Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Trzebińskie ruiny ......... > POLSKA


trylu57 trylu57 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / opolskie / Prudnik-Lipy / Kaplica.......Trzebina...wieś przygraniczna.Wieś z ciekawą historią o czym świadczą ruiny zamku.
Kto tu mieszkał?Kto stąpał po parku pałacowym.
W kilku słowach odpowiem a te pytania.

Początki dziejów Trzebiny sięgają drugiej połowy XIII w., a pierwsza informacja źródłowa o miejscowości pochodzi z 1362 r. W XV w. wioska należała do rodu Elsterberg, posiadającego liczne majątki w okolicach Prudnika. W dokumentach księcia Bolka V z 1448 r. pojawia się między innymi Kunze Elsterberg z Trzebiny. W szesnastym stuleciu miejscowość należała do rodu Kottulinskich. Rządy tej rodziny to okres szybkiego rozwoju Trzebiny, która w 1542 r. otrzymała od króla czeskiego Ferdynanda Habsburga przywilej targowy. W 1559 r. baron Adam Kottulinski wydał swą córkę Katarzynę za Krzysztofa von Wachtel. Katarzyna wniosła w wianie bądź też sprzedała Trzebinę mężowi. Majątek w rękach rodziny Wachtel pozostał do 1670 r., kiedy to Helena Polixena Schmeskal, wdowa po Janie Krzysztofie von Wachtlu, zapisała go Bożogrobcom z pobliskiej Nysy. Klasztor posiadał dobra w Trzebinie do kasaty w 1810 r. Majątek przejęty przez państwo pruskie został w 1812 r. sprzedany marszałkowi Gebhardowi Leberecht von Blücher.
To własnie on wraz z Wellingtonem pokonał Napoleona pod Waterloo za co został odznaczony najwyższym pruskim odznaczeniem.Blücher.to postać niezwykle barwna.Warto przeczytać jego życiorys.
W 1817 Blücher sprzedaje Trzebinę dzierżawcom.Osiem lat wcześniej na terenie parku odkryto źródła wód mineralnych i w miejscowości utworzono uzdrowisko z zakładem kąpielowym. Zakład wodoleczniczy przetrwał do końca drugiej wojny światowej, a w czasach powojennych niewykorzystywane budynki popadły w ruinę.
Obecnie w Trzebinie z dawnej rezydencji pozostały tylko ruiny pałacu, zniszczone budynki zdrojowe, fragmenty ozdobnego muru otaczającego park krajobrazowy, budynek dawnej bramy wjazdowej, przebudowany później na spichlerz, kaplica bożogrobców i figura św. Jana Nepomucena. Zabudowania wraz z terenem są własnością Gminy Lubrza. W 2010 r. gmina uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na przeprowadzenie prac remontowych budynku bramnego, ogrodzenia, kaplicy i figury św. Jana.
Właśnie te obiekty pokazuję na swoich fotografiach.
Szkoda jednak,że nic nie zrobiono wokół ruin.Zarastają je samosiejki drzew ,a zieleń wdziera się z każdej strony.Może warto uchronić od całkowitego zniszczenia choć to....co pozostało po miejscu z tak piękną historią.

Wiele zamków,pałaców dzieli ten sam los .Zawsze sobie zadaję pytanie...dlaczego????
Przecież te budynki przetrwały wojnę.To w sumie nasze pokolenie dopuściło do tego,że dziś opisuję ruiny,a nie piękny zamek,w którym tętni życie.
SMUTNE.

Zdjęcia

POLSKA / opolskie / Prudnik-Lipy / Kaplica.......POLSKA / opolskie / Trzebina / Budynek bramny,kaplica i figura J.NepomucenaPOLSKA / opolskie / Trzebina / Renesansowy mur okalający ruinyPOLSKA / opolskie / Trzebina / Ruiny wpisane w rejestr zabytkówPOLSKA / Opolskie / Trzebina / Ruiny zamku -Trzebina

Dodane komentarze

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2012-07-18 10:00:36

Niestety, Trylu tak (najczęściej) dzieje się w miejscach odziedziczonych przez nas (Polaków) po wojnie, nie ma właściciela związanego emocjonalnie z danym miejscem. Muszą minąć pokolenia, a dla wielu obiektów będzie już za późno

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl