Przewodniki

MOZAMBIK - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaMOZAMBIK
MOZAMBIK
(Republika Mozambiku)
Stolica: Maputo
Waluta: new metical (MZN), 1 MZN = 100 centavo
Język urzędowy: portugalski
Inne języki: angielski, języki grupy etnicznej Bantu

MOZAMBIK


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE


Obywateli polskich obowiązują wizy. Można je uzyskać m.in. w urzędzie konsularnym Mozambiku w Berlinie (tel. 0030 39876500) i w Rzymie (tel. 0039 0637514675) oraz na przejściach granicznych Mozambiku. Wiza wjazdowa jednokrotna kosztuje ok. 70 USD. Z reguły wiza turystyczna wydawana jest na okres 30 dni, istnieje możliwość uzyskania przedłużenia we właściwym urzędzie imigracyjnym długości pobytu o kolejne 30 dni. Samowolne przedłużenie pobytu ponad okres ważności wizy zagrożone jest grzywną. Ważność paszportu powinna przekraczać o 6 miesięcy termin upływu ważności wizy. Od podróżnych wymagane jest okazanie powrotnego biletu lub dokumentów potwierdzających cel podróży (w przypadku, gdy Mozambik nie jest krajem docelowym) oraz dowodu posiadania wystarczających środków na pokrycie pobytu w kraju.

PRZEPISY CELNE
Wywóz walut obcych ograniczony jest do 5000 USD. Przywóz i wywóz waluty miejscowej jest zabroniony. Czeki podróżne są akceptowane i wymieniane (w celu uniknięcia dodatkowych opłat zalecamy czeki w USD i EUR). Hotele, banki i sklepy przyjmują karty kredytowe i płatnicze. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne.

UBEZPIECZENIE
Nie ma tu przedstawiciela żadnego polskiego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wskazane jest wykupienie ubezpieczeń osobowych (z opcją ewentualnej ewakuacji do RPA) w firmach o międzynarodowej renomie.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Największe zagrożenie zdrowotne stanowią HIV/AIDS i malaria, pojawiają się przypadki zachorowań na cholerę. Opieka medyczna (płatna) na podstawowym poziomie jest dostępna dla wszystkich w szpitalach państwowych, natomiast w klinikach prywatnych usługi są lepsze, ale ceny dość wygórowane. Przy wjeździe do Mozambiku z państw-obszarów dotkniętych żółtą febrą wymagane jest okazanie ważnego szczepienia („żółta książeczka”).

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy (przy pobytach powyżej 90 dni lub prawo jazdy miejscowe); przy pobytach krótszych turysta może posługiwać się prawem jazdy krajowym (w przypadku gdy nie posiada ono informacji w języku angielskim - powinno być przetłumaczone na język portugalski lub angielski). Stan głównych dróg publicznych jest dość dobry, drogi lokalne są w złym stanie. Zaleca się nie podróżować samochodem po zmroku, a w czasie jazdy bezwzględnie blokować drzwi i okna samochodu. Istnieją ograniczenia w ruchu pojazdów i pieszych (np. w pobliżu niektórych obiektów rządowych oraz miejsc o znaczeniu strategicznych dla bezpieczeństwa i obronności państwa).BEZPIECZEŃSTWO
Wskaźnik przestępczości jest wysoki. Odnotowuje się kradzieże samochodów, liczne są przypadki zabójstw, napadów rabunkowych, także z użyciem broni palnej. Zdarzają się napady na turystów na plażach w Maputo, Beirze i innych centrach turystycznych. Należy unikać fotografowania obiektów rządowych, militarnych itp. Podróże i spacery w nocy są niewskazane.

PRZYDATNE INFORMACJE
Akceptowanymi środkami płatniczymi są rand południowoafrykański, dolar amerykański oraz euro.
Doba hotelowa kosztuje 130-280 USD, miejsca noclegowe o niższym standardzie - ok. 70 USD. Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej.
Przebywając w miejscach publicznych należy posiadać dokument tożsamości, który należy okazywać na wezwanie policji. Zaleca się posiadanie poświadczonej kopii paszportu wraz z kopią ważnej wizy mozambickiej, gdy oryginalny dokument jest zdeponowany w sejfie.
W przypadku, gdy osoba małoletnia podróżuje w towarzystwie innych opiekunów niż rodzice wymagane jest okazanie na przejściu granicznym dokumentu ze zgodą rodziców (letter of authorisation). Dokument ten powinien zawierać dane dziecka oraz opiekuna wraz z danymi dot. paszportów, jakimi się posługują. Podpisy rodziców powinny być urzędowo poświadczone. Dodatkowo, można załączyć do dokumentu kopie dokumentów tożsamości rodziców. W przypadku, gdy dziecko podróżuje z jednym rodzicem - może być wymagana pisemna zgoda drugiego z rodziców. 


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

MOZAMBIK - galerie i zdjęcia z podróży

MOZAMBIK / Maputo / Stolica Mozambiku / WIOSNA w MaputoMOZAMBIK / - / w drodze do Maputo / KONKURSMOZAMBIK / Kanał Mozambicki / Tofo / humbakMOZAMBIK / Maputo / Maracuena / Złap mnie jeśli potrafiszMOZAMBIK / - / w drodze do Maputo / KONKURSMOZAMBIK / Archipelag Bazaruto / wysepka niedaleko Vilankulo / kiedyś zostanę żeglarzemMOZAMBIK / Chimoio / Bar, w którym zapamiętali Białasów z Polski:))))) / INTEGRACJA, czyli U cioci Genowefy na imieninach 1MOZAMBIK / Mozambik - Maputo / Maputo - stoloca Mozambiku / Ratusz w MaputoMOZAMBIK / Mozambik - Maputo stolica Mozambiku / Mozambik - Maputo / Katedra w MaputoMOZAMBIK / Południowy Mozambik / Gdzieś przy granicy z RPA / Parking MOZAMBIK / Poł. - wschodni Mozambik / Zatoka Tofo / Przybrzeżna rafa MOZAMBIK / Poł. - wschodni Mozambik / Miasteczko Inhambane / Ładna reklama ryżuMOZAMBIK / Maputo / Maracuena / Idealna kula z ...MOZAMBIK / Poł. - wschodni Mozambik / Gdzieś po drodze / Sprzedawca pamiątek MOZAMBIK / Poł. - wschodni Mozambik / Zatoka Tofo/ plaża / TofoMOZAMBIK / Środk. Mozambik / Tofo / Ocean IndyjskiMOZAMBIK / Poł. - wschodni Mozambik / Zatoka Tofo/ plaża / Na rybyMOZAMBIK / Mozambik - Maputo stolica Mozambiku / Mozambik - Maputo / Fronton stacji kolejowej w MaputoMOZAMBIK / Poł. - wschodni Mozambik / Zatoka Tofo/ plaża / Będzie dobrzeMOZAMBIK / Poł. - wschodni Mozambik / Gdzieś po drodze / Dziewuszki

MOZAMBIK - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
RPA - MOZAMBIK - TANZANIA MOZAMBIK 1609 07-09-14
afryka z dzieckiem MOZAMBIK 1852 12-05-10
MOZAMBIK - wiza MOZAMBIK 2

MOZAMBIK - artykuły i relacje z podróży

BOLIWIA / Boliwia / Boliwia / Michal Frackowiak
2013-06-14
Ekspedycja Afryka 2013

kraje: EGIPT, SUDAN, ETIOPIA, KENIA, TANZANIA, MOZAMBIK, ZIMBABWE, RPA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 3380
liczba komentarzy: 2

Ekspedycja Michal się przedstawia

Prezentacja tworu jakim jest Ekspedycja Michal i Ekspedycja Afryka 2013, naszych celów, planów i marzeń, czyli jak było jest i będzie...

Czytaj więcej

ZIMBABWE / Afryka / Gweru / Antelope Park
2010-06-24
zrozumieć Afrykę

kraje: TUNEZJA, LIBIA, EGIPT, ETIOPIA, SUDAN, KENIA, UGANDA, TANZANIA, MALAWI, MOZAMBIK, ZIMBABWE, RPA, BOTSWANA, ANGOLA, NAMIBIA, DEMOKR. REPUBLIKA KONGA, KONGO, KAMERUN, BENIN, NIGERIA, TOGO, GHANA, BURKINA FASO, MALI, MAURETANIA, SENEGAL, MAROKO, ALGIERIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 7749
liczba komentarzy: 5

Uroczysty start wyprawy "Zrozumieć Afrykę"

26 czerwca br. ruszamy z pod gdańskiego Neptuna w podróż dookoła Afryki pod hasłem „Zrozumieć Afrykę”. Serdecznie zapraszamy na uroczyste pożegnanie wszystkich, którzy będą trzymać za nas i powodzenie naszej wyprawy kciuki. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Prezydent Miasta Gdańska – Pan Paweł Adamowicz.

Czytaj więcej

POLSKA / - / Koleczkowo / Logo
2010-05-07
zrozumieć Afrykę

kraje: TUNEZJA, LIBIA, EGIPT, SUDAN, ETIOPIA, KENIA, UGANDA, TANZANIA, MALAWI, MOZAMBIK, ZIMBABWE, RPA, BOTSWANA, NAMIBIA, ANGOLA, DEMOKR. REPUBLIKA KONGA, KONGO, KAMERUN, NIGERIA, BENIN, TOGO, GHANA, BURKINA FASO, MALI, SENEGAL, MAURETANIA, MAROKO, ALGIERIA
zawartość: zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 12350
liczba komentarzy: 4

Plan wyprawy dookoła Afryki

Planowana wyprawa dookoła Afryki samochodem.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl