Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Wschodoznawczynie na tropie... - projekt studencki Ebraeli > GRUZJA


Ebraeli Ebraeli Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie GRUZJA / Gruzja / Gruzja / Ebraeli - logoTrzy studentki Studiów wschodnich wyruszają na badania terenowe do Gruzji. Z pasji do poznawania nowych kultur postanowiłyśmy w tym roku odwiedzić Kaukaz i dowiedzieć się czegoś więcej o społeczności Żydów gruzińskich.

Gruzja to kraj dość dobrze znany polskim podróżnikom, m.in. dzięki coraz tańszym połączeniom lotniczym. Nieziemskie widoki, piękne góry, gościnni mieszkańcy – zalety Gruzji wymieniać można bez końca. Nas w tym roku jednak to nie cele turystyczne sprowadzają w ten zakątek świata. Trzy studentki – dwie Polki i jedna Ukrainka - chcą poznać bliżej gruzińską mozaikę kulturową. To właśnie dzięki naszej wrodzonej ciekawości świata powstał projekt „Gruzińscy Żydzi –tożsamość, kultura, historia”, funkcjonujący także pod nazwą „Ebraeli” (to gruzińska nazwa tej mniejszości religijnej). Przez trzy tygodnie, na przełomie września i sierpnia, będziemy podróżować po gruzińskich miejscowościach, w których ciągle mieszkają Żydzi lub w których zachowało się ich dziedzictwo kulturowe. Mamy nadzieję, że rozmowy z gruzińskimi Żydami oraz przedstawicielami gmin żydowskich przybliżą nam ich historię i tradycję.

Ale może po kolei, czyli jak to wszystko się zaczęło… Spotkałyśmy się prawie rok temu. Trzy dziewczyny, każda zainteresowana Kaukazem, choć różnymi jego częściami. Kogoś bardziej interesował Azerbejdżan, kogoś Gruzja, kogoś Kaukaz Północny. Nie stało to jednak na przeszkodzie, aby zrodził się pomysł zrealizowana wspólnego projektu i wspólnej podróży na ukochany Kaukaz. Chyba już w grudniu ubiegłego roku zaczęłyśmy szukać tematu do badań. Musiał być jednocześnie interesujący i jeszcze nie do końca zbadany. I znalazłyśmy. Gruzińscy Żydzi (Ebraeli) to w źródłach innych niż gruzińskie temat raczej słabo opisany. Trochę pogooglowałyśmy, trochę poszukałyśmy w tradycyjny sposób, napisałyśmy kilka maili, i tak właśnie ruszyły przygotowania do projektu. Musiałyśmy przejść przez biurokratyczną maszynę, aby znaleźć fundusze na realizację projektu. Łatwo nie było, ale udało się i już niedługo będziemy mogły zrealizować nasze badania. Jest to dla nas duże wyzwanie, dlatego już od jakiegoś czasu intensywnie się do nich przygotowujemy.

Dziękujemy wszystkim za udzielone wsparcie , a w szczególności naszym opiekunom naukowym, którymi są:

dr Urszula Markowska-Manista (koordynatorka projektu badawczego: Zapomniane mniejszości Gruzji – tradycja, edukacja, życie codzienne w obliczu przemian - Forgotten minorities in Georgia: tradition, education and everyday life in the face of transformations ; http://english.aps.edu.pl/pliki/Urszula_Markowska-Manista_EN.pdf)

oraz prof. Levan Khetaguri z Ilia State University w Tbilisi.

Na tej stronie będziemy chciały dzielić się z Wami naszymi spostrzeżeniami z podróży po Gruzji, a także z postępami w przygotowywaniu projektu oraz jego rezultatami. Już niedługo więcej szczegółów i relacji.

Zapraszamy do śledzenia naszego bloga: http://ebraeli.blogspot.com/ oraz profilu na facebooku: https://www.facebook.com/GeorgianJewsProject

Zdjęcia

GRUZJA / Gruzja / Gruzja / Ebraeli - logo

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl