Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Zavratnica zatoka zatopionej barki > CHORWACJA


kaja45 kaja45 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie CHORWACJA / Północna Dalmacja / niedaleko Jablanac / Zatoka ZavratnicaW Chorwacji niedaleko miejscowości Jablanac, u podnóża gór Velebit znajdziemy przepiękną zatokę, wyglądem przypominającą norweski fiord, ta zatoka to Uvala Zavratnica.

Uvala Zavratnica (Zatoka Zavratnica) to niezwykle piękne miejsce z wyglądu przypominające norweski fiord, na dnie którego spoczywa zatopiona, podczas II Wojny Światowej niemiecka barka transportowa (w niektórych źródłach możemy doczytać, że to niemiecki prom transportowy, niektórzy twierdzą, że łódź podwodna, ale to jest już mrzonka). Wyposażeni w podstawowy sprzęt do snoorkowania (rurka i maska) możemy dokonać eksploracji jej wnętrza, a właściwie pokładu i tego co z niej zostało.

Dla zwolenników skoków do wody i wysokiego poziomu adrenaliny też się coś znajdzie, w jej południowej części znajdują się dogodne miejsca skąd można skoczyć do wody z wysokości około 8-10 metrów.

Co jeszcze charakteryzuje tą zatokę, że jest taka inna ? Przede wszystkim jej kształt, jest wąska, długa (około 1 km) o stromych i urwistych zboczach oraz o przepięknym kolorze wody (różne odcienie zieleni i turkusu).

Do zatoki można dostać się pieszo w dwojaki sposób:

1. Specjalną ścieżką widokową z miejscowości Jablanac (około 15-20 minut drogi)
2. Szlakiem od strony punktu widokowego leżącego przy Magistrali Adriatyckiej

lub od strony morza (łódką, jachtem, statkiem itp. środkiem transportu).

Wejście do zatoki jest płatne około 20 kn, a to z uwagi, że w 1981 roku jest częścią Parku Narodowego Velebit.

Wypoczywając w Chorwacji, a w szczególności w Północnej Dalmacji warto się wybrać do tego niezwykłego miejsca.

Zdjęcia

CHORWACJA / Północna Dalmacja / niedaleko Jablanac / Zatoka ZavratnicaCHORWACJA / Północna Dalmacja / niedaleko Jablanac / Zatoka Zavratnica

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

tytuł licznik ocena uwagi
Zatoka Zavratnica 879 Opis i zdjęcia niezwykle pięknej Chorwackiej zatoki (Uvala Zavratnica) leżącej u stóp gór Velebit, niedaleko miejscowości Jablanac

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl