Forum dyskusyjne

Wróciłam właśnie z Czarnogóry pytajcie

kategoria podróże po świecie

gogusia359 dołączył
02.06.2015

gogusia359 10:34 | 12.08.2015

Witam, właśnie wróciłam z urlopu z Czarnogóry (Budva) jeżeli macie jakieś pytania z chęcią odpowiem:) Byłąm w kilku miejscach więc może coś pomogę:)

Marianooo369 dołączył
18.08.2015

Marianooo369 00:07 | 18.08.2015

Wybieramy się z dziewczyną do Czarnogóry we wrześniu - nasza pierwsza wyprawa na Bałkany. Chciałbym zapytać jakie są koszty wyżywienia, zarówno produktów żywnościowych jak i jedzenia "na mieście"? Mamy propozycję wyżywienia HB w cenie 85E/os. Zastanawiamy się co jest bardziej opłacalne.

Mizuki dołączył
20.03.2014

Mizuki 22:25 | 20.08.2015

Marianooo369 to zależy co wolisz czy lubisz jedzenie hotelowe lub w pensjonacie czy kosztowanie dań i jednak stołowanie się na mieście.
Dla mnie kuchnia bardzo ciężka, frytki tłuste. Ryby smaczne, ale tylko tyle.
W Czarnogórze tanio to już było i jak podróżuje po świecie zauważam jedną zależność ceny ulagają globalizacji i w różnych zakątkach świata się wyrównują.
Ceny w restauracjach kształtują się na poziomie 6€ sałatka, 7 - 8€ pizza, 8, 8.5 € danie mięsne z frytkami, od 8€ cena za rybę ale to zależy od dodatków. W sumie na 2 osoby obiad z piwami wychodził 20€ do 30€. Dania są naprawdę duże, wzięliśmy się na sposób i zamawialiśmy 1 sałatkę i danie mięsne... składające się np. z 2szt. pljeskavic i 8 szt. Čevapi.
Ceny piwa są tak różne że wstyd się przyznać , ale zaczęliśmy oceanic knajpe po wartości piwa. Im lepsza restauracja tym piwo było tańsze! Przykład u nas na małej wiejskiej plazy w Rezevici chmielowy trunek 0.33 koszt 3€, a w niedalekim Petrovac przy samej promenadzie lane z kija 2€...kawa chociaż na Bałkanach preferują robustę bardzo dobra, mocna i uwaga słodka cena od 1.5€ do 3€. Lody gałka od 0.63€ do 1€. To zalezy czy wycierane czy z łopatki.

gogusia359 dołączył
02.06.2015

gogusia359 12:07 | 21.08.2015

Witam, przepraszam za tak długi czas oczekiwania ale miałam problem z internetem...pytanie pierwsze na ile dni jedziecie? I czy to będzie szwedzki stół czy z góry narzucone co macie jeść? Ceny są różne zależy też do jakiej miejscowość jedziecie? Wiadomo że Budva jest droższa niż Ulcinj. Ja przedstawię ceny w Budvie i bliskich okolicach. My na początku mieliśmy również wykupić wyżywienie ale później stwierdziliśmy że wykupimy tylko śniadania a w drodze zrezygowalismy i ze śniadań ;) i to był dobry pomysł...na każdym kroku są restauracje, sklepy punkty z fast food-ami czy piekarnie...my wybraliśmy piekarnie. Za 3 -4 euro najedzone były dwie osoby ;) w piekarni np burek tłusty ale bardzo smyczy polecam 1,5 euro porcja pizzy zależy ale od 1 do 2 euro. Typu hot- dog czy bułka z szynka i serem po 1 euro w dół. Kawa jakieś 1-1,50 euro. W restauracjach różnie ceny ale zaczynają się od 3 euro typu omlet z 3 jakiej naleśniki itp. U nas jakoś wychodziło 5 euro na osobę przy wykupieniu śniadań więc 10 na dwie osoby a my wydawalismy jakieś 3-4 więc jak dla mnie nie opłaca się w szczególności ze nie zawsze podasuje i może nie będziecie mieli wyboru tylko z góry narzucone. Obiady na 2 osoby z piwem oraz salatka i napiwkiem wychodziły nas 20-23 euro. Jak znajdę zdjęcie karty tam gdzie byliśmy to wrzucę byście popatrzyli przykładowe ceny. Tam piwo 1,5 euro butelkowe Niksicko. Obiad od 5 euro w górę...dość spore porcję. My np mięsna ucztę czyli 0,5 kg mięsa grilowanego (spore kawałki pljeskavica, Cevapi, kiełbaski małe coś jak biała kiełbasa ale na ostro kawałek kartkówki piersi z kury i schab do tego dają zawsze frytki. My jeszcze kupowalisny na spółkę sałatkę i za to 8 obiad 2 sałata a np drugie danie to zazwyczaj ja brałam mniejsze (bo mięsna ucztę nie idzie przejść...) to np grilowana pierś z kury czy jakieś inne mięso to tak średnio 6 euro. Kupowałam dania że słowem kebab i szczerze powiem nie wiem co u nich to oznacza ;) za każdym razem dostawałam coś innego ;) jeżeli chcecie zjeść kebab jak jesteśmy do tego przyzwyczajeni w Polsce to trzeba szukać słowa Gyros;) ceny bliżej wody droższe niż dalej ale my mieliśmy do morza z 0,5km i było dość tanio na promenadzie było drożej. Na fast-foodach różnica 0,50-1 euro w restauracjach to od 2 euro różnica my raczej na obrzeżach jadalismy a tylko na promenadzie pilismy drinki (od 4,5 euro i chyba bez alkoholu) desery lodowe (od 4 euro) polecam w Petrovac-u bo tam za 4 euro deserem najadlam się był ogromny ;) piwa od 1,5 euro ale raczej cena 3 euro. Na plażach głównych w Budvie nie bywalismy długo raczej chwilę i leżaków nie wykupowalismy ale ceny od 6 euro ale to trzeba być z samego rana by zdarzyć wykupić blisko wody. Kukurydza to koszt 1 z wody a 1,5 z grilla, woda przy morzu sporo droższa nawet 1,5 euro drożej więc lepiej kupić w sklepie kawałek dalej. Gyros koszt od 2,5 do 3 euro kawałek pizzy na promenadzie 2 euro w piekarniach 1-1,5. Hamburger i podobne tego typu fasty 1,5-2 euro ale są mega ogromne a mięsko grube i tłuste plejskavica. Co fajne wybierasz sobie co chcesz mieć w środku a czasami nawet dają tylko bułkę i mięso i sam nakładasz ile i czego chcesz ;) owoce morza drogie ryby więcej niż mięso. Polecam wybrać się na targ jak skończy się kasa ;) tam trzeba próbować ludzie dosłownie przepychaja się byś tylko spróbował ich wyrobów i nie ma przekazu kupować...tylko próbuj głodny nie wyjdziesz ;) my trafiliśmy na Pana z winem i rakija mówił po polsku nazwy owoców z jakich są zrobione. Lał po pół kieliszka na głowę by próbować i kupiliśmy super rakije miodowa oraz wino;) szczerze powiem ze wyszłam z targu najedzona i napita ;) do Baru i starego baru to ceny porównywalne jak w Budvie tak samo w Kotorze. Poruszalismy się autobusami ceny biletów różne od 1,5 euro do 5 płaciłem zależy gdzie ale na rozkładać pisze lub na dworcu. Toalety 0,50. Taxi wodne na wyspę Sv. Nikola 3 euro w obie strony ale nie nastawienie się najedzone tam bo tam zapłacicie dwa razy drożej jak zobaczyłam ceny to przerazilam się...piwo tam kosztuje 3 euro i tylko to zamówiliśmy...leżaki komplet 10 euro opłaca się być tam koło 10 to będzie sporo miejsc i można wybrać przy morzu i z najlepszym widokiem ;) dla chętnych mogę na mapie wskazać skąd dokładnie odpływaja. Polecam pojechać na wyspę Sv. Stefana (1,5 lub 2 euro mogę wskazać skąd odjeżdżają oraz dla chętnych) a w drugą stronę zrobić sobie spacer ;) koło Stefana jest czysciej i jak byłam koło 10 to było pusto dla lubiących plażę nudystyczne jest w bliskiej odległości ;) od wyspy patrząc na wprost trzeba się kierować w lewo aż do skalk gdzie się niby kończy plaza trzeba przejść przez wodę kawałek PR z y skałach jest na tyle płytko że sięga gdzieś na 1,50 m ;) powrót niee zawsze jest wybrzeżem trzeba czasami przejść chodnikiem ale można wiele plaż odwiedzić przedewszystkim bardziej czystych niż w Budvie. Jak ktoś jest chętny mogę na mapie wyznaczyć jak przejść że Stefana do Budvy bo czasami musieliśmy się wracać bo nie było przejścia. Kilka godzin zatrzymując się po drodze na schłodzone spowodowało że trochę nas przypieko dlatego balsam i kapelusz to podstawa. Na plaży Mogren była późnym popołudniem więc jakie tam ceny były nie wiem podobno Mogren II jest płatne 1 euro nie wiem tam za nic nie płaciłam a był spokój mało ludzi po 17 więc jak szukacie spokoju późnym popołudniem to tam jest ok bo miejska plaza jeszcze jest zapelniona. Na plażę jaz trsteno i ploce jest w jedna stronę na jaz 1,50 a na dwie pozostałe 3 rozkład mogę wrzucić dla chętnych...radzę sprawdzić powrót bo my jak przeszliśmy na przystanek w Ploce to trzeba byli czekać 2 godz ale pana zapytaliśmy gdzie się zamawia taxi to kobieta sobie dorabiala i za 10 euro nas przywiozła do Budvy ;) ceny na tych plażach to piwo 2,50-3 euro jedzenie też droższe. Polecam na Ploce drink bar ;) drinki od 4,5 euro stoji się przy parasolu ze stolikiem w basenie ;) fajna sprawa ;) komplet leżaków 10 euro. Nie korzystałam z wycieczek fakultatywnych uważam że samemu można taniej zorganizować...jedynie co wykupilismy to rejs z Budvy do Petrovac od 10,30 do 16 w tym 3 przystanki pierwszy niedaleko plaży tylko można nie mieliśmy dostępu do ładu wszyscy wyskakiwali z łodzi tylko dla tych co umiałam pływać...później Petrovac diw godz na zwiedzanie i powrót na Sv. Nikola w koło i kąpiel też bez dostępu lądu i powrót do Budvy cena 12 euro. Ogólnie jest drożej niż w Polsce może w tych mniejszych kurortach i bliżej Albanii taniej ale w Budva jest droga lecz tańsza niż Chorwacja czy Grecja więc i tak jest taniej ;) ja będąc 10 dni z podróżami wydaliśmy 480 euro z 580 więc 100 nam zostało...jakoś bardzo nie oszczedzalismy ale też nie byliśmy mocno rozrzutni. Mam nadzieję że pomogłam ;)

Marianooo369 dołączył
18.08.2015

Marianooo369 10:33 | 26.08.2015

Ale masa informacji ;) Bardzo rozjaśniałaś nam sytuację. Generalnie to dania podobno wybierane z karty - jak to biuro określiło "w miejscowej tawernie". Miejscowość to Petrovac, i pokoje to będą studia z aneksem kuchennym więc chyba wyżywienie na własną rękę wygra.

chwilowo dołączył
31.08.2015

chwilowo 11:48 | 31.08.2015

To przyznam, że ceny nie powalają. Szwagier mnie namawia, że niby tak tanio i w ogóle, ale chyba nie jest tak pięknie jak mówi.

to ja dołączył
09.02.2015

to ja 14:39 | 31.08.2015

jest taniej niż w Chorwacji co nie znaczy że jest tanio.

Paliwo i jedzenie ceny jak u nas. Nawet nektarynki droższe niż u nas, za to dużo smaczniejsze. W knajpach nie byłem - tam miejscowi knajpy zamieniają w palarnię. Jeżeli chodzi o plaże to ogólny syf (południowa Czarnogóra), brudniej niż na dzikich plażach Chorwacji (piasek to mieszanka żwiru i petów a w wodzie różne rzeczy). Czyściej na plaży naturystów przy granicy z Albanią.

Ludzie mili i uczynni - jeśli chodzi o ludzi to czułem się lepiej niż w Chorwacji.

Mniej główne drogi nie dla każdego kierowcy - ale jeśli umiesz jeździć i hamować silnikiem nad przepaściami to polecam - widoki i emocje gwarantowane (szerokość tylko na jeden samochód).
Wbrew opinii uważam że Czarnogórcy może przepisów nie poważają, ale "jeżdżą życzliwie".

gogusia359 dołączył
02.06.2015

gogusia359 12:59 | 15.09.2015

2 godz byłam w Petrovac:) za dużo może nie powiem ale zauroczyło mnie to miejsce bardzo ładne widoki chociaż bardzo mała miejscowość. Plaża miejska jest brudna wiec polecam gdzies indziej. Z tego co pamietam było tam sporo miejsc gdzie można zjeść i miejsca z fast-foodami i ceny moze lekko nizsze niz w Budvie ale to przy plazy ale pewnie gdzies dalej od plaży jest taniej:) Mam chyba nawet fotke z cenami fast-foodow wiec jak uda mi sie to je wkleje ale nie wiem jak to zrobic;) Pozdrawiam

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl