Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Torell Expedition > NORWEGIA


torellexpedition.pl torellexpedition.pl Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie NORWEGIA / Svalbard / Spitsbergen - Norwegia / MapaRelacja z wyprawy na Spitsbergen

Jednym z celów Torell Expedition było dotarcie do Ziemi Torella, położonej pomiędzy fiordami Van Keulen i Hornsund. Początkowo planowaliśmy zrealizować nasz cel podążając popularną trasą zimową dla skuterów, łączącą Longyearbyen i Polską Stację Polarną Hornsund. Po drodze zamierzaliśmy przeciąć dwa zamarznięte zwykle o tej porze fiordy: Van Mijen i Van Keulen. Termin wyjazdu się zbliżał, fiordy niestety nie zamarzły, więc opracowaliśmy trasę omijającą je i doprowadzającą nas od północnego-wschodu na Ziemię Torella. Po przylocie do Longyearbyen, musieliśmy zweryfikować także tą wersję trasy. Stan lodowców, które zamierzaliśmy przeciąć nie pozostawiał złudzeń. Szczeliny były odsłonięte – lodowce ruszyły w środku zimy!

Przed wyjściem z Longyearbyen opracowaliśmy kolejną wersję, zakładającą przebijanie się do wschodniego wybrzeża i dotarcie do Ziemi Torella od wschodu. Z tego powodu po przejściu prawie całej Adventdalen skręciliśmy w mało uczęszczaną dolinę doprowadzającą nas do połączenia dolin Reindalen i Lündstromdalen. Tą ostatnią doliną chcieliśmy dotrzeć na morenę lodowca Edvardbreen i dalej kontynuować trasę w stronę wschodniego wybrzeża.

Niestety nasze plany pokrzyżowało wspomniane połączenie dolin Reindalen i Lündstromdalen. Dno doliny pokrywał lód, który pod naszym ciężarem zaczął pękać. Pod lodem prawdopodobnie znajdują się źródła, które nawet przy temperaturze –20 °C nie zamarzają tak aby umożliwić nam bezpieczną przeprawę.

Po raz kolejny zmuszeni zostaliśmy do weryfikacji naszej trasy. Skręciliśmy w stronę fiordu Van Mijen, aby po dwóch dniach odbić w lewo na lodowiec Slackbreen doprowadzający do górniczej osady Sveagruva. Właśnie na tym lodowcu zapadła decyzja o rozdzieleniu naszego zespołu. Podczas gdy Marcin i Michał ze względów zdrowotnych wycofali się do Longyearbyen, Szymon i Michał dotarli poprzez lodowiec do Sveagruvy. Informacje uzyskane w Longyearbyen o nikłych szansach dotarcia do Ziemi Torella, potwierdziły się w Sveagruvie. Michał i Szymon zdecydowali się na odwrót w stronę Longyearbyen. Kierując się wzdłuż brzegu fiordu w stronę początku doliny Reindalen, po trzech dniach dotarli do Longyearbyen doliną Gangdalen. W ten sposób nasza trasa zatoczyła kilka imponujących zakrętów po największych dolinach strefy 10. Tego roku nietypowa zima nie pozwoliła dotrzeć do Ziemia Torella także wyprawie Norberta Pokorskiego i Michała Bralkowskiego.

Zapraszam www.torellexpedition.pl

Zdjęcia

NORWEGIA / Svalbard / Spitsbergen - Norwegia / MapaNORWEGIA / Spitsbergen / Spitsbergen / Torell ExpeditionNORWEGIA / Svalbard / Spitsbergen / Torell Expedition 2012NORWEGIA / Spitsbergen / Spitsbergen / Torell ExpeditionNORWEGIA / Spitsbergen / Spitsbergen / Torell ExpeditionNORWEGIA / Spitsbergen / Spitsbergen / Torell ExpeditionNORWEGIA / Spitsbergen / Spitsbergen / Torell ExpeditionNORWEGIA / Svalbard / Spitsbergen - Norwegia / Torell Expediton.plNORWEGIA / Svalbard / Spitsbergen - Norwegia / Torell Expediton.pl

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl