Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Pałac Fipperów i lista Grundmanna > POLSKA


trylu57 trylu57 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / opolskie / Prudnik-Lipy / Pałac FipperówNa terenie opolszczyzny były dwa miejsca,które znalazły się na liście Grundmanna.Jednym z nich był Pałac rodziny Fipperów.Oto krótka informacja na ten temat.

Pałacyk rodziny Fipper jest ciekawym obiektem nie tylko architektonicznie,ale....jest to jedno z miejsc,które znalazło się na "liście Grundmanna".Na opolszczyżnie były takie dwa miejsca,Paczków i Prudnik.A czym była lista Grundmanna ???Oto kilka słów na jej temat. Lista Grundmanna to zaszyfrowany spis osiemdziesięciu miejsc, w których ukryto skarby z różnych stron. Spis ten został odnaleziony po wojnie w gruzach urzędu konserwatorskiego. Rozszyfrowanie tego dokumentu zawdzięczamy Józefowi Gębczakowi - polskiemu historykowi sztuki. Był on autorem opracowania, z którego zostały zasięgnięte wszystkie powyższe informacje.
"Losy ruchomego mienia kulturalnego i artystycznego na Dolnym Śląsku w czasie ostatniej wojny, oraz spis miejsc ukrycia zbiorów wg wykazu opartego na orginalnych dokumentach niemieckich, z komentarzem opartym na korespondencji niemieckiej i polskiej" w opracowaniu Gębczaka jest jedną z nielicznych prac dotyczących działalności Grundmanna. Dostarcza też informacji , które są szczególnie ciekawe dla poszukiwaczy skarbów.
Listę Grundmanna zamyka data 21 czewca 1944 roku. Do tego czasu konserwator zdążył przeprowadzić transporty do 80 skrytek.
Wszystkie te miejsca odwiedziła zaraz po wojnie polska komisja rewindykacyjna Ministerstwa Kultury i Sztuki pod przewodnictwem Witolda Kieszkowskiego - dyrektora Naczelnej Dyrekcji Muzeów. Z jego relacji wiemy, że skrytki nie były już kompletne. Komisja zabezpieczyła to co zostało...
I tutaj zaczyna się prawdziwie pasjonująca historia. Od daty zamknięcia listy Grundmanna do lutego 1945 roku , kiedy to konserwator uciekł ze Śląska też ukrywano dzieła sztuki! Guntherowi Grundmannowi udało się w tym czasie zorganizować jeszcze ponad sto skrytek!
I nie były to już raczej pałace i ich piwnice , ale także stare wyrobiska , sztolnie , lochy.
Komisja rewindykacyjna penetrując skrytki z listy Grundmanna stwierdziła ze zdziwieniem, że na Dolnym Śląsku znajdują się też skupiska dzieł sztuki nie uwzględnione w zaszyfrowanym spisie . Do takich składnic należało Krajno koło Strzelina, znajdujące się niedaleko Jagielno, czy Wilkanów w powiecie bystrzyckim. Odnaleziono tam skrzynie z napisami, które świadczyły, że nie są to zbiory właściciela, ale spóźnione transporty z głębi Rzeszy.
Przed poszukiwaczami stoi więc wielkie zadanie. Dotarcie do skrytek, których nie udało się odnaleźć komisji Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Nie ma żadnych wskazówek , które pomogłyby je znaleźć. Z pewnością Grundmann przygotował ich listę, ale nie został po niej żaden ślad. Pod uwagę należy brać wszelkie sztolnie , wyrobiska , zagruzowane piwnice startych z ziemi pałaców. Ich podziemia są również ciekawe , bo nikt nie wchodził do nich od czasów wojny.
W pałacu Fipperów były zmagazynowane bardzo cenne zbory rzeżby.

Zdjęcia

POLSKA / opolskie / Prudnik-Lipy / Pałac FipperówPOLSKA / opolskie / Prudnik-Lipy / Pałac Fipperów.......zamieszkały.POLSKA / opolskie / Prudnik-Lipy / Pałac Fipperów..od strony drogi

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl