Artykuły i relacje z podróży Globtroterówpokaż wszystkie artykuły

Kategoria: kraj:SłOWACJA

Liczba wyszukanych artykułów: 41

SłOWACJA / Orawa / . / Widok znad rzeki Orawa na Orawski Zamek
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 1148

Antoni Orawa (Orava) leży w północno-wschodniej części Słowacji przy granicy państwowej z Polską. Punkt graniczny w katastrze miejscowości Orawska Półgóra (Oravská Polhora) jest najdalej na północ wysuniętym punktem Słowacji. Oś regionu tworzy rzeka Orawa (Orava). https://slovakia.travel/pl/region-orawski-orava

inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki

macciej Samochodowa trasa objazdowa przez polskie góry, Słowację, Węgry i ciekawe miejsca w Czechach blisko polskiej granicy. Podróż po sąsiednich krajach w czasie pandemii koronawirusa.

inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki

SłOWACJA / Wysokie Tatry / Strbske pleso / W lustrze wody
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 2176

Antoni Amatorom górskich wędrówek, którzy zechcą nasycić wzrok przepięknymi widokami i utrwalić je w fotografii, polecam jednodniową wycieczkę ze Szczyrbskiego Plesa nad Hińczowe Stawy. Na pokonanie tej dość wygodnej trasy potrzebujemy 7-8 godzin. Do Szczyrbskiego Plesa (1315 m n.p.m.) dojedziemy kolejką elektryczną ze Starego Smokowca.

inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki

SłOWACJA / Spisz / Słowacki Raj - zielony szlak Sucha Bela / Kładki i drabinki
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 3749

Antoni Park Narodowy Słowacki Raj znajdujący się w północno-wschodniej części Rudaw powstał w 1988 roku. Jego naturalną wartością są szczególnej urody lasy iglaste i liściaste oraz typowe dla tego obszaru płaskowyże, głębokie kaniony, wąwozy, wodospady, krasowe jaskinie i podziemne groty, pełne naciekowych formacji skalnych oraz naturalnych, lodowych rzeźb.

inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki

AUSTRIA / Osttirol / Sudetendeutsche Hütte / Sudetendeutsche Hütte
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 3116

macciej Opis kilkudniowego wyjazdu sprzed kilku lat. Celem była szeroko rozumiana turystyka górska w wydaniu letnim.

inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia

SłOWACJA / Tatry / Dolina Cicha / W dolinie Cichej Liptowskiej
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 1533

macciej Mała relacja z niewielkiej wyprawy rowerowej, roboczo nazwanej Tour de Tatry.

inf.praktczne, zdjęcia

dookolaglobu.pl Tak więc Bałkany. Pewnie część z Was powie \"ja pierdAleksandrę, znowu! To już nie ma innych miejsc na świecie?\" Na co ja odpowiem, że są ;) A później sprawnie powrócę do opowieści...

inf.praktczne, zdjęcia, linki

SłOWACJA / Żilina / Rajecká Lesná  / Slovenský Betlehem (prawie, w pełnym wymiarze)
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 5870

Antoni Słowackie Betlejem (Slovenský Betlehem), jest arcydziełem sztuki rzeźbiarskiej, o wymiarach 8,5 m szerokości, 2,5 m głębokości i 3 m wysokości. Szopkę zbudowano z drewna lipowego w kolorze miodu. Z biblijnych scen jest tylko stajenka z Dzieciątkiem, przy którym czuwają Maryja i Józef http://betlehem.rajeckalesna.org/

zdjęcia, linki

PantarTeam Przedstawiamy kolejny patronat medialny Globtrotera! Grupa miłośników podróży ekstremalnych wdraża swój projekt w życie, a w ich planach na najbliższe lata znajdują się udziały w największych, międzynarodowych rajdach amatorskich na całym świecie.

inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, mapy, linki

SłOWACJA / Poprad / Tatrzańska Łomnica / Tatrzańska Łomnica, widok na pasmo Łomnicy
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 10624

Antoni Józef Nyka, autor przewodników po Tatrach, chociaż był miłośnikiem polskich gór, pisał: \"Słowackie Tatry Wysokie są znacznie rozleglejsze i pod wieloma względami atrakcyjniejsze. Tu wznoszą się wszystkie najwyższe wierzchołki, tu skupiają się najdziksze i najodludniejsze doliny, tu wreszcie bytuje większość wysokogórskiej zwierzyny\".

inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki

WĘGRY / Góry Tokajsko-Slańskie / Füzér / Zamek Füzér w węgierskiej części Zemplinu
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 3481

słonny Wyobraźcie sobie ponad stukilometrowe pasmo górskie z oszkalowanymi trasami i infrastrukturą dla turystów „namiotowych” praktycznie puste w samym środku sezonu letniego, położone w sercu Europy Środkowo-Wschodniej. Beskid Niski? Nie! Zachodnie Bieszczady? Nie! To coś czego jeszcze nie było!

inf.praktczne, zdjęcia

team-from.pl Balcanica Poland Team, czyli 2edycja wypraw Team-from.pl. Tym razem planujemy wyprawę na Bałkany. Nasze kombi przejadą 6000km w 14dni.

SłOWACJA / Szarysz / Bardejovske Kupele / Astoria
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 9805

Antoni Bardejov nazywane najbardziej gotyckim miastem Słowacji, jest jednym z najpiękniejszych miast europejskich. Od 2000 roku Bardejov(po polsku Bardiów) i jego kolorowa, wręcz bajkowa starówka, z ratuszem niczym chatka z piernika, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

inf.praktczne, zdjęcia, linki

SłOWACJA / KRAJ PRESZOWSKI / Bardejów / Pochmurny Bardejov
liczba komentarzy: 5

liczba odsłon: 10374

mayer Coraz więcej użytkowników Globtrotera dostrzega uroki Krynicy Górskiej. Tymczasem tuż obok znajduje się zabytkowe miasteczko, które sądząc po niewielkiej liczbie zdjęć tu opublikowanych – wydaje się być miejscem lekko zapomnianym lub nie odkrytym.

inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki

SłOWACJA / Żilina / Terchova / Pomnik Juraja Jánošíka
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 9494

Antoni Terchova dumna jest ze swego bohatera. Dziś licznie odwiedzane jest terchowskie Muzeum Juraja Janosika. Jego nazwiskiem nazywa się także między innymi ulubiony festiwal muzyki folklorystycznej Dni Janosika (Jánošikove dni), który corocznie odbywa się w miejscowości Terchowa. Nad miasteczkiem, na wzniesieniu na tle szczytów górskich, dumnie króluje monumentalny pomnik legendarnego bohatera Juraja Jánošíka, kapitana drużyny górskich zbójników.

inf.praktczne, zdjęcia, mapy, linki

SłOWACJA / Żilina / Terchova / Pomnik Juraja Jánošíka nad miasteczkiem Terchova
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 7765

Antoni Krywańskie szczyty wznoszą się do 1600–1700 m n.p.m., a najwyższy – Wielki Fatrzański Krywań (Veľký Kriváň) – osiąga 1709 m n.p.m. Najbardziej charakterystyczny jest skalisty Veľký Rozsutec (1609 m n.p.m.) na północno-wschodnim krańcu pasma.

inf.praktczne, zdjęcia, mapy, linki

POLSKA / Podbeskidzie / Kozy kamieniołom / Tripowóz
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 5021

Tripowóz Wyprawa "Tripowóz jedzie na Zachód" to podróż grupy przyjaciół z Bielska-Białej po Europie w barwnym VW Transporterze T3. W artykule dowiesz się, jak zaczął się projekt Tripowóz i jak będzie wyglądała nasza wyprawa.

droga na miejsce, zdjęcia

SłOWACJA / Koszyce / Rynek w Koszycach / Katedra Św. Elżbiety (nocą)
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 3136

Antoni 250 – tysięczne Koszyce, drugie pod względem liczby ludności miasto Słowacji, jest w tym roku Europejską Stolicą Kultury. Jej oficjalna inauguracja odbyła się 20 stycznia br. i potrwa do 13 grudnia 2013roku.

inf.praktczne, zdjęcia, mapy, linki

Kaukaz i Bliski Wschód rowerem. Całość relacji z podróży jak i mnóstwo zdjęć, filmów i przydatnych informacji znajdziecie na moim blogu: http://kolemsietoczy.pl

inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, mapy, linki

ROSJA / - / plany / Logo wyprawy
liczba komentarzy: 4

liczba odsłon: 2938

Archeolodzy_i_Sztuka Jak zorganizować wyprawę przez pół świata? Można tworzyć miliony planów i projektów, a ostatecznie i tak wyjdzie inaczej. Ale chyba nie najgorzej. Oto krótka relacja o naszych przygotowaniach.

inf.praktczne, zdjęcia, linki

Freeco 2013 Natalia, Mateusz, Waldek i Janek. Przygotowujemy się do wyruszenia w wyprawę po bezdrożach Azji. Podczas podróży będziemy starali się rozpowszechniać i uczyć od innych prostych i ekologicznych rozwiązań w budownictwie i codziennym życiu. Chcemy uczyć się wspólnego działania nie opierając go na majątkowych korzyściach lecz czerpać radość ze wspólnego tworzenia. Przemierzając różnorodne kraje czerpać z mądrości i doświadczeń rozmaitych kultur. Poznawać i uczestniczyć w życiu zwykłych ludzi.

inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, mapy, linki

WĘGRY / Miszkolc / Tapolca / Termy
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 26557

igebski Podczas pobytu w sanatorium "Nauczyciel" w Szczawnicy miałem okazję odbyć wiele wycieczek, zarówno po malowniczych Pieninach, jak i dalej połozonych terenach, np. na Węgrzech czy Słowacji.

inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia

UKRAINA / Ukraina okolice VELIKIJ BIERZNYJ / Ukraina okolice VELIKIJ BIERZNYJ / Ukraina okolice VELIKIJ BIERZNYJ
liczba komentarzy: 3

liczba odsłon: 2069

benbm To opis wyprawy rowerem 7,5 tyś km

Bałkany na motocyklu Plan na wakacje: Bałkany na motocyklu. Może to nie koniec świata, ale na naszą pierwszą wyprawę motocyklową zupełnie wystarczy.

zdjęcia, mapy, linki

SkuBany Mówi się, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Muszę w pełnić zgodzić się z tym stwierdzeniem, bo po zeszłorocznych wojażach starym golfem teraz przyszła pora na podróż motorowerem na Bałkany.

zdjęcia, linki

SZARPANINA_2012 Spółka-córka wyprawy SZARPANINA 2012 prezentuje najnowszą multimedialną grę komputerową w czasie rzeczywistym (a przestrzeni nieco nierzeczywistej) pt. ZMARZNĄĆ W CHORWACJI Przed wyprawą SZARPANINA 2012. Geneza pomysłu, czyli motocyklem po Bałkanach (2009). Ilość graczy: 3 (Borsuk, Glaca, Sowizdrzał) Czas trwania: 6 dni (wrzesień 2009) Wymagania sprzętowe: Honda Deauville 700, Yamaha TDM 850, Yamaha FZS 600 Urządzenia peryferyjne: jeden GPS, jeden aparat 12 Mpx, dwie mapy (w tym jedna Krakowa), trzy mózgi (poziom wykorzystania ok. 10-40%), dużo chęci i wiary, głównie w siebie nawzajem. Urządzenia pamięci masowej: torby i plecaki przywiązane do siodeł, gdzieniegdzie kufry i torby na zbiorniki. Gadżety: namioty, śpiwory, palniki i butle z gazem, żywność zabrana z Polski.

droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia

StaryGolf Czwórka przyjaciół. Razem przetestowali się już rok temu w podróży do Chorwacji, Teraz chcą czegoś więcej. Wspólnie realizują projekt, który pozwoli im zwiedzić niemal całą Europę Zachodnią. Bohaterem wycieczki jest jednak tytułowy VW Golf, który musi zawieźć ich do celu.

zdjęcia, mapy, linki

SłOWACJA / Wysokie Tatry / Tatrzańska Łomnica / Ach te mgły ;)
liczba komentarzy: 2

liczba odsłon: 6328

tkos Kolejne ferie zimowe, jako amatorzy narciarstwa, postanowiliśmy spędzić na szusowaniu w górach. Małą zaprawę jak zwykle zrobiliśmy sobie w kilka weekendów na świętokrzyskich stokach, by nie pękać potem na dłuższych i trudniejszych trasach. Ze względu na ograniczenia urlopowe musieliśmy się wyrobić w 7 dni, więc wybór padł znów na pobliską Słowację, gdzie z Kielc można dojechać w kilka godzin. Rok wcześniej szusowaliśmy w Centrum Jasna koło Liptovskego Mikulasa, ze świetną infrastrukturą i atrakcjami nie tylko dla narciarzy, ale ciekawi nowych miejsc tym razem wybraliśmy pobyt w Wysokich Tatrach.

inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki

SłOWACJA / Zachodnie Tatry / Litptovsky Mikulas / Zachodnie Tatry
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 7341

kasia114 Słowacja to istny raj dla narciarzy. Nie ma kolejek do wyciągów, mnóstwo tras zjazdowych. Ja miałam ostatnio okazję poszusować w Niskich Tatrach, a dokładniej w Centrum narciarskim Jasna niedaleko Litptovskego Mikulasa.

inf.praktczne, zdjęcia

SłOWACJA / Żyliński Kraj / Demanovska Jaskinia / Demanovska Jaskinia 10
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 23234

tkos Zima na Słowacji to nie tylko jazda na nartach, ale także okazja do kąpieli w basenach termalnych i zwiedzania jaskiń, z których ten kraj słynie w Europie.

inf.praktczne, zdjęcia, linki

SłOWACJA / brak / Mnichovsky Potok / Mleczna droga
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 3179

kasia114 Jeśli ktoś nie ma zbyt długiego urlopu, a chciałby oderwać się od tłumów ludzi i codziennego zgiełku powinien odwiedzić pobliską Słowację, która ma naprawdę wiele do zaoferowania.

SłOWACJA / brak / TATRY WYSOKIE / DROGA NA GERLACH
liczba komentarzy: 4

liczba odsłon: 30944

radek_lew1 Gerlach - najwyższy szczyt Tatr położony 2655 m. n.p.m. obiekt zainteresowań wielu wspinaczy i podróżników zainteresował i nas. Niniejszy artykuł zawiera relację z wyprawy, nasze odczucia i wrażenia a także wskazówki dla osób chcących zdobyć ten szczyt.

inf.praktczne, zdjęcia

SłOWACJA / Góry Choczańskie / Słowacja / Krajobraz 1
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 2622

Karolbe Wycieczka w Góry Choczańskie z tuchowskim PTTK.

zdjęcia, linki

AUSTRIA / Wiedeń / Schonbrunn / Cesarska toaleta
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 4484

igebski Wycieczka do Wiednia, po drodze zwiedzanie jaskini w Morawskim Krasie. Zakwaterowanie w Bratysławie. Maj 2002.

inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia

SłOWACJA / brak / Niskie Tatry /
liczba komentarzy: 1

liczba odsłon: 3261

zielonooka Autostopowo - piesza podróż w Niskie Tatry.

inf.praktczne, zdjęcia, linki

liczba komentarzy: 5

liczba odsłon: 10576

m83mariusz Był maj, kiedy do głowy wpadł mi pomysł na kolejną wyprawę rowerową. Celem głównym okazała się Bułgaria a tak właściwie to dwa najwyższe szczyty gór Riła i Pirin. Jeśli starczyłoby pieniędzy to miałbym dojechać do Stambułu. Zaczęło się szukanie towarzyszy podróży, sponsorów, przygotowywanie sprzętu a przede wszystkim formy fizycznej. Tygodniowo przejeżdżałem około 250km 3 razy w tygodniu. Tereny dookoła świetnie nadają się na treningi wytrzymałościowe i siłowe. Dwa tygodnie przed wyjazdem zachorowałem na anginę. Na szczęście wystarczył tydzień abym z tego wyszedł, ale niestety byłem osłabiony. Tydzień przed wyjazdem nie miałem ekipy, więc rozważałem samotną podróż. Zdecydowałem jednak, że zamieszczę ogłoszenie na serwisie internetowym globtroter.pl ogłoszenie o poszukiwaniu współtowarzysza podróży. I otrzymałem wiadomość od Joli, która była doświadczoną podróżniczką jednak nigdy nie wyruszyła na rowerze w dalsze rejony niż okolice miasta Świecie czy Toruń. Po wymianie maili umówiliśmy się na starcie wyprawy, czyli 23 lipca na Rynku Głównym w Krakowie o godzinie 7 rano.

SłOWACJA / Słowacja / Słowacja / Krajobraz
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 15933

Sebobike 25 dni trwała wycieczka przez trzy niesamowite stolice, w trakcie której przejechaliśmy 2300 km. Wyruszyliśmy 2.08.05, a wróciliśmy 26.08.05. Cały czas towarzyszyła nam zmienna pogoda. Ta podróż okazała się sprawdzianem naszych sił i wielką inspiracją do dalszych wypadów.

"Nie warto rezygnować z przygody, bo cóż nam pozostanie na starość, jak nie wspomnienia"

inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki

grzewor prezentujemy dalszy ciąg relacji Grzegorza Worony z podróży po Europie Środkowo-Wschodniej

inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia

grzewor Będąc dzieckiem wymyśliłem niesamowitą podróż. Nie znając problemów z wizami, zamkniętymi granicami i przede wszystkim kosztami chciałem przejechać autostopem przez Europę do Maroka, dalej brzegiem morza Śródziemnego przez Egipt do Turcji i z powrotem do domu, do Polski. Trasą, przez kraje wtedy dla mnie dzikie i tajemnicze, z innymi kulturami, religiami czy nawet kolorem skóry mieszkańców. Miałem atlas i mapy więc plan był gotowy. Wiedziałem ile kilometrów mam do przejechania w każdym z państw. Miałem też namiot i karimatę a przede wszystkim dużo wolnego czasu w okresie wakacji.
Rzeczywistość okazała się bardziej brutalna. Nie wszystkie granice były otwarte, do wielu potrzeba kosztownych wiz i raczej autostopem trudno by było je przejechać a na pociągi czy autobusy nie było mnie stać. Plan został odroczony.
Wyprawa którą odbyłem latem 2004 roku jest drugą częścią (pierwsza część to kawałek Afryki - Egipt) realizacji trasy z młodzieńczych lat, kolejne etapy czekają .........
........marzenia o ile są silne wcześniej czy później się spełniają ............

inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia

SłOWACJA / Słowacki Raj / Dobsynska Jaskinia Lodowa / Jaskinia pełna lodu
liczba komentarzy: 4

liczba odsłon: 32806

OVAD Spisz jest urzekającym miejscem na letni urlop. Turysta znajdzie tutaj wiele atrakcji i unikalnych miejsc, które sprawią, że nawet kilkunastodniowy pobyt w tym regionie może nie wystarczyć na poznanie wszystkich jego atrakcji.

inf.praktczne, zdjęcia

Krótkie statystyki:

Liczba artykułów w bazie: 2720, Łączna liczba odwiedzin: 14016434X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl