Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Podróż do USA. Czy wiza jest potrzebna? > USA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
artykuły partnerskie

Zdjęcie USA / --- / --- / Nowy JorkJakie korzyści daje Polakom członkostwo naszego kraju w amerykańskim programie bezwizowym? Czy wyrobienie wizy nadal jest konieczne lub przydatne?

W 2019 współczynnik odrzuconych wniosków o wizę do USA dla Polski spadł poniżej 3 procent, co dla amerykańskiej administracji było sygnałem do dopuszczenia naszego kraju do udziału w programie ruchu bezwizowego Visa Waiver Program. Dołączyliśmy tym samym do takich państw jak Francja, Japonia, Czechy, Australia, Hiszpania, Wielka Brytania, Grecja, Chile czy Korea Południowa. Wielu z nas opacznie odebrało jednak decyzję USA i stwierdziło, że od 11 listopada 2019 wiza do Stanów nie jest już konieczna.

To niestety nie do końca prawda, a zniesienie wiz to tylko slogan używany przez media. Visa Waiver Program nie jest bowiem odpowiednikiem Strefy Schengen, a obywatele innych państw nadal nie mają pełnej swobody w podróżowaniu i osiedlaniu się w USA. Wybierając się za ocean nie mamy też pewności, że na pewno uda nam się przekroczyć amerykańską granicę.

Bez wizy do USA - co się zmieniłoZacznijmy od tego, że wyjazd bez wizy do USA możliwy jest tylko wtedy, jeśli planujemy podróż w celach turystycznych i biznesowych. Program VWP zakłada również ograniczenie czasu trwania wyjazdu, który nie może być dłuższy niż 90 dni. Mimo tego informacja o dołączeniu do niego naszego kraju dla wielu osób na pewno okazała się świetną wiadomością.

Powody, by ucieszyć się z częściowego zniesienia wiz do USA są przynajmniej dwa. Pierwszy z nich to spore ułatwienia w formalnościach. Uzyskanie wizy do Stanów Zjednoczonych wiąże się ze złożeniem elektronicznego wniosku wizowego (wypełnienie rozbudowanego formularza może zająć nawet 2-3 godziny) oraz koniecznością osobistego spotkania z konsulem USA w Warszawie lub Krakowie. Osoby, które podróżują do USA w ramach ruchu bezwizowego nie muszą już tego robić - wystarczy, że na co najmniej 72 godziny przed odlotem zarejestrują swój wyjazd w internetowym systemie ESTA i w ten sposób uzyskają zgodę na podróż. Jeśli jednak decyzja w systemie ESTA będzie odmowna konieczne będzie ubieganie się o "tradycyjną" wizę turystyczną (lub biznesową).

Drugie ułatwienie to znacznie niższe koszty. Wyrobienie wizy turystycznej/biznesowej to wydatek w wysokości 160 dolarów (opłatę wnosi się w polskich złotych). Osoby spoza Krakowa i Warszawy muszą do tej kwoty doliczyć także koszty związane z przybyciem na rozmowę w konsulacie/ambasadzie. Rejestracja w systemie ESTA to koszt 14 dolarów, różnicę widać więc gołym okiem.

To wszystko nie oznacza jednak, że wiza do USA dla turystów i biznesmenów od listopada 2019 będzie już zbędna. Warto pamiętać, że wybierając się do Stanów nie mamy pewności, że rzeczywiście uda nam się wjechać do tego kraju. Ostateczną decyzję podejmuje amerykański urzędnik imigracyjny pracujący na lotnisku, który może odmówić wstępu, jeśli stwierdzi, że nasza obecność zagraża bezpieczeństwu USA albo jest niezgodna z prawdziwym celem podróży (bo np. nabierze podejrzeń, że dana osoba chce w USA podjąć pracę). Tego ryzyka wiza wprawdzie nie niweluje, ale na pewno znacząco je zmniejsza, dając urzędnikowi sygnał, że wjeżdżający jest osobą zweryfikowaną przed odpowiednie organy.

Więcej informacji na temat ruchu bezwizowego oraz ubiegania się o wizę do USA można znaleźć na stronie WizaOnline.org.

Kto nie może podróżować do USA bez wizyNie zapominajmy też, że członkostwo w VWP nie obejmuje wszystkich Polaków. Obowiązek wyrobienia wizy do USA mają między innymi osoby, które:

- chcą wyjechać do USA na dłużej niż 90 dni,
- chcą wyjechać do USA np. w celu podjęcia nauki bądź pracy (należy uzyskać wizę odpowiedniej kategorii),
- były kiedykolwiek karane lub aresztowane,
- w ostatnich pięciu latach odwiedziły Iran, Irak, Sudan, Syrię, Libię, Jemen, Somalię lub Koreę Północną,
- mają obywatelstwo któregoś z ww. krajów (obok polskiego),
- wcześniej były deportowane ze Stanów lub odmówiono im wjazdu.


Zdjęcie: Unsplash.com

Zdjęcia

USA / --- / --- / Nowy Jork

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl