Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Agra > INDIE


Luti Luti Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie INDIE / Uttar Pradesh / Agra / Taj MahalSłynie przede wszystkim z Taj Mahal. Jego sława uczyniła z miasta atrakcję turystyczną, ale niestety także zdeterminowała ceny i pewne miejscowe obyczaje. Przede wszystkim ceny są bardzo wysokie, gdyż do Agry przyjeżdża wielu biznesmenów przebywających w Indiach w interesach. Na ogół planują oni 1 dzień na Taj Mahal, jadą więc do Agry i kupują pamiątki bez oglądania się na ceny. To powoduje, że ceny w Agrze są wysokie i nie warto tam robić zakupów.

(zródło: Wikipedia + własne)
Agra znajduje się w stanie Uttar Pradesh. Miasto położone jest na południowym brzegu Jamuny, w miejscu przecięcia się historycznych szlaków handlowych, z których pierwszy prowadzi z Delhi wzdłuż Jamuny i Gangesu do Benares, a następnie do Bengalu, a drugi łączy Dekan na południu z przedpolem Himalajów i Kaszmirem. Miasto leży w południowo-zachodniej części Niziny Hindustańskiej, na terenie płaskiej równiny aluwialnej, urozmaiconej niewielkimi pagórkami. Najwyższe średnie temperatury do 40 °C+ przypadają na schyłek pory suchej (od maja do początku czerwca).


Historia

Agra została założona na przełomie V i VI wieku. W 1501 Sikandar Lodi - władca sułtanatu delhijskiego przeznaczył Agrę na nową stolicę swojego państwa. Gdy w 1526 w bitwie pod Panipatem wojska sułtanatu delhijskiego zostały rozgromione przez najeźdźców z Azji Środkowej, ich władca - Babur - założyciel muzułmańskiej dynastii Wielkich Mogołów, ustanowił w Agrze stolicę swego państwa, utworzonego na podbitych terenach północnych Indii.
Najwybitniejszy władca dynastii Wielkich Mogołów - Akbar, rządzący w latach 1556-1605, rozpoczął w 1565 budowę fortu i uczynił go siedzibą władzy, a Agrę najważniejszym miastem rosnącego w siłę imperium. Tu ogniskowało się życie polityczne, gospodarcze i kulturalne państwa Wielkich Mogołów. Wznoszono liczne reprezentacyjne budowle: pałace, meczety i mauzolea.

Liczbę ludności miasta, przemianowanego dla uczczenia władcy na Akbarabad, szacowano na początku XVII w. na 750 tys. Była to więc jedna z największych metropolii ówczesnego świata. Z fortem sąsiadowała dzielnica rzemiosł i bazarów Kinari Bazaar, dokąd sprowadzano towary także z Persji i Chin. Oprócz meczetów funkcjonowały świątynie hinduskie, buddyjskie, wyznawców dźinizmu, zoroastrian, a także prowadzony przez Jezuitów kościół katolicki.
Dzieło Akbara kontynuowali Dżahangir i Szahdżahan. Po przeniesieniu w 1658 stolicy do Delhi przez Aurangzeba Agra zaczęła tracić znaczenie polityczne, pozostając jednak ważnym ośrodkiem kulturalnym i gospodarczym. W 1803 Agra została zdobyta przez Brytyjczyków z Kompanii Wschodnioindyjskiej. W latach 1833-68 została stolicą prowincji północno-zachodnich. Kilka lat po powstaniu sipajów (1857) utraciła tą funkcję na rzecz Allahabadu. Pozostała jednak miastem garnizonowym. Na południe od niego Brytyjczycy wybudowali centrum administracyjno-handlowe Sadar Bazaar.

Agra współcześnie

Dzisiejsza Agra jest znaczącym ośrodkiem przemysłu, w szczególności obuwniczego i skórzanego, a poza tym: chemicznego, maszyn rolniczych, włókienniczego i papierniczego. Agra to ważny węzeł komunikacji drogowej, kolejowej i lotniczej oraz jedno z największych w Indiach centrów turystycznych. Funkcjonuje tu uniwersytet, założony w 1927 oraz 6 innych szkół wyższych.

Zabytki i rzeczy warte zobaczenia


Taj Mahal zostało wzniesiony przez cesarza Szahjahana nad brzegiem rzeki Jamuny, dla upamiętnienia ukochanej żony Mumtaz Mahal. Zmarła ona w 1631, po trwającym 19 lat związku, przy porodzie 14. dziecka, w czasie wyprawy wojennej cesarza Szahjahana do Dekanu. Budowa mauzoleum trwała 22 lata, co upamiętnia liczba kopułek wieńczących bramę wejściową.
Mauzoleum, otoczone wysokim ogrodzeniem, jest dostępne tylko z jednej strony. Wejście prowadzi przez ogromną Bramę Saraceńską, wykonaną z czerwonego piaskowca. Wyłożone marmurem drogi prowadzą po obu stronach szerokiego kanału przez rozległe, podzielone na 4 symetryczne części ogrody do oddalonego o 300 m gmachu mauzoleum. Stojący na platformie grobowiec o wysokości 74 m, zwieńczony jest ogromną kopułą centralną w kształcie cebuli, otoczoną przez 4 mniejsze kopuły boczne. W jego narożach wznoszą się 4 wysmukłe okrągłe minarety. Sklepione łuki pokryte są mozaikami i wersetami z Koranu. Ściany mauzoleum, rozcięte podłużnymi niszami kryjącymi wejścia, ozdobione są cyzelowanymi w kamieniu ornamentami kwiatowymi o przewadze irysów oraz inkrustowane w kością słoniową i półszlachetnymi kamieniami: jaspisem, turkusem i agatem. Do głównej budowli przylegają 2 pawilony: zachodni zajmuje meczet, a wschodni - sala zebrań. Wewnątrz mieszczą się symboliczne sarkofagi (cenofaty) Mumtal Mahal i Szahdżahana. Prawdziwe grobowce znajdują się w podziemiach.Najlepiej zwiedzac z samego rana o wschodzie slońca, lub wieczorem o zachodzie.

Wstep kosztuje 750 INR. Przy zakupie biletu dostaje sie butelke wody i oslone na buty, ktora zaklada sie przy wejsciu na podest to Taju, nie trzeba wiec chodzic tam boso. Po Taj Mahalu warto zachowac bilet, bo wtedy bilet do Agra Fort kosztuje 250 INR, a nie 300.
Uwaga: do Taj Mahal nie wolno nic wnosic. Jedynie aparat fotograficzny i portfel. Zadnych toreb, ksiazek (chodzi zapene o zmuszenie turystów do korzystania z miejscowych przewodników), papierow, papierosów, zapalniczek, kosmetykow, jedzenia, nawet gumy do zucia. Wolno wnieść butelkę wody, którą dostaje się przy zakupie biletu. Prze wejsciem jest scisla kontrola z osobna kolejka dla mezczyzn i kobiet.

Nie warto brać kamery. Wniesienie kamery kosztuje 200 INR i wolno kamerować tylko z daleka, wiec sie nie oplaca.

Wewnatrz nie wolno robic zdjec, ale wiele osob ignoruje zakaz.
Szczególnie ciekawe zdjecia wychodza, gdy Taj Mahal odbija sie w wodzie. Zmienia on kolor przy wschodzie i zachodzie slonca. W pelnym sloncu jest olsniewajaco biały, jak swiatlo jest slabsze, to kremowy.
Przy budowie Taj Mahalu pracowało około 20 tys. robotników, dla których wzniesiono w pobliżu dzielnicę mieszkalną.

Czerwony Fort

Przy wejsciu nalezy pokazac billet z taj mahal, aby otrzymac znizke. Wniesienie kamery kosztuje chyba 25 INR i nie ma ograniczen w jej stosowaniu.

Ośrodek władzy państwa Wielkich Mogołów od czasów Akbara, wybudowany w północno-wschodniej części Agry. Rozpoczęta w 1565 budowa trwała 8 lat. Masywne, zwieńczone blankami podwójne mury z czerwonego piaskowca wznosiły się na wysokość ponad 20 m i miały obwód około 2,5 km. Całość otoczona była fosą. Droga do Czerwonego Fortu prowadziła przez bramę Amar Singh, konstrukcyjnie przypominającą europejskie barbakany. Służyła też jako miejsce kaźni; za czasów Akbara zrzucano z niej skazanych na śmierć dostojników. Do wewnętrznej części fortu prowadzi kolejna brama, nad którą góruje dwupiętrowa, ośmioboczna Wieża Jaśminowa, kryta złoconą kopułą. W pobliżu wieży mieściły się najważniejsze pawilony cesarskiej rezydencji: Sala Audiencji Publicznych, gdzie cesarz przyjmował sprawozdania urzędników i rozpatrywał sprawy państwowe, oraz Sala Audiencji Prywatnych, gdzie przyjmował dyplomatów i najważniejszych dygnitarzy. Stał tam symbol władzy cesarskiej - Pawi Tron, wywieziony później przez Aurangzeba do Delhi. W 1739 r. w czasie najazdu szacha Nadira, Pawi Tron stał się łupem wojennym Persów. Początkowo Czerwony Fort pełnił funkcje militarne, wkrótce zaczęły przeważać jednak względy rezydencjonalne. Zaczęto budować pałace dla potrzeb rodziny cesarskiej.


Itmad-Ud-Daulah

Grobowiec perskiego mirzy Ghijas-bega, teścia cesarza Jahangira, sprawującego też funkcję wezyra, pochodzący z lat 1622-28. Marmurowe, bogato inkrustowane mauzoleum o ażurowych ścianach, leżące na północnym brzegu rzeki Jamuny, było wzorem dla późniejszego mauzoleum Tadź Mahal.


St. Johns College - budowla w stylu indosaraceńskim z 2 dziesięciolecia XX w. Do dziś mieści się tam renomowana uczelnia.

Jest jeszcze kilka innych, w niniejszym artykule nie opisanych.


Wieczorem warto udac sie do Kalakriti.
Jest to cos w rodzaju teatru muzycznego, gdzie przedstwiana jest historia Mumtaz Mahal i Sah Jahana. Dużo tanca i spiewu indyjskiego. Przedstawienie interesujace.
Bilety: 350 INR w hindi bez tlumaczenia, 750 i 1000 INR lepsze miejsca z tlumaczeniem przez sluchawki (polski nie jest dostepny)

Godziny senasow ok. 18.30 i 20.30, ale nalezy sie upewnic.

Kalakriti znajduje sie w poblizu Taju, kazdy riksiarz bedzie znał to miejsce.
Agrę, a właściwie Taj Mahal należy zobaczyć podczas podróży do Indii - inaczej nie było się w Indiach.

Zdjęcia

INDIE / Uttar Pradesh / Agra / Taj MahalINDIE / Uttar Pradesh / Agra / Tak wykonywano intarsje w Taj mahaluINDIE / Uttar Pradesh / Agra / Wnętrze prywatengo pałacu Shah Jahana w Agra Fort

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

tytuł licznik ocena uwagi
Wyprawy do Indii 566 Strona firmy prowadzonej przez polsko-indyjskie małżeństwo organizującej wyprawy do Indii. Wiele informacji o tym kraju, jego atrakcjach turystycznych, polityce i kulturze.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl