/ / FINLANDIA > Finlandia- czy niezbędny jest test > Forum, porady, opinie i informacje w Globtroter.pl

Forum dyskusyjne


Finlandia- czy niezbędny jest test

kategoria podróże po świecie

Grazyna47 dołączył
11.12.2009

Grazyna47 17:48 | 22.11.2021

Hej, może ktoś będzie podróżował do Finlandii Ryanair 13 grudnia z Poznania?
Może ktoś był ostatnio.W jakimś artykule czytałam,że do Finlandii do jednego z tych nielicznych krajów nie jest wymagany test.Kupilam bilety bi jest,cze nie byłam w tym kraju u nie bardzo chce wydawać dodatkowych pieniędzy na testy a teraz czytając info na gov widzę że jednak są potrzebne,więc nie wiem,poczekam może coś się zmieni,bo obecne info jest do 28 listopada.
Jak ktoś coś wie to proszę o info.Pozdrawiam.


Piotr-Krk dołączył
16.01.2013

Piotr-Krk 20:15 | 22.11.2021

> a teraz czytając info na gov widzę że jednak są potrzebne,więc nie wiem,poczekam może coś się zmieni,bo obecne info jest do 28 listopada.


Masz na myśli stronę:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/finlandia ?

Mam gorącą prośbę do Ciebie. Zacytuj z tej strony fragment o testach i o certyfikatach.


szpak dołączył
07.08.2007

szpak 08:00 | 26.11.2021

Finlandia zniosła kontrole na granicach wewnętrznych, ale przyjezdnych obowiązują specjalne przepisy ustawy o chorobach zakaźnych.
Kontrole na granicach wewnętrznych nie są prowadzone. Ruch z krajów UE i Schengen do Finlandii jest dozwolony bez ograniczeń. Wjazd spoza EU/Schengen wymaga jednak nadal uzasadnienia – dotyczy to podróży m.in. z Rosji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych czy Turcji. Decyzje te mają obowiązywać do 28 listopada 2021 r.

Prawo wjazdu przysługuje w podróży z dowolnego państwa pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia o otrzymaniu pełnej serii szczepień zatwierdzoną szczepionką przeciw Covid-19 przy zastrzeżeniu, że ostatnia dawka została podana co najmniej 14 dni przed przyjazdem.

Chociaż jednak kontrole na granicach wewnętrznych zostały zniesione, wszystkie osoby przybywające do Finlandii obowiązują nadal wymogi i nakazy określone w ustawie o chorobach zakaźnych, a także instrukcje wydane przez przedstawicieli służby zdrowia.

Polska znajduje się obecnie na liście krajów wysokiego ryzyka.

Jeśli urodziła/eś się w roku 2005 lub wcześniej i przybyła/eś z kraju wysokiego ryzyka, przy wjeździe do Finlandii:

- Twoje zaświadczenia związane z COVID-19 mogą zostać sprawdzone,
- możesz zostać przetestowana/y pod kątem wirusa Covid-19

i Twoje dane kontaktowe mogą być gromadzone.

Przy wjeździe urzędnicy ochrony zdrowia mogą sprawdzić, czy posiadasz zaświadczenie o ujemnym wyniku testu na COVID-19, dowód potwierdzający zachorowanie i/lub zaświadczenie o szczepieniu. Mieszkańcy krajów UE mogą przedstawić certyfikat UE COVID-19.

Osoby z zaświadczeniem o przejściu szczepieniu pełnym cyklem zatwierdzonej szczepionki na COVID-19 (nie mniej niż 14 dni od ostatniej dawki) lub laboratoryjnym potwierdzeniu zakażenia COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy, nie muszą poddawać się testowi na COVID-19.

Osoby z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa nie starszym niż 72 godziny przed przybyciem do Finlandii lub z zaświadczeniem o otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki na COVID-19 co najmniej 14 dni przed przybyciem do Finlandii, zostaną skierowane na test w ciągu 3–5 dni (72–120 godzin) od przybycia do Finlandii.

Osoby bez żadnego z wymienionych zaświadczeń zostaną skierowane na test COVID-19 na granicy i w ciągu 3–5 dni od przybycia do Finlandii (w gminie zamieszkania lub pobytu).
Podróżni, którzy przeszli test na COVID-19 w punkcie wjazdu i przybywają z kraju wysokiego ryzyka, muszą poddać się kolejnemu testowi w ciągu 3–5 dni od przybycia do Finlandii.

Jeśli test nie może być wykonany na granicy, trzeba go zrobić w ciągu 24 godzin i powtórzyć w ciągu 72–120 godzin (3–5 dni) po przybyciu.

W konsekwencji zmian wprowadzonych do ustawy o chorobach zakaźnych, testy na COVID-19 są obowiązkowe przy wjeździe do Finlandii. Nawet jeśli nie zostaniesz indywidualnie skierowana/y na badania, musisz je wykonać. Testy są bezpłatne. Za odmowę wykonania testu grozi kara grzywny.

Należy pamiętać, że decyzją lekarza chorób zakaźnych i na podstawie indywidualnej oceny każda osoba może zostać skierowana na badanie lekarskie lub umieszczona w izolacji lub kwarantannie, niezależnie od tego, skąd przybywa i ile ma lat, jeśli te środki są niezbędne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa Sars-CoV-2. Ponadto regionalne organy administracji państwowej mogą nakazać wszystkim pasażerom udział w obowiązkowym badaniu lekarskim.
Dodatkowe informacje

Wskazówki dotyczące wymagań zdrowotnych, w tym wymaganych testów, certyfikatów oraz zasad samoizolacji można znaleźć:

- na stronie Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej,

- poprzez oficjalnie rekomendowaną aplikację FINENTRY (m.in. w języku angielskim, francuskim i rosyjskim) – pozwala ona wstępnie sprawdzić wymagania i zalecenia. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań dot. szczegółów podróży, ewentualnych szczepień, przechorowania koronawirusa czy posiadania ważnego testu na koronawirusa w chwili wjazdu. Aplikacja umożliwia też rezerwację bezpłatnego testu po przyjeździe. Region Laponii ma dla przyjezdnych własne strony LAPLANDENTRY

oraz pod numerem telefonu + 358 295 535 535 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18, w sobotę 9-15 czasu fińskiego).

Lista honorowanych szczepionek znajduje się pod tym adresem.

Więcej informacji na temat zasad przekraczania granicy można znaleźć na stronie fińskiej Straży Granicznej https://raja.fi/en/guidelines-for-border-traffic-during-pandemic Zachęcamy również do zapoznania się z pytaniami i odpowiedziami na wspomnianej stronie (są one jednak aktualizowane z pewnym opóźnieniem w stosunku do wprowadzanych przepisów).

W przypadku szczegółowych pytań dot. zezwolenia lub odmowy wjazdu do Finlandii zalecamy kontakt z fińską Strażą Graniczną: rajavartiolaitos@raja.fi lub +358 295 420100 (infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8-16).Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl