Przewodniki

LIECHTENSTEIN - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

EuropaLIECHTENSTEIN
LIECHTENSTEIN
(Księstwo Liechtensteinu)
Stolica: Vaduz
Waluta: frank szwajcarski (CHF), 1 CHF = 100 centymów (rappów)
Język urzędowy: niemiecki
Inne języki: angielski

LIECHTENSTEIN


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

PRZEPISY WJAZDOWE
Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Księstwa Liechtensteinu do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Paszport musi być ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany czas pobytu. Nie ma formalnego obowiązku posiadania określonej sumy pieniędzy na każdy dzień pobytu, należy jednak liczyć się z wysokimi cenami towarów i usług.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń co do kwoty posiadanych pieniędzy przy wwozie i wymianie. Nie ma też restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów.
Wwóz zwierząt domowych. Przy wwozie psów lub kotów na terytorium Szwajcarii wymagane jest świadectwo szczepień oraz odpowiednie znakowanie w formie tatuażu lub mikrochipu.

UBEZPIECZENIE
Osoby opłacające składki na ubezpieczenie zdrowotne w NFZ w Polsce mają prawo do opieki medycznej w Liechtensteinie - należy zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
W Liechtensteinie jest tylko jeden szpital (w Vaduz). Leczenie wymaga skierowania od lekarza, jednak w nagłych przypadkach można się zgłaszać bezpośrednio do szpitala. Za porady lekarskie i leczenie ambulatoryjne w szpitalu ponosi się opłaty ryczałtowe. Zwolnione z opłat są osoby poniżej 20 roku życia, emeryci zaś mają zniżkę w wysokości 50%. Leczenie dentystyczne nie jest objęte państwowym systemem ubezpieczenia zdrowotnego i jest w pełni płatne.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Międzynarodowe prawo jazdy nie jest konieczne.BEZPIECZEŃSTWO
Nie występuje zagrożenie przestępczością. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Granica Liechtensteinu ze Szwajcarią jest w praktyce otwarta, mimo, że Lichtenstein nie jest członkiem w Układzie z Schengen. Granice Księstwa chronione są przez policję szwajcarską.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak polskiej placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

LIECHTENSTEIN - galerie i zdjęcia z podróży

LIECHTENSTEIN / Vaduz  / Vaduz  / Zamek w VaduzLIECHTENSTEIN / Vaduz / Vaduz / zamek VaduzLIECHTENSTEIN / Alpy Wschodnie / Hinter Grauspitz (2574 m.) / W drodze na Grauspitz...LIECHTENSTEIN / - / Vaduz / Rynek w VaduzLIECHTENSTEIN / - / Vaduz / Zamek VaduzLIECHTENSTEIN / Vaduz / Vaduz Zamek / Zielono mi LIECHTENSTEIN / Oberland / Vaduz / Zamek VaduzLIECHTENSTEIN / Unterland / Schaan / AlpyLIECHTENSTEIN / Oberland / Vaduz / Drewniany mostLIECHTENSTEIN / Oberland / Balzers / Zamek Burg GutenbergLIECHTENSTEIN / Oberland / Balzers / Kościół św. Mikołaja i Marcina

LIECHTENSTEIN - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data

LIECHTENSTEIN - artykuły i relacje z podróży

LUKSEMBURG / - / Vianden / Twarz zamku Vianden
2011-09-21
tkos

kraje: ANDORA, MONAKO, LIECHTENSTEIN, LUKSEMBURG, SAN MARINO
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 5953
liczba komentarzy: 3

Mikrokraje Europy za jednym razem - KONKURS

Pewnego lipcowego dnia tego lata wsiedliśmy z moją nastoletnią córką do naszego Voyagera, zapakowaliśmy maty, trochę zupek w proszku, małą kuchenkę gazową, napoje, 2 walizki i parę innych rzeczy, po czym wyruszyliśmy w drogę. Naszym celem były najmniejsze kraje Europy: Liechtenstein, Luksemburg, Andora, Monako i San Marino. Przy tej okazji musieliśmy także przejechać przez wiele innych państw, w sumie było ich 15. Cała podróż zajęła nam 17 dni, a przejechaliśmy ok. 6500 km. Spaliśmy w aucie, jedliśmy głównie rzeczy, które sami mogliśmy przyrządzić. To była szkoła taniego podróżowania i na pewno doskonała szkoła życia...

Czytaj więcej

CHORWACJA / - / Gdzieś na trasie do Chorwacji / Stary Golf i może - 20-letnim Golfem dookoła Europy
2011-05-05
StaryGolf

kraje: HOLANDIA, SZWAJCARIA, GIBRALTAR, PORTUGALIA, NIEMCY, MONAKO, LIECHTENSTEIN, HISZPANIA, FRANCJA, BELGIA, ANDORA, AUSTRIA, POLSKA, SłOWACJA
zawartość: zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 8861
liczba komentarzy: 2

Stary Golf i może - 20-letnim Golfem dookoła Europy

Czwórka przyjaciół. Razem przetestowali się już rok temu w podróży do Chorwacji, Teraz chcą czegoś więcej. Wspólnie realizują projekt, który pozwoli im zwiedzić niemal całą Europę Zachodnią. Bohaterem wycieczki jest jednak tytułowy VW Golf, który musi zawieźć ich do celu.

Czytaj więcej

SZWAJCARIA / Jezioro Genewskie / Montreaux / Promenada
2010-05-10
igebski

kraje: LIECHTENSTEIN, SZWAJCARIA, FRANCJA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 7821
liczba komentarzy: 1

Alpejskie klimaty

Wycieczka do Zurichu, Grinewaldu, Interlaken, Anennce, Genewy, Lucerny, Lozanny, Berna, Vaduz, Montreaux i Chamonix

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl