Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Z wizytą u plemion górskich > TAJLANDIA


Mala Goska Mala Goska Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie TAJLANDIA / Północ / Chiang Rai / Plemiona górskieW Tajlandii odwiedziliśmy wioski, których mieszkańcy rzadko widują turystów.

Jako pierwszą odwiedziliśmy wioskę plemienia moon. Żeby tam się dostać musieliśmy przejść przez chaszcze, potem targ, a następnie po betonowych kładkach. Brudne dzieciaki biegały po ulicy, jedno kąpało się w misce, inne siedziało w bali.

Tak jak oni dla nas, tak my dla nich, zwłaszcza dla dzieci, stanowiłyśmy ogromną atrakcję. Czterech kilkuletnich chłopców biegało za nami przez cały pobyt obserwując z zainteresowaniem każdy nasz ruch.
Do wioski Lahu dotarliśmy wieczorem, w samą porę, żeby puścić z dzieciakami lampiony. To było coś niesamowitego, jak te dzieci się dziwowały i cieszyły. Jak patrzyły na unoszące się w powietrzu lampiony , coraz wyżej i wyżej, aż w końcu zniknęły z pola widzenia. Część dzieci biegała na bosaka, inne w skarpetkach i klapkach.

Na początku nikt nie chciał pozować do zdjęć (było już ciemno, więc musiałam mieć włączonego flesza, a dodatkowo musiałam podświetlać ich sobie latarką, bo nic nie widziałam). Ich nastawienie zmieniło się, kiedy zaczęłam pokazywać im zdjęcia. Dla nich było to coś niezwykłego, ciekawego. Szczególnie taki jeden chłopiec zaczął chętnie pozować. Potem jego mama zaprosiła nas do domu. W wiosce nie było elektryczności ani bieżącej wody. Lahu, bowiem to jedno z najbiedniejszych plemion.
Przed wejściem do drewnianego domu na palach musieliśmy zdjąć buty. Chata miała jedno pomieszczenie – mieszkało w niej 7 osób – rodzice z 5 dzieci (chłopakami). Tata był nieobecny, bo był na polowaniu. Wewnątrz było ciemnawo. W środku było palenisko, na którym rozpalony był ogień, paliła się też świeczka. Z boku na podłodze leżał niewielki dywan. Poziome deski łączące pionowe wykorzystywane były także jako półki, stał tam jakiś krem czy mydło (jakaś różowa buteleczka), pusta butelka na wodę, i chyba szpula nici. Na ścianie wisiał też kalendarz. Pod drugą ścianą stał kosz z ubraniami i kilka pełnych worów, rozwieszone były też jakieś szmaty (może pościel?). Mama karmiła najmłodszego synka, chyba ryżem na mleku. Kai przywiózł im od nas owoce. Dał je mamie, która kolejno rozdawała dzieciom, a one grzecznie czekały na swoją kolejkę. Owoce musiały im bardzo smakować, bo bardzo się cieszyły. Jeden chłopiec chodził do szkoły, więc dałyśmy mu kredki. Jak wychodziłyśmy od nich chłopcy pobiegli po schodach przed nami, żeby nam poświecić latarkami przed domem, żebyśmy mogły nałożyć buty.
Wioski Akha są bardzo zróżnicowane, jedne maleńkie i biedne, inne całkiem zamożne. W jednej były drewniane domy ze słomianymi dachami, właśnie budowali szambo, w innej dachy domów były już blaszane, a były i takie, w których budynki były zbudowane z cegieł.
Kobiety Akha ubierają się w tradycyjny strój idąc na targ lub w wioskach dla turystów, ale jak opuszczają wioskę (np. idą do pracy w polu, lub fabryki herbaty), to nakładają tradycyjne nakrycie głowy. Na naszą prośbę zatrzymaliśmy się na targu, żeby móc zrobić zdjęcia kobietom w tradycyjnych strojach.

Zapraszam Was na mojego bloga: swiatoczamigoski.blog.pl oraz na moją stronę na FB: facebook.com/swiatoczamigoski.Znajdziecie tam więcej ciekawych wpisów i zdjęć.
Pozdrawiam Goska

Zdjęcia

TAJLANDIA / Północ / Chiang Rai / Plemiona górskie

Dodane komentarze

Mala Goska dołączył
19.11.2012

Mala Goska 2012-12-27 13:42:14

więcej moich wpisów znajdziecie na swiatoczamigoski.blog.pl

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl