Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Krótka historia Klasztoru. > POLSKA


trylu57 trylu57 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Prudnik / Klasztor Franciszkanów / W tym klasztorze więziono kardynałaKlasztor położony w pięknym miejscu....z ciekawą historią.Jest to budynek XIX-wieczny,ale fakt ,że był więzieniem Kardynała nadał mu rozgłosu.Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów.

Klasztor franciszkanów w Prudniku-Lesie leży na Koziej Górze– klasztor powstał w 1852 roku. Wtedy to przybył tu franciszkański odłam alkantarystów. Wybierając zaciszne miejsce w pobliżu Prudnika, zrezygnowali z osiedlenia się w klasztorze na Górze Świętej Anny. W wyniku konfliktu z diecezją alkantaryści opuścili Prudnik, ich miejsce zajął pustelnik. W 1866 roku na stałe zamieszkali tu franciszkanie. Ich dziełem był kilkukrotnie rozbudowywany klasztor (kościół - 1866, klasztor - 1900 i 1921). Przy klasztorze powstała droga krzyżowa, a w 1904 r. uroczyście poświęcono grotę lurdzką,której to fundatorem był nauczyciel Filip Robota.Oddał wszystkie swoje oszczędności by zrealizować swój projekt. Szczególną czcią otaczano znajdujący się w kościele obraz św. Józefa,który został namalowany przez jednego z zakonników.W okresie II wojny światowej zakonnicy nie opuszczają klasztoru.Budynek zostaje trafiony 25 pociskami artylerii rosyjskiej jednak nie ulega całkowitemu zniszczeniu. W klasztorze tym w okresie od 6 października 1954 do 28 października 1955 był więziony kardynał Stefan Wyszyński. Znajduje się tam sala pamięci upamiętniająca to uwięzienie. Po skierowaniu prymasa do Komańczy postanowiono zamienić budynki klasztorne na prewentorium dla dzieci wojskowych. Prace były już zaawansowane, ale wskutek oporu mieszkańców Prudnika postanowiono oddać franciszkanom (Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych) ich własność. W 1996 roku biskup opolski, abp Alfons Nossol, podniósł kościół do rangi sanktuarium św. Józefa. Obecnie jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Górach Opawskich, czemu sprzyja istniejąca od 2009 wieża widokowa.
Jeżeli kogoś interesuje bardzo dokładna historia tego miejsca to odsyłam na stronę..
http://www.prudnik.pl/cms/php/strona.php3?cms=cms_prudn&lad=a&id_dzi=25&id_men=6.

Zdjęcia

POLSKA / Prudnik / Klasztor Franciszkanów / W tym klasztorze więziono kardynałaPOLSKA / Prudnik / Klasztor Franciszkanów / Replika groty z LourdesPOLSKA / Prudnik / Klasztor Franciszkanów / Prudnicki klasztorPOLSKA / Prudnik / Klasztor Franciszkanów / Ołtarz .

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl