Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Przed Wyprawą LOFOTY > NORWEGIA


Travel4ever Travel4ever Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / lubuskie / lubuskie / Przed WyprawąPrzed podróżą, kilka luźnych informacji o Lofotach i Golfsztormie

Lofoty to jeden z najpiękniejszych archipelagów wysp na świecie. Dowiedziałam się tego z programu BBC. I zgadzam się z tym, choć widziałam Lofoty tylko w telewizji i na fotografiach. Charakterystycznym widokiem są tam ostre wysokie skały wyrastające prosto z morza, czerwone domki rybackie tzw.rorbuer, albo rorbu, postawione na palach nad wodą i sztokfische czyli ryby suszone na specjalnych charakterystycznych konstrukcjach z drewna przypominających rusztowania. Co ciekawe, choć Lofoty położone są za kołem polarnym, jest tam dość ciepło dzięki Golfsztromowi – ciepłemu Prądowi Zatokowemu. Najprościej można powiedzieć, że Golfsztrom transportuje ciepłe wody, które jako Prąd Północnoatlantycki ogrzewają powietrze nad oceanem na zachodnich wybrzeżach Norwegii przez co jest tam znacznie cieplej niż na podobnych szerokościach geograficznych. To tak w dużym uproszczeniu.

Czytałam ostatnio jakąś relację polskiego turysty, który pisał, że w sierpniu będąc w Narviku doświadczył tam wręcz upałów, bo temperatura sięgnęła 29 stopni Celsjusza. Za to noc była bardzo chłodna i temperatura spadła do 2 stopni.

Golfsztrom ma oczywiście wpływ również na klimat pozostałej części Europy w tym Polski. Słyszałam opinie, że Golfsztrom słabnie. Mam nadzieję, że nie jest to prawdą, bo jeśli by tak było, to nie wróży to niczego dobrego, a właściwie groziło by to swego rodzaju katastrofę klimatyczną. Mielibyśmy na przemian dramatyczne upały i straszne mrozy. Susze i powodzie. Nie chcę jednak rozpisywać się o anomaliach pogodowych, tylko o pięknym krajobrazie Lofotów.

Póki co, Golfsztrom zapewnia na Lofotach klimat bardzo łagodny. Mieszkańcy żyją tam z rybołówstwa, przetwórstwa ryb i turystyki.

Największym miastem na Lofotach jest Svolwaer, ale najpiękniejszym zakątkiem jest mała osada Hamnoy, gdzie mamy zamiar zatrzymać się w wynajętym rorbuer. Wyczytałam gdzieś, że latem można się tam opalać na pięknych piaszczystych plażach. Krajobrazy są tam jak z bajki, co zresztą widziałam oglądając program na BBC, więc aż trudno sobie wyobrazić, jakie wrażenia muszą wywoływać te widoki na żywo.
Jak w każdym kraju tak i tu zamierzamy spróbować kuchni norweskiej, ale tej typowej dla Lofotów, czyli kuchni, w której główną atrakcją są wszelkie dania rybne i dania z owoców morza.

Całą tę wiedzę mam, albo ze świetnie przygotowanych programów edukacyjnych, bądź po prostu gdzieś to wyczytałam błądząc po różnych źródłach, przekazach i relacjach. Sporo też fajnych filmów znalazłam na youtube. Zamierzam jednak sama to sprawdzić wraz z moimi towarzyszami podróży i mam nadzieję, że będzie o czym pisać.

Pozdrawiam
Gosia www.wrangler4ever.pl

W oczekiwaniu na Wyprawę.

Zdjęcia

POLSKA / lubuskie / lubuskie / Przed Wyprawą

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl