Przewodniki

TAJLANDIA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AzjaTAJLANDIA
TAJLANDIA
(Królestwo Tajlandii)
Stolica: Bangkok
Waluta: baht (THB), 1 THB = 100 satangów;
Język urzędowy: tajski
Inne języki: angielski (głównie w dużych miastach i ośrodkach turystycznych)

TAJLANDIA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Od dnia 11 sierpnia 2011 roku obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego na pobyty turystyczne nie dłuższe niż 30 dni. W kraju tym obowiązują surowe sankcje za wykonywanie pracy bez urzędowego zezwolenia, nawet wobec zagranicznych przewodników turystycznych. Złamanie tego przepisu grozi karą więzienia lub deportacją.
Osoby o niedbałym i nieestetycznym wyglądzie mogą nie uzyskać zgody na wjazd.
Uwaga: Przy wjeździe wymagany i bezwzględnie przestrzegany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu (liczony od daty planowanego opuszczenia terytorium Tajlandii). Niespełnienie tego warunku jest jednoznaczne z odmową wjazdu - osoby takie z reguły zawracane są do portu macierzystego. Naraża to pasażera na dodatkowe, wysokie koszty. Opłata lotniskowa (przy wylocie) wynosi 700 THB (z reguły wliczana jest w cenę biletu), na liniach krajowych - od 50 do 200 THB, w zależności od lotniska.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy. Restrykcje celne odbiegające od powszechnie obowiązujących standardów dotyczą zakazu wywozu statuetek i wizerunków Buddy. Wywóz tych przedmiotów wymaga uzyskania uprzedniej zgody Ministerstwa Sztuki (poza wyrobami rzemieślniczymi, np. małymi figurkami i wizerunkami zwyczajowo noszonymi przy sobie lub sprzedawanymi turystom na straganach). Za niektóre towary zakupione w czasie pobytu w Tajlandii przy wylocie można uzyskać zwrot podatku VAT. Warunkiem tego jest wcześniejsze uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia w miejscu zakupu towaru. Nie wolno wwozić narkotyków, broni palnej, jakichkolwiek materiałów pornograficznych oraz niektórych gatunków roślin i zwierząt.

PRZEPISY PRAWNE
Tajlandia należy do krajów o bardzo surowym ustawodawstwie antynarkotykowym. Posiadanie przy sobie jakichkolwiek narkotyków, nawet w najmniejszych ilościach (np. papierosa z marihuany, czy tabletki ecstasy) lub przyrządów wskazujących na używanie narkotyków (np. strzykawki) powoduje natychmiastowe zatrzymanie do czasu wyjaśnienia sprawy. Odnosi się to do całego terytorium Tajlandii, w tym także stref tranzytowych portów lotniczych. Przestępstwa narkotykowe zagrożone są karą wieloletniego więzienia, a nawet śmierci.

MELDUNEK
Istnieje obowiązek meldunkowy. Każdy z przyjeżdżających przed przekroczeniem granicy obowiązany jest wpisać do karty wjazdu/wyjazdu adres w Tajlandii, a w razie jego zmiany w ciągu 24 godzin poinformować o tym władze imigracyjne. Turyści korzystający z usług hoteli, moteli itp. spełniają ten obowiązek, wypełniając kartę hotelową.
UBEZPIECZENIE
Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych, aczkolwiek zalecane jest wykupienie ubezpieczenia. Uznawane są polisy tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły umowy z innymi firmami zachodnimi, posiadającymi swych przedstawicieli w Tajlandii.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Obecnie w Tajlandii nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane specjalne szczepienia. Należy jednak w sposób bardziej rygorystyczny przestrzegać zasad higieny, niezbędnych w krajach tropikalnych. Woda z sieci wodociągowej jest niezdatna do picia. Ogólnie dostępna jest w sprzedaży butelkowana woda filtrowana lub mineralna. Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej. Usługi te są w Tajlandii na bardzo wysokim poziomie, ale jednocześnie relatywnie drogie w stosunku do krajów europejskich. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi około 500-800 THB, doba w szpitalu (zależnie od standardu) od 2000 do 5000, a nawet 20 000 THB. Przed wyjazdem zaleca się wykupienie ubezpieczenie zdrowotnego..

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Brak ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Nie zaleca się jednak przebywania w rejonach przygranicznych z uwagi na wybuchające okresowo konflikty etniczne (szczególnie w czterech prowincjach przy granicy z Malezją - Yala, Songkhla, Narathiwat i Pattani)

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Dokumentem uprawniającym do poruszania się pojazdem mechanicznym, w tym również skuterem (tut. „motor-bike”), jest międzynarodowe prawo jazdy lub też prawo jazdy wydane przez władze miejscowe. W Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny. Drogi na terenie całego kraju są w bardzo dobrym stanie. Istnieje szeroka sieć autostrad - nie tylko w Bangkoku. Ogólnie dostępne są do wypożyczenia samochody i motocykle.
UWAGA: Polskie prawo jazdy nie jest dokumentem uznawanym przez władze Tajlandii jako dokument uprawniający do poruszania się samochodem, skuterem, czy jakimkolwiek innym pojazdem mechanicznym.
Niedochowanie ww. warunku, w razie wypadku / kolizji drogowej, skutkuje utratą wszelkich uprawnień wynikających z wykupionego ubezpieczenia zdrowotnego i koniecznością samodzielnego pokrycia najczęściej bardzo wysokich kosztów leczenia. Należy przy tym pamiętać, iż wypadki (często śmiertelne!) z udziałem obcokrajowców nieprzywykłych do lewostronnego ruchu drogowego są stosunkowo częste. Niestety w sytuacjach konfliktowych związanych z wypadkiem / kolizją drogową z udziałem obcokrajowca, asysta miejscowej policji może okazać się nieskuteczna nie tylko z uwagi na barierę językową.  
Odradza  się wypożyczanie skuterów w lokalnych biurach podróży, biurach wynajmu skuterów, etc. Ww. usługa wymaga bowiem podpisania umowy najczęściej w języku lokalnym, niezrozumiałym dla podpisującego, jak również zdeponowania paszportu. Niejednokrotnie wypożyczający sprzęt stają się ofiarami kradzieży, które nierzadko dokonywane są w porozumieniu z właścicielem wypożyczalni. W rezultacie, turyści zmuszeni sądokonywać znacznych rekompensat finansowych na rzecz wypożyczalni, m. in. w celu odzyskania wcześniej zdeponowanego paszportu.

BEZPIECZEŃSTWO W KRAJU
W Tajlandii nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością. Kraj jest bezpieczny dla turystów, aczkolwiek zdarzają się, zwłaszcza w hotelach, kradzieże pieniędzy, sprzętu fotograficznego, dokumentów, jak również zawyżanie opłat dla turystów. Nie należy zawierać znajomości z przypadkowo poznanymi osobami, ani też korzystać z poczęstunku np. cukierkami, papierosami lub napojami, szczególnie w nocnych lokalach, pubach itp., gdyż zdarza się, iż zawierają one narkotyki. W razie konieczności turyści mogą kontaktować się z Policją Turystyczną, tel. 1155 (dobra znajomość języka angielskiego).

PRZYDATNE INFORMACJE
Tajowie z ogromnym szacunkiem odnoszą się do rodziny królewskiej. Sytuację konfliktową może spowodować zlekceważenie majestatu króla Tajlandii, jego rodziny
i dworu królewskiego (np. publiczne zniszczenie banknotu, na którym znajduje się wizerunek władcy). 
W przypadku sytuacji konfliktowych z Tajami należy starać się załagodzić sytuację uśmiechem; podnoszenie głosu lub krzyk są uważane za oznakę słabości i z reguły
nie prowadzą do rozwiązania problemu, a wręcz pogarszają sytuację.
Głowa to najwyższa i najważniejsza (najświętsza) część ciała. Należy unikać dotykania głowy Taja (nawet małych dzieci).
Każdy posąg Buddy jest uważany za święty. Nie należy np. wspinać się na posąg,
aby zrobić zdjęcie, ani też w jakikolwiek inny sposób okazywać braku szacunku. Odwiedzając świątynie lub inne miejsca kultu religijnego, trzeba być stosownie ubranym (odkryte ramiona, szorty, czy klapki są niedozwolone).
Nie na miejscu jest dyskutowanie podniesionym głosem lub kłócenie się,
np. o cenę towaru podczas negocjacji. 
W kantorach wymiany walut przyjmowane są jedynie banknoty USD najnowszych edycji. Starsze edycje można wymienić w lokalnych bankach.
Środki transportu publicznego nie odbiegają od międzynarodowych standardów. Korzystając z taksówki, należy prosić o włączenie licznika lub wcześniej ustalić cenę za przejazd.


Zaplanuj już teraz wczasy w Tajlandii z ITAKĄ

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii
Ambasador: Jerzy Bayer
Tajlandia, Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B, Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
Tel.: +66 2645 0367- 9 Tel. dyżurny: +66 819 364 618 Faks: +66 2645 0365
bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

TAJLANDIA - galerie i zdjęcia z podróży

TAJLANDIA / Bangkok / świątynia w mieście / Budda na każdy dzień tygodniaTAJLANDIA / Krabi / Ko Lanta Yai / BystrzakTAJLANDIA / - / Sri Lanka , Kenia, Kuba, Meksyk , Dominikana,Tajlandia / zdjęcia dzieci z różnych stron świata zrobione przeze mnieTAJLANDIA / - / Bangkok / Pałac KrólewskiTAJLANDIA / Bangkok / W Świątyni Wat Pho / Rudy tajski kotekTAJLANDIA / - / Bangkok / SpacerTAJLANDIA / - / Kanchanaburi  / Zabawa na pierwszym miejscu!TAJLANDIA / - / Chang Rai / Tańce z północy TajlandiiTAJLANDIA / Bangkok / Sklep z figurami woskowymi / Figura woskowaTAJLANDIA / Morze Andamańskie / okolice Krabi / KrewetkowiecTAJLANDIA / Bangkok / Bangkok / OwocowoTAJLANDIA / Krabi / Chicken Island / Konkurs TAJLANDIA / PHUKET / PHUKET / KraskaTAJLANDIA / brak / brak / portret z czajnikiemTAJLANDIA / Ayutthaya / Ayutthaya / DrzemkaTAJLANDIA / Krabi / Lading island / ŁodzieTAJLANDIA / bangkok / światynia / lezący buddaTAJLANDIA / południowa Tajlandia / Bamboo Island / jak na KaraibachTAJLANDIA / - / Chiang Rai / Złota ŚwiątyniaTAJLANDIA / Bangkok / Bangkok / Bangkok

TAJLANDIA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
ważne informacje TAJLANDIA 302 16-02-20
Phi Phi Island TAJLANDIA 278 11-02-20
Podroz do Tajlanii w 10tyg ciazy TAJLANDIA 806 05-02-20
Bangkok w porze monsunowej TAJLANDIA 505 27-01-20
Pieniądze w Tajlandii TAJLANDIA 7457 25-01-20
Biuro czy "na własną rękę"??? TAJLANDIA 3422 25-01-20
Epapierosy i IQOS TAJLANDIA 5633 20-12-19
Tajlandia itp para z 2jka dzieci 3 i 4.5 roku TAJLANDIA 339 10-12-19
Erawan national park do Bangkok TAJLANDIA 836 02-12-19
pierwszy wyjazd do Tajlandii? TAJLANDIA 588 28-11-19
Phuket 3 dni TAJLANDIA 427 16-11-19
(Tajlandia) która wyspa na Boże Narodzenie? TAJLANDIA 1066 11-11-19
Spontaniczny wyjazd Tajlandia TAJLANDIA 468 10-11-19
Zagubiony plecak - Phuket Tajlandia TAJLANDIA 817 07-11-19
Tajlandia na dłużej...ktoś dołączy? TAJLANDIA 473 28-10-19
Ubezpieczenie na czas podróży TAJLANDIA 18937 19-10-19
Proszę o opis złych doświadczeń TAJLANDIA 21687 17-10-19
Antydepresanty a Tajlandia TAJLANDIA 582 15-10-19
Jaki plecak ? TAJLANDIA 44967 11-09-19
Tajlandia, plan wycieczki na dwa tygodnie , wyspy TAJLANDIA 1213 11-09-19
Patayya TAJLANDIA 534 28-08-19
podróz Bangkok-Koh chang TAJLANDIA 1090 07-08-19
Help us TAJLANDIA 787 07-08-19
Zima w Azji TAJLANDIA 624 28-07-19
Ślub z tajką TAJLANDIA 1410 26-07-19
Tajlandia wrzesień 2019 TAJLANDIA 917 25-06-19
Trecking umphang TAJLANDIA 643 29-05-19
Chiang Mai treking TAJLANDIA 890 02-04-19
Bilety lotnicze (Ukrainian Airlanes, ubezpieczenie etc.) TAJLANDIA 1565 21-03-19
UIA PRZESIADKA W KIJOWIE 1,2 H TAJLANDIA 914 12-03-19

TAJLANDIA - artykuły i relacje z podróży

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE /    /   / Dubaj
2018-06-22
Globtroter.pl

kraje: TAJLANDIA, USA
zawartość: zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 1172
liczba komentarzy: 0

5 gorących kierunków na podróż poślubną

Romantyczne zachody słońca, spacery po plaży, lazurowe morze, kolacje przy blasku księżyca, ciekawe zabytki – to tylko kilka elementów udanej podróży poślubnej. Dokąd warto się wybrać na te najważniejsze wakacje w życiu?

Czytaj więcej

CHINY / chongqing / City center / Chongqing
2018-05-27
towPawel

kraje: LAOS, TAJLANDIA, KAMBODżA, CHINY
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 1247
liczba komentarzy: 0

TELEGRAMY Z PODRÓŻY DO CHIN

Telegramy z podróży z Kambodży, przez Tajlandię i Laos do Chin. Kwiecień, maj 2018. Jadąc z Kambodży do Chin starałem się robić zdawkowe relacje w mediach społecznościowych. Po powrocie zebrałem to do kupy, trochę poprawiłem i wyszła fantastyczna pamiątka, a dla czytelnika inspiracja do podróży.

Czytaj więcej

TAJLANDIA / Bangkok / Bangkok / Klongi
2017-02-19
igebski

kraje: TAJLANDIA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1625
liczba komentarzy: 0

Tajskie klimaty

W miarę szczegółowy opis tygodniowej podróży po Tajlandii. Przejechane około 1200 kilometrów. Odwiedzone między innymi takie miejsca jak: Bangkok, Pattaya, Autthaya, Erawan, most na rzece Kwai, Lop Buri.

Czytaj więcej

TAJLANDIA / Bueng Kan District / Si Wilai, Phu Tok / Phu Tok - Samotna Góra
2017-01-23
andrzej2.0

kraje: TAJLANDIA
zawartość: zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 909
liczba komentarzy: 0

Phu Tok - Zapierająca dech w piersiach SAMOTNA GÓRA

Mieliśmy wypadek na motorze. Moja noga bardzo nieprzyjemnie spuchła i każdy krok stał się bardzo bolesny, a my po wielu godzinach podróży staliśmy przed zapierającą dech w piersiach 340-metrową górą, na którą chcieliśmy się wdrapać. Wchodzić? Nie wchodzić?

Czytaj więcej

TAJLANDIA / Ko Samui / Lamai / Ko Samui
2016-12-25
[fb] Agnieszka Ziembinska

kraje: TAJLANDIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 3802
liczba komentarzy: 1

Tajlandia bez planu z plecakiem!

Relacja dzień po dniu z wyprawy pełnej przygód i spełniania marzeń po gorącej Tajlandii

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl