Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Słowacja - kraj pełen spokoju. > SłOWACJA


kasia114 kasia114 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SłOWACJA / brak / Mnichovsky Potok / Mleczna drogaJeśli ktoś nie ma zbyt długiego urlopu, a chciałby oderwać się od tłumów ludzi i codziennego zgiełku powinien odwiedzić pobliską Słowację, która ma naprawdę wiele do zaoferowania.

Wakacje 2006 roku spędziłam na Słowacji. Kwaterę mieliśmy w Mnichovskim Potoku koło Bardejova. Nasz ośrodek był umieszczony pośród pięknych gór i lasów. Jest to doskonałe miejsce na oderwanie się od cywilizacji pełne spokoju, z bogactwem ciekawych roślin i zwierząt. Mnie szczególnie przypadły do gustu poranne śpiewy ptaków oraz krótkie wypady nad pobliski, górski strumyk. Podczas jednego z takich spacerów spotkałam bardzo ciekawego, niebieskiego ślimaka pełzającego bez skorupki. Często chodziliśmy na pobliska polanę pełną mleczy wśród, których grasowały koniki polne. Generalnie Mnichovsky Potok jest dobrym miejscem wypadowym do zwiedzania tego regionu Słowacji.

Najbliższym miasteczkiem jest Bardejov. Zastanowiło mnie to, że pomimo sezonu turystycznego na rynku było bardzo mało ludzi. Odebrałam wrażenie jakby Słowacja była bardzo wyludnionym krajem. Bardejovska starówka jest godna obejrzenia ze względu na kolorowe, zabytkowe kamieniczki, które tworzą przyjemny klimat. Przy rynku stoi kościół z wieżą, z której można podziwiać panoramę całej okolicy. W tamtejszych restauracjach można zjeść bardzo dobry wyprażany ser z owczego mleka oraz smaczny kefir.

Często wybieraliśmy się na baseny w Bardejowskich Kupelach. Jest to uzdrowisko, w którym jest siedem źródeł wody mineralnej. Miałam okazję skosztować kilku z nich. Smakowała nawet nieźle lecz to zależy od gustu. Wracając zauważyliśmy dom leczniczy przed którym znajdował się pomnik upamiętniający przybycie do uzdrowiska Elżbiety Bawarskiej, żony Franciszka Józefa. W Bardejovskych Kupelach warto zobaczyć również skansen regionu Szarysz.

Następnego dnia odwiedziliśmy z kolei miasto Koszyce. Na rynku przed teatrem znajdowały się ciekawe, tańczące fontanny. Nazywane były tańczącymi ponieważ zostały ustawione tak że gdy zaczęła grać muzyka wybijały strumień wody w różne strony i zaczynały zapalać kolorowe reflektory. Pięknie to wyglądało. Warto zwiedzić też teatr, w którym można przymierzyć wiele strojów i zrobić sobie w nich zdjęcia. Spodobał mi się również stary tramwaj, który stanowił ciekawą atrakcję turystyczną. Sklepy były ustawione równo obok siebie przylegając ścianami nie było w nich niestety zbyt tanio.

Słowacja może nie jest zbyt egzotycznym dla nas krajem, ale biorąc pod uwagę, że jest to niedaleko od Polski, myślę że każdy powinien znaleźć choć kilka dni by go odwiedzić.

Zdjęcia

SłOWACJA / brak / Mnichovsky Potok / Mleczna droga

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl