsdorf - Skały ZakonnicNIEMCY / Góry Żytawskie / Jonsdorf / Jonsdorf - panorama miasta ze Skał ZakonnicNIEMCY / Góry Żytawskie / Jonsdorf / Widok ze skalnego miastaNIEMCY / Góry Żytawskie / Lückendorf / Lückendorf - panorama

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl