Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Hotele w New Delhi > INDIE


Luti Luti Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie INDIE / Mizoram / Aizawl / Scena ulicznaDelhi, jak każde wielkie miasto jest pełne hoteli. Nie wiem, czy ktoś je kiedykolwiek policzył. Prawdopodobnie nikt nawet nie próbował.

W niniejszym artykule postaram się przedstawić zasady, jakimi warto się kierować wybierając hotel, a przede wszystkim je posegregować w zależności od położenia i ceny.

Delhi, jak każde wielkie miasto jest pełne hoteli. Nie wiem, czy ktoś je kiedykolwiek policzył. Prawdopodobnie nikt nawet nie próbował.

W niniejszym artykule postaram się przedstawić niektóre z nich, a przede wszystkim „posegregować” w zależności od położenia i ceny. Przedstawię tylko te hotele, z którymi miałem jakieś doświadczenia i moja lista absolutnie nie będzie wyczerpująca.

Klasa i cena

W Delhi każdy znajdzie coś na swoją kieszeń i w standardzie, jaki mu odpowiada. Trudniej niestety dopasować cenę do standardu, czyli znaleźć odpowiadający nam hotel za cenę, która jesteśmy gotowi zapłacić.

Większość hoteli pięciogwiazdkowych oferuje znakomity standard i wysoki poziom obsługi. Niestety są wśród nich też hotele mniejsze, niedawno upgradowane; z niezbyt dobrze przygotowanym personelem, często bez tzw. Travel desk, czy nawet kantoru wymiany walut.

Głównym „mankamentem” najlepszych hoteli jest niestety ich cena. Trudno znaleźć jakiś poniżej 300,- USD, a zdarzają się i ponad 500,- (mówimy o podstawowych pokojach, a nie apartamentach). Hotele te dysponują własnym transportem, ale jest on bardzo drogi, a nie zawsze wolno w ich pobliżu parkować rikszom, czy tanim taksówkom.

Na drugim biegunie znajdują się hotele budżetowe. Mogą one kosztować nawet 10,- USD, a przeciętnie będzie to 20 - 30,- USD. Na ogół nie oferują one śniadań, a standard jest bardzo różny. Są czyste, z porządnymi łazienkami i ciepłą wodą. Te głównie skupione są w dzielnicy Pahar Ganj, popularnej wśród budżetowych turystów i w nich obsługa przyzwyczajona jest jako tako do zachodnich standardów. Są niestety i „dramatyczne”, gdzie nagle może zabraknąć wody, pościel wydaje się nie być prana od czasu jej uszycia, a personel nie rozumie, czego się ich czepiamy. Dlatego najlepiej, jeżeli sie nie ma „pewnego” hotelu, miec „namiary” na 2-3 i sprawdzac, czy sie nam podobają. Hoteli na Pahar Ganj jest tyle, że miejsca zawsze się znajdą.

Największy problem, to hotele średniej klasy, w granicach 50-150 USD. Tu może spotkać nas największe zaskoczenie. Z jednej strony bardzo ładne, a z drugiej ustępujące lepszym budżetowym.

Ważne jest, czy w hotelu można się porozumieć po angielsku. W drogich można, natomiast w budżetowych i „średnich” bywa różnie. Na Pahar Ganj na ogół recepcjonista na ogół jest w miarę komunikatywny, ale w innych miejscach może być gorzej. W „średnich” nastawionych na turystów zachodnich można się porozumieć, ale w innych może być gorzej.

I najważniejsze – hotele budżetowe i średniej klasy są bardzo zmienne. To znaczy dziś jest w porządku, jutro pojawia się inna ekipa, która nie wie, że pokój należy sprzątać codziennie, a papier toaletowy i bieżąca woda są standardem i jest już kiepsko. Dziś recepcjonista jest uprzejmy, jutro gburowaty. Oczywiście może być odwrotnie. Dlatego radze nie sugerować się opiniami z przed kilku lat.


Położenie hotelu.

Jest o tyle istotne, że Delhi jest wielkim miastem, a korki to nie jest problem, a rzecz stała. W Delhi istnieje jednak znakomite metro i ono staje się głównym kośćcem transportu.

Zdecydowanie najlepsze położenie oferuje Pahar Ganj. Położony jest przy stacji metra, w pobliżu dawnego brytyjskiego centrum handlowego Delhi, czyli Connaught Place (ok. 500 m), a także przy dworcu kolejowym New Delhi (czasem nazywanym Delhi Main). Jest to o tyle ważne, że wiele pociągów do bardzo interesujących miejsc odjeżdża lub przyjeżdża w czasie, kiedy metro nie kursuje. Wtedy dotarcie do hotelu robi się kosztowne i czasami nie jest łatwe. Niedługo prawdopodobnie zostanie otwarta też linia metra z portu lotniczego do Connaught Place i dworzec kolejowy New Delhi, co bardzo ułatwi dojazd na lotnisko.

Jako, że jest to miejsce turystyczne, na Pahar Ganj turysta znajdzie wszystko, co jest mu potrzebne do normalnego funkcjonowania. Restauracje droższe i tanie, internet, pralnie, firmy kurierskie (jeżeli będzie chciał coś wysłać), mnóstwo sklepów z pamiątkami po bardzo przyzwoitych cenach, a przede wszystkim wielu innych turystów.

Zaletą Pahar Ganj jest fakt, że jest tam bardzo dużo hoteli i są blisko siebie, jeżeli nie spodoba nam się jeden, możemy bez wysiłku iść do innego, porównać standard, ceny i wybrać ten, który nam się najbardziej podoba. Można znaleźć pokój i za 10,- USD, sporo jest w granicach 20-30,- USD.

Kolejnym dużym skupiskiem hoteli jest dzielnica Karol Bagh. W tej dzielnicy po podziale Indii w 1947 r osiedlali się Sikhowie i nadal zachowała ona swój chrakter. Głównie jest to dzielnica sklepów tekstylnych. Liczne są salony jubilerskie. Może miej istotne dla turysty jest centrum części zamiennych do telefonów komórkowych. Hotele na Karol Bagh to głównie hotele średniobudżetowe. Niektóre są bardzo dobre, ale wiele też niestety jest zbyt drogich jak na swój standard. Ceny wahają się w granicach 40-150 USD. Zaletą tej dzielnicy jest dobra komunikacja. Ma ona stację metra, z większości hoteli jest do niej stosunkowo blisko. Metrem do Connaught Place jest 3 przystanki.

Hotele wysokiej kategorii skupione są głównie w centrum pomiędzy Connaught Place a Jan Path, Chanakyapuri i w południowym Delhi. Praktycznie w każdej południowej dzielnicy jest pięciogwiadkowy hotel. Niestety są to hotele drogie, a czasem niezbyt dobrze położone komunikacyjnie. Na ogół ich goście jeżdżą taksówkami, ale oferta ich tzw. „travel desk” jest również bardzo droga. Ostatnio pobudowano kilka wysokiej klasy hoteli w zachodnim Delhi, są one znacznie tańsze od tych w centrum, a niektóre z nich położone są bardzo blisko stacji metra. Nowym pomysłem są też hotele w galeriach handlowych w Delhi zwanych „shopping mall”. Biorąc pod uwagę temperatury w Delhi gość ma „pod jednym dachem” hotel, centrum handlowe, liczne restauracje, kina, itd.

Delhi posiada też tzw. heritage hotels, czyli hotele stare o ustalonej reputacji, odpowiedniki naszego Grand Hotelu, czy Bristolu. Jednym z nich jest Hotel Imperial na Janpath, ale jest bardzo drogi, natomiast zdecydowanie niedoceniany jest Maidens Hotel. Na mapie wydaje się położony ma północy (gdy go budowano Nowego Delhi jeszcze nie było) daleko od centrum, ale jest blisko stacji metra i utrzymał kolonialną atmosferę. Nie jest tani, ale też nie nadmiernie drogi. Może być bardzo miłym, nieco droższym przerywnikiem nawet w budżetowej wyprawie.

Rezerwacje:

Z tym jest różnie. W niektórych hotelach można zarezerwować pokój telefonicznie, lub przez internet. Inne żądają zapłaty z góry, w innych należy wpłacić zadatek (czasem taki system istnieje przy rezerwacjach przez internet), czasem bardzo mały. Przestrzegam przed wnoszeniem opłaty z góry za hotele budżetowe, chyba że mamy bardzo mocne rekomendacje o hotelu, gdyż możemy zostać bardzo niemile zaskoczeni. Niemniej odradzam też rezerwowania hotelu, jeżeli można to zrobić bez wnoszenia opłaty, traktowania tego hotelu jako czegoś pewnego, a szukanie lepszego. Jest to po prostu niesympatyczne i podrywa zaufanie do klienta. Natomiast można to robić „z czystym sumieniem” przy systemie rezerwacji, gdzie zadatek jest bardzo niski.Hotel jest bardzo istotnym elementem naszej wyprawy. Można posłużyć się biurem, które je zna. Przy systemie indyjskich dyskontów, często w biurze można znaleźć hotel taniej, niż bezpośrednio, a ponadto nie traci się pieniędzy na połączenia telefoniczne. Przykładowo można skorzystać z oferty http://indianadveture.eu

Zdjęcia

INDIE / Mizoram / Aizawl / Scena uliczna

Dodane komentarze

Ivanhoe (konto zablokowane) dołączył
17.06.2011

Ivanhoe (konto zablokowane) 2011-06-22 06:28:38

Dobrze i konkretnie napisane - ABY GLOBEK MIAL WIECEJ TAKICH UZYTKOWNIKOW!

Przydatne adresy

tytuł licznik ocena uwagi
Wyprawy do Indii 571 Strona firmy prowadzonej przez polsko-indyjskie małżeństwo organizującej wyprawy do Indii. Wiele informacji o tym kraju, jego atrakcjach turystycznych, polityce i kulturze.
Przyjedź do Indii 253 Blog o Indiach. Zawiera wiele informacji o tym kraju, ja także jego sytuacji politycznej i gospodarczej.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl