Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

17 Południk-> DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL PODRÓŻY I FOTOGRAFII PODRÓŻNICZEJ > POLSKA


17-ty_Południk 17-ty_Południk Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / -- / -- / DOTW dniach 10-11 grudnia 2011 r. w kinie „Lwów” przy ul. Hallera we Wrocławiu odbędzie się Dolnośląski Festiwal Podróży i Fotografii Podróżniczej. Nazwa Festiwalu - „17-ty Południk” - określa położenie Wrocławia.

17 Południk
DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL PODRÓŻY I FOTOGRAFII PODRÓŻNICZEJ


W dniach 10-11 grudnia 2011 r. w kinie „Lwów” przy ul. Hallera we Wrocławiu odbędzie się Dolnośląski Festiwal Podróży i Fotografii Podróżniczej. Nazwa Festiwalu - „17-ty Południk” - określa położenie Wrocławia.

Organizatorami Festiwalu są: Dolnośląska Organizacja Turystyczna, szkola-fotografowania.pl oraz portal podróżniczy wyprawy.info.pl. Impreza niewątpliwie wpisze się w kalendarium wydarzeń promujących Wrocław jako Europejską Stolicę Kultury 2016.

To, co wyróżnia Festiwal spośród innych imprez podróżniczych w Polsce, to silny akcent położony na proces powstawania historii opowiadanych obrazem. Entuzjaści podróży i fotografii będą mieli niezwykłą okazję doskonalenia swoich umiejętności aż w 6 różnych warsztatach oraz spotkania się z fotografami – profesjonalistami. Zawodowcy pokażą uczestnikom kulisy swojej pracy w terenie, często w trudnych i wymagających warunkach w odległych zakątkach świata. W programie Festiwalu pojawią się również: prezentacje z podróży uczestników wyłonionych drogą eliminacji, wystawa fotografii podróżniczej, kiermasz turystyczny oraz konkursy.

Ponadto w pierwszy dzień Festiwalu odbędzie się projekcja kultowego filmu dokumentalnego „Home – S.O.S. Ziemia!”. Wspólny projekt producenta Luc’a Besson’a i fotografa Yann’a Arthus’a-Bertrand’a to zapierające dech w piersiach, piękne i poruszające obrazy. To niesamowita podróż w głąb australijskiej rafy koralowej, wędrówka przez niebezpieczne amazońskie lasy, bezkresną pustynię Gobi i industrialne dzielnice Szanghaju. Po raz pierwszy na świecie, jednego dnia, w Dniu Ziemi, 5 czerwca 2009 – równocześnie w 85 krajach, w kinach, w telewizji, na DVD i w Internecie miała miejsce premiera tego największego na świecie multimedialnego wydarzenia pro-ekologicznego.

Prezentacje zawodowych fotografów w drugi dzień Festiwalu poprowadzą: Grzegorz Bobrowicz “Kamczatka – niedźwiedzi raj”, Grzegorz Lityński “Biczowanie i ukrzyżowania czyli Wielkanoc na Filipinach”, Mikołaj Nowacki “Wzdłuż Odry - podróż mojego życia” oraz Paweł Łączny “Haiti – moja wędrówka przez karaibskie inferno”.

Grzegorz Bobrowicz - dolnośląski fotograf przyrody, autor ponad stu dokumentacji i opracowań przyrodniczych, artykułów naukowych i popularno-naukowych, jak również scenariuszy i komentarzy do filmów przyrodniczych. Zaprosi widzów na wyprawę na półwysep Kamczatki – jeden z ostatnich niemal nietkniętych obszarów dzikiej przyrody. Od kolorowej tundry po ośnieżone szczyty wulkanów. W Dolinie Gejzerów – jednym z siedmiu cudów Rosji – i w bajecznej kalderze wulkanu Uzon. W kamczackim interiorze i nad brzegiem Oceanu Spokojnego. Niezwykłe zdjęcia niedźwiedzi w ich naturalnym środowisku.


Grzegorz Lityński - twórca Szkoły Fotografowania dla Podróżników, miłośnik obcych kultur oraz pasjonat podróży dalekich i bliskich. W ciągu 20 lat zwiedził ponad 70 krajów na 5 kontynentach, w tym miejsca tak egzotyczne jak Andamany, Bhutan, Botswana, Etiopię, Galapagos, Kostaryka czy Laos. Zdobywca wielu nagród, autor kilkudziesięciu artykułów o fotografii i podróży oraz kilkunastu wystaw w kraju i za granicą.

Autor zaprezentuje niezwykłe rytuały wielkanocne podczas Wielkiego Tygodnia na Filipinach. W czasie Świąt ulicami miast maszerują tysiące półnagich biczowników, którym towarzyszą pokutnicy z wysiłkiem niosący olbrzymie krzyże. W Wielki Piątek w całym kraju ochotnicy poddają się bolesnemu przybijaniu do krzyża. Choć historia dzieje się współcześnie, obrazy przenoszą widza do czasów średniowiecza.

Uwaga! Pokaz zawiera sceny drastyczne!

Mikołaj Nowacki - zajmuje się fotografią dokumentalną. Jego zdjęcia ukazywały się w National Geographic, National Geographic Traveler, Newsweek, Polityka, Gazeta Wyborcza. Zdobywca szeregu nagród.

Mikołaj przedstawi prezentację Wzdłuż Odry - podróż mojego życia. Fotoreportaż o Odrze Mikołaj rozpoczął w końcu 2008 roku i traktuje fotografowanie Odry jako wielki, osobisty projekt, który zamierza opublikować w formie albumu. Zwróci uwagę na piękno Odry, potrzebę ochrony dzikiej przyrody wzdłuż jej nurtu i rozważnego wykorzystania rzeki i opowie o swoich fascynujących przygodach na rzece.

Paweł Łączny - członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy, laureat szeregu nagród m.in. BZWBK Press Photo, Grand Press, Newsreportażu, konkursu „Wrocław bez granic”, wyróżniony w Wielkim Konkursie National Geographic Polska.

Paweł zaprezentuje zdjęcia z dwukrotnej wyprawy na Haiti - po raz pierwszy wykonane zaledwie w 9 dni po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi w styczniu 2010 roku, a po raz drugi na przełomie kwietnia i maja b.r. Obie wyprawy miały na celu zwrócenie uwagi mediów i społeczeństwa na rozpaczliwe położenie tego kraju i jego mieszkańców po trzęsieniu ziemi. Ponadto zostaną pokazane rówież jego dwa niezwykłe fotokasty z Haiti.

Zapraszamy wszystkich miłośników podróżowania do udziału w eliminacjach konkursu pokazów otwartych Festiwalu, które odbędą się w dniach 14.11.2011 o godz.17:00 i 19.11.2011 o godz.12:00 na Barce Tumskiej. Finał pokazów konkursowych odbędzie się w ramach Festiwalu w dniach 10-11 grudnia.

Zgłoszenia do udziału w eliminacjach do OTWARTEGO KONKURSU NA NAJLEPSZĄ PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ należy składać na adres: eliminacje.dfp@gmail.com w terminie do 06.11.2011.

Więcej informacji na stronie: www.dfp.org.pl

Zdjęcia

POLSKA / -- / -- / DOT

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl