Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Pomnik Kolumba w Barcelonie > HISZPANIA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie HISZPANIA / Katalonia / Barcelona, Placa Portal de la Pau / Pomnik Kolumba w Barcelonie Pomnik Krzysztofa Kolumba w Barcelonie znajduje się na środku Placa Portal de la Pau obok Port Vell (Stary Port) i tutaj rozpoczyna się lub kończy najsłynniejszy deptak w Barcelonie, La Rambla. Obiekt został wzniesiony z okazji Wystawy Światowej, która odbyła się w stolicy Katalonii w 1888 roku. Zabytek ma upamiętniać miejsce powrotu Krzysztofa Kolumba z jego pierwszej wyprawy do Indii Zachodnich.

Spacerując najbardziej znaną ulica Barcelony La Rambla, w dzielnicy Barri Gòtic, od Placu Katalońskiego(Plaça de Catalunya) dojdziemy do kolumny Krzysztofa Kolumba, górującej nad barcelońskim portem. Tak naprawdę La Rambla mająca ok. 1,5 km długości, stanowi ciąg krótszych ulic, z których każda ma swoją nazwę, patrząc od Plaça de Catalunya są to: Rambla de Canaletes, Rambla dels Estudis, Rambla de Sant Josep, Rambla dels Caputxins oraz Rambla de Santa Monica. La Rambla w języku hiszpańskim i katalońskim oznacza przerywany przepływ wody i pochodzi od arabskiego słowa ramla oznaczającego piaszczyste koryto rzeki. Hiszpański poeta Federico Garcia Lorca mawiał: "Rambla to jedyna ulica na świecie, która mogłaby nie mieć końca".Ulica barwna hałaśliwa, tak za przyczyną kolorowych ptaków, jak i ludzi, dodam, że warto tutaj uważać na kieszonkowców. Po drodze możemy zobaczyć Palau Güell (miejską rezydencję przemysłowca F. Guella, przyjaciela Antonio Gaudiego, który zaprojektował ten budynek), operę Liceu oraz najstarszy targ mięsno – owocowy La Boqueria. Idąc nieco dalej, wejdziemy w piękną Dzielnicę Gotycką (Barri Gotic), gdzie znajduje się m.in. imponująca katedra Św. Eulalii, zamęczonej przez Rzymian za trwanie przy wierze chrześcijańskiej. Budowę świątyni, która jest wspaniałym przykładem gotyku katalońskiego wzniesiono w latach 1298 - 1448. Przedłużeniem Rambla od Placa Portal de la Pau jest drewniane molo prowadzące do centrum handlowego Maremagnum i do portu (Rambla de Mar).
Pomnik Krzysztofa Kolumba w Barcelonie znajduje się na środku Placa Portal de la Pau obok Port Vell (Stary Port) i tutaj rozpoczyna się lub kończy najsłynniejszy deptak w Barcelonie, La Rambla. Obiekt został wzniesiony z okazji Wystawy Światowej, która odbyła się w stolicy Katalonii w 1888 roku. Zabytek ma upamiętniać miejsce powrotu Krzysztofa Kolumba z jego pierwszej wyprawy do Indii Zachodnich. To tu 3 kwietnia 1493r. Kolumb został powitany przez rezydującą wtedy w Barcelonie parę królewską, Izabelę i Ferdynanda. Pomnik o łącznej wysokości 60m ma formę kolumny zwieńczonej wysoką na 7m statuą przedstawiającą postać odkrywcy wskazującą palcem wyjście z portu. Osiem rzeźb postaci i medalionów na piedestale oraz osiem herbów i płaskorzeźb z brązu na cokole symbolizuje osoby i wydarzenia związane z życiem i wyprawami Kolumba.
Pomnik Kolumba w Barcelonie jest najwyższym spośród 64 pomników odkrywcy na świecie. Prace nad nim trwały siedem lat. Ponieważ do dnia dzisiejszego nie ustalono z całkowitą pewnością miejsca urodzenia podróżnika, niektórzy twierdzą, że Kolumb wskazuje miejsce urodzenia, lub drogę do Ameryki. Według barcelońskich przewodników Krzysztof Kolumb pokazuje z kolumny wyjście z portu w kierunku Majorki lub Algieru.
Dzisiaj pomnik jest jedną z atrakcji Barcelony i stanowi bardzo dobry punkt widokowy na port i miasto. W środku kolumny znajduje się mała winda mieszcząca 4 osoby, którą można za niewielką opłatą wjechać na samą górę (o ile nie jest w remoncie). Zwykle wjazd na kolumnę Kolumba rozpoczyna zwiedzanie tej części miasta. Następnie możemy udać się do Port Vell znajdującym się w centrum handlowym Maremagnum czy do l’Aquarium.

Niedaleko znajduje się Muzeum Morskie, usytuowane w oryginalnych budynkach stoczni królewskiej z czasów średniowiecza (Drassanes Reials). Główną atrakcją jest wierna rekonstrukcja okrętu wojennego z XVw., są też liczne makiety, mapy i przyrządy nawigacyjne. Muzeum posiada też stojący obok pomnika szkuner Santa Eulalia
Portową kolejką linową możemy wjechać na wzgórze Mojtjuic.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Barcelona
http://poloniabarcelona.pl/pomnik-kolumba/
http://wojaz.pl/barcelona/mapa-atrakcji.html

Zdjęcia

HISZPANIA / Katalonia / Barcelona, Placa Portal de la Pau / Pomnik Kolumba w Barcelonie HISZPANIA / Katalonia / Barcelona, Placa Portal de la Pau / Rambla de MarHISZPANIA / Katalonia / Barcelona, La Rambla / La Boqueria - owoce morzaHISZPANIA / Katalonia / Barcelona, Placa Portal de la Pau / Widok z pomnika KolumbaHISZPANIA / Katalonia / Barcelona / Sagrada Familia - Fasada zachodnia.

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl