Przewodniki

DOMINIKANA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Ameryka PółnocnaDOMINIKANA
DOMINIKANA
(Republika Dominikańska)
Stolica: Santo Domingo
Waluta: peso dominikańskie (DOP);
Język urzędowy: hiszpański

DOMINIKANA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

W następstwie epidemii cholery na Haiti, również na Dominikanie odnotowano przypadki zachorowań. Szczegółowe zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na cholerę można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w zakładce "Informacje dla Podróżujących", w informacji dotyczącej Haiti.

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Od obywateli polskich wjeżdżających na terytorium Dominikany nie wymaga się wizy wjazdowej; muszą oni natomiast okazać bilet powrotny oraz wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu. Przepisy celne nie określają wysokości kwoty wymaganej na każdy dzień pobytu. Przy wjeździe na Dominikanę należy wykupić na granicy kartę turystyczną (ok. 15 USD), która często jest już wliczona w cenę biletu lotniczego. Posiadacz takiej kraty może przebywać na terenie kraju do 90 dni. Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów. Opiekunowie powinni mieć pozwolenie na podróżowanie ze swoimi podopiecznymi, zalegalizowane w urzędzie konsularnym Dominikany w państwie, z którego wyjeżdżają. Bez zalegalizowanego dokumentu dzieci nie mogą przekroczyć granicy. Wymagany termin ważności dokumentu paszportowego - 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy.

PRZEPISY CELNE
Cło obowiązuje przy wwozie samochodów, motocykli, łodzi, narzędzi, maszyn, części zamiennych. Leki oraz środki psychotropowe, jeżeli przeznaczone są do użytku wyłącznie osobistego, nie muszą być zgłaszane w deklaracji celnej. W innych przypadkach ich przywóz jest zabroniony, a osoba podejrzewana o nielegalny przywóz podlega karze i deportacji. Wwóz wyrobów alkoholowych jest dozwolony i nie podlega opłatom celnym wyłącznie w przypadku ilości niehandlowych. Wwóz broni, amunicji i innych niebezpiecznych przedmiotów jest zabroniony, a przywożące je osoby podlegają karze więzienia i grzywny. Zabrania się także wwożenia materiałów o treściach pornograficznych. Można wwozić zwierzęta domowe, jeśli są zaszczepione przeciw wściekliźnie. Psy i koty wwożone są bez podatku; inne zwierzęta - tylko za zgodą Narodowego Departamentu Rolnictwa i Zoologii. Nie można opuścić Dominikany z sumą większą niż 10 tys. USD.

PRZEPISY PRAWNE
Osobom naruszającym przepisy kodeksu karnego grożą sankcje prawne w postaci pozbawienia wolności oraz grzywien. Posiadanie, zażywanie i przemyt narkotyków oraz handel nimi zagrożone są karą pozbawienia wolności od 2 do 5 lat oraz wysokimi grzywnami (od 50 tys. do 250 tys. DOP). Jeszcze surowsze kary grożą za przestępstwa na tle seksualnym. Ściganiu podlegają przestępstwa związane z nielegalnym posiadaniem broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

UBEZPIECZENIE
Brak szczegółowych regulacji w tym zakresie. Uznaje się bez zastrzeżeń ubezpieczenia amerykańskich towarzystw ubezpieczeniowych.

MELDUNEK
Turyści mają obowiązek zameldowania się w miejscu pobytu (hotel, pensjonat). Wypełnia się stosowny formularz.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie są wymagane szczepienia ochronne. Występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Turystom z Europy zaleca się szczepienia przeciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C. Turyści planujący dłuższy pobyt na Dominikanie powinni zaszczepić się przeciw durowi brzusznemu. Występuje też zagrożenie malarią i chorobami pasożytniczymi, głównie układu pokarmowego (filarioza, leiszmanioza, schistosomatoza) oraz wścieklizną. Zaleca się picie wody wyłącznie butelkowanej i stosowanie środków odstraszających komary. Dostęp do publicznej służby zdrowia jest ograniczony. Lekarze oraz szpitale często żądają opłaty przed udzieleniem porady lub pomocy. Lekarstwa są bardzo drogie, dlatego lepiej zabrać je z Polski (muszą być jednak przepisane przez lekarza), podobnie jak środki pierwszej pomocy.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Wynajmując samochód, warto wykupić ubezpieczenie typu full inclusive.

BEZPIECZEŃSTWO
Nie występuje większe zagrożenie przestępczością. Nie odnotowano zagrożenia terroryzmem. Poziom przestępczości pospolitej nie jest wysoki. Strefy turystyczne i plaże są regularnie kontrolowane przez agencje ochrony. Przebywając poza strefami turystycznymi, nie należy nosić biżuterii i większej ilości gotówki. Noclegi najlepiej zamawiać w hotelach położonych w centrach turystycznych. Turyści zwiedzający wyspę mogą korzystać z hoteli w mniejszych miejscowościach, lecz nie powinni zabierać ze sobą rzeczy wartościowych (np. biżuterii).
ŚWIĘTA
Dni wolne od pracy to: 1 stycznia, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, 21 stycznia - Święto Marii Dziewicy, patronki Dominikany, 26 stycznia - Dzień ku czci Juana Pablo Duarte, jednego z twórców państwa, 27 lutego - Dzień Niepodległości, Wielki Piątek i Wielkanoc (wszystkie sklepy i urzędy są zamknięte), 14 kwietnia - Dzień Panamerykański, 1 maja - Święto Pracy, 10-12 lipca - Festival de Sosua, 16 lipca - Dzień Fundacji Trinitaria, 24 lipca - Festival Merengue w Santo Domingo, 16 sierpnia - Święto Odnowy, 24 sierpnia - Dzień Świętej Mercedes, 12 października - Święto Odkrycia Ameryki, 21-25 października - Festival Merengue w Puerto Plata, 24 października - Dzień ONZ, 25 grudnia - Boże Narodzenie.

PRZYDATNE INFORMACJE:
-    Banki są otwarte od 8.30 do 15.00 lub 18.00, w soboty i niedziele są zamknięte. Akceptowane są karty kredytowe: VISA, MasterCard, American Express i Diners Club. Bankomaty są dostępne właściwie w każdym miejscu, bezpieczne są tylko te w strefie turystycznej.
-    Można wymienić dolary lub euro w bankach, kantorach, hotelach. Wymiana pieniędzy na ulicy nie jest bezpieczna. Najlepiej płacić gotówką w dolarach amerykańskich. Pieniądze i karty kredytowe, a także paszporty i inne dokumenty osobiste najbezpieczniej pozostawiać w skrytkach hotelowych (dopuszczalne jest posługiwanie się fotokopią paszportu). Nie należy wychodzić z hotelu z większą ilością gotówki.
-    Zgodnie z przepisami fiskalnymi pobierane są następujące rodzaje podatków: 5% od rachunków za pokoje hotelowe, 12% od artykułów żywnościowych i napojów.
-    W większości stref turystycznych ceny są zbliżone, z wyjątkiem najdroższych hoteli, w których zależą od standardu i lokalizacji. Zwyczajem jest dopisywanie w restauracji 10% sumy rachunku za obsługę kelnerską. Przyjęte jest negocjowanie cen podczas zakupów (szczególnie na ulicy i w sklepach z pamiątkami).
-    Taksówki z reguły nie mają taksometrów, cenę należy uzgodnić przed rozpoczęciem jazdy.
-    W hotelach i miejscach publicznych nie należy pić wody z kranu.
-    Policja: tel. 911.


Zaplanuj już teraz wczasy na Dominikanie z ITAKĄ
 

 Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

Brak placówki dyplomatycznej.
Ambasador RP w Wenezueli akredytowany jest również w Republice Dominikańskiej.


Konsulat RP w Santo Domingo
Los Nogales No. 7, Ens. Bella Vista, Santo Domingo
República Dominicana
tel. 532-54-13, 532-78-98; fax 533-21-100
e-mail: Jose.minino@codetel.net.do

DOMINIKANA - galerie i zdjęcia z podróży

DOMINIKANA / wybrzeże południowe / saona / pójdź w me ramionaDOMINIKANA / Santiago  / Juncalito / Me and Jeffrey- Haitian boy DOMINIKANA / wybrzeże północne / los Haitises / Ptaki cdDOMINIKANA / Republika Puerto Plata / Puerto Plata / Dojście do plażyDOMINIKANA / wybrzeże południowe / Punta cana / Huragan Isaac nadchodziDOMINIKANA / El Seibo / Playa Abajo / Playa Abajo - z dala od kurortówDOMINIKANA / wybrzeże północne / los Haitises / Ptaki cdDOMINIKANA / Bayahibe / morze karaibskie / Zachód słońcaDOMINIKANA / Santo Domingo / - / Skarby stolicy DominikanyDOMINIKANA / Bayahibe / busz / karambola w buszuDOMINIKANA / Bayahibe / plaża / zachód słońcaDOMINIKANA / wybrzeże północne / los Haitises / Ptaki cdDOMINIKANA / Bayahibe / Bayahibe / Zachód słońcaDOMINIKANA / - / Isla Saona / RajDOMINIKANA / DOMINIKANA / PUNTA CANA / DOMINIKANADOMINIKANA / - /  Bacardi / koliberDOMINIKANA / - / morze Karaibskie / PlażowanieDOMINIKANA / wybrzeże północne / los Haitises / Ptaki cdDOMINIKANA / Bayahibe / Dominikana / IguanaDOMINIKANA / - / Punta Cana / wschód słońca

DOMINIKANA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
kwiecien 2020 DOMINIKANA 1924 25-01-20
Mama Huana DOMINIKANA 1240 07-06-19
moje przygotowanie DOMINIKANA 1123 10-04-19
Dominikana bieżące informacja DOMINIKANA 1771 22-09-18
Odpowiem na wszelkie pytania o Dominikane DOMINIKANA 2060 26-06-18
Dominikana marzec/kwiecień 2018 DOMINIKANA 1397 03-03-18
tabletki antymalaryczne na Dominikanie DOMINIKANA 8585 05-01-18
Dominikana zamiast Kazachstanu DOMINIKANA 697 30-12-17
Daleko od tłumów na Punta Can DOMINIKANA 1250 15-12-17
Ile płaci się za WiFi w hotelach? DOMINIKANA 1765 03-09-17
Dominikana DOMINIKANA 2481 17-08-17
dominikana z plecakiem i 5 latkiem DOMINIKANA 1346 15-08-17
Sprzedam Dominikana - Punta Cana 26.09.2017 - 03.10.201 2os ALL INCLUSIVE DOMINIKANA 1479 28-05-17
Słodkie lenistwo DOMINIKANA 1421 17-03-17
www.dominicana.com.pl DOMINIKANA 4053 23-02-17
Szukam przewodnika po wyspie DOMINIKANA 3877 15-02-17
Cudowna relacja z Dominikany! DOMINIKANA 3087 05-10-16
DOMINIKANA - na własną rękę DOMINIKANA 2912 19-09-16
z lotniska w santo domingo do hotelu DOMINIKANA 1495 15-07-16
wycieczki z Dominikany na Haiti DOMINIKANA 2718 15-06-16
poszukuje taniego przelotu DOMINIKANA 6509 06-04-16
LIPIEC 2016 DOMINIKANA 2133 01-04-16
Najładniejsze plaże na Dominikanie DOMINIKANA 8610 25-07-15
Zdjęcia Dominikana DOMINIKANA 5758 30-06-15
Eksperyment z dominikańską Mamahuaną - próbujemy zrobić w Polsce DOMINIKANA 3039 04-03-14
Przewodnik po Prawdziwej Dominikanie DOMINIKANA 3537 02-03-14
Najciekawsze miasteczka na Dominikanie DOMINIKANA 3122 02-03-14
przewoz drobnej przesylki z Polski na Dominikane - prosba o pomoc DOMINIKANA 2272 16-12-12
sprawa prądu na Dominikanie DOMINIKANA 15942 20-11-12
jakie temperatury i pogoda koniec listopada DOMINIKANA 5343 23-11-11

DOMINIKANA - artykuły i relacje z podróży

DOMINIKANA / brak / Dominikana / Plaża o zachodzie słońca
2010-03-17
gunia

kraje: DOMINIKANA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 16093
liczba komentarzy: 1

Karaibski raj - Dominikana

Jak tanio i intensywnie spędzić kilka tygodni w raju !!! Relacja z wyjzadu który miał miejsce w 2008 roku.

Czytaj więcej

DOMINIKANA / brak / Jarabacoa / Jarabacoa, u zbiegu rzek
2007-08-27
gusika

kraje: DOMINIKANA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 5340
liczba komentarzy: 0

u zbiegu dwóch rzek- region Jarabacoa

Malowniczo połozone miasteczko Jarabacoa, przypomina europejską Szwajcarię otoczoną górami. Cordylliera Central, pasemo Antyli, nazywane jest dominikanskimi Alpami. Na zboczach gór królują palmy kokosowe i bananowce. Wraz z naturalnymi zbiornikami, rzekami i wodospadami tworzą niebanalny krajobraz.

Czytaj więcej

DOMINIKANA / brak / Puerto Plata / biedny brzusio
2007-08-24
gusika

kraje: DOMINIKANA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 5321
liczba komentarzy: 2

kolorowa podróż na Pico Isabel do Torres

Na północy Dominikany na bursztynowym wybrzeżu, pośród wybujałej kolorowej roślinności można wybrać się kolejką teleferico w niezapomnianą wyprawę na górę Isabel deTorres, wyrastająca 850 m ponad srebrny port Puerto Plata .

Czytaj więcej

DOMINIKANA / brak / Puerto Plata / biedny brzusio
2007-08-20
gusika

kraje: DOMINIKANA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 7859
liczba komentarzy: 1

Dominikana- kraj merengue, bachata i rumu

Sławetne maniana jest tu powszednie wiec nie należy sie mocno przywiązywać do obietnic. Ludzie mimo biedy są żywiołowi, radośni, żyją dniem codziennym....Góruje wszechobecna muzyka , płynąca z radia, samochodów, domów, cala ulica tonie w muzyce i tańcu do 12.00 lub 2.00 w nocy (w Santiago i w Santo Domingo o tej godz. należy wyłączyć muzykę)

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl